אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאונת עבודה בבת ים: פועל בניין נהרג באתר בנייה של אלקטרה צילום: LO-DESIGN/Pixabay

תאונת עבודה בבת ים: פועל בניין נהרג באתר בנייה של אלקטרה

הפועל נהרג באתר בצומת הקוממיות פינם הנביאים בבת ים, שבו אלקטרה בנייה היא החברה היזמית והקבלן המבצע. זהו הפועל ה-33 שנהרג מאז תחילת השנה

14.10.2018, 11:45 | דותן לוי

מספר ההרוגים בתאונות הבנייה מוסיף לעלות. בתאונה שהתרחשה באתר בניה בבת ים נהרג הבוקר (א') פועל כבן 30. מדובר בפועל ה-33 שנהרג במהלך עבודתו מאז תחילת השנה. בנוסף נהרגו במהלך השנה שני עוברי אורח.

קראו עוד בכלכליסט

הפועל נפל מגובה באתר בנייה ברחוב הקוממיות פינת רחוב הנביאים בבת ים. מעוז בידרמן חובש באיחוד הצלה שהגיע למקום תיאר את הארוע, "מדובר בפועל כבן 30 שנפל לתוך פיר תוך כדי עבודתו באתר בנייה ולמרבה הצער לא נותר אלא לקבוע את מותו בזירת האירוע עקב אופי הפציעות הקשות מהן סבל. צוותי כיבוי פעלו בזירה לחילוץ גופתו". לפי דיווח של המשטרה, נפתחה חקירה בנושא ודיווח הועבר גם לנציגי משרד העבודה.

 , צילום: SpencerWing צילום: SpencerWing  , צילום: SpencerWing

מדובר בתאונה נוספת בה מעורבת חברת אלקטרה בניה, אשר משמשת כחברה היזמית וכקבלן ביצוע בפרויקט. בחודש אוגוסט האחרון התרחשה תאונה באתר אחר של החברה בראש העין, במהלכה איבדו את חייהם שני פועלים כבני 30 לאחר שנפלו מגובה באתר בנייה, כאשר המעלית שעמדו עליה צנחה. אלקטרה נחשבת לחברה בעלת מוניטין שלילי של תאונות בנייה וליקויי בטיחות באתרים. באתר בראש העין נהרג לפני שנה באוגוסט 2017 פועל סיני. מאז שנת 2015 נהרגו באתרי החברה המספר הגבוה ביותר של פועלים - תשעה הרוגים בשבע תאונות באתרי אלקטרה בנייה כחברה קבלנית ויזמית.

בנוסף למספר ההרוגים בתחום הבנייה, נפצעו מאז תחילת השנה 103 באורח בינוני ו-36 פועלים נפצעו באורח קשה.

לפני מספר ימים דיווחו בהסתדרות על סכסוך עבודה במשק למשך שבועיים בשל אוזלת ידה של המדינה בטיפול בתאונות הרבות המתרחשות באתרי הבניה, ודרשו להגיע להסדרה מוסכמת במסגרת קיבוצית מול כלל הגורמים הרלבנטים, לשם שמירה והגנה על זכותם הבסיסית של העובדים לעבודה בטוחה במקומות עבודתם. במידה ולא יושג הסכם בכוונת ההסתדרות להשבית בעוד כתשעה ימים את כלל המשק.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקטל בענף הבנייה נמשך במלוא העוצמה וניכר כי הפועלים מתים ונופלים והשיירה עוברת, על יו"ר הסתדרות החדשה אבי ניסנקורן לממש את הבטחתו ולהכריז על שביתה כללית ועיצומים במשק בעוד תשעה ימים ולא להסתפק בשלטי חוצות ובפרסומים בעיתונות, יש להשבית את המשק עד אשר כלל משרדי הממשלה יקחו חלק במאבק בתאונות עבודה ויפסיקו לזרוק את האשמה ממשרד אחד לשני וינקטו בפעולות בהתאם למתווה שבו הוכרז ע"י ההסתדרות סכסוך עבודה לפני פחות משבוע".

בן שמעון מוסיף: "עלות תאונות העבודה במשק הישראלי עולים למשלמי המיסים כ-4.7 מילארד שקל בשנה שמשולמים מכספי המוסד לביטוח לאומי".

אלקטרה בנייה בתגובה: :אנו משתתפים בצער משפחת ההרוג, וברגעים אלה נבדקות נסיבות המקרה הספציפי בשטח. החברה בוחנת ומתחקרת כל אירוע בטיחותי מתוך מטרה להפיק מסקנות ותובנות שיימנעו מקרים דומים. לאור התאונות האחרונות, עוד לפני המקרה המצער שאירע הבוקר, הוחלט בחברה על מספר צעדים מידיים נוספים להגברת הבטיחות בפרויקטים השונים, ביניהם מינוי צוות של יועצים חיצוניים מנוסים בתחומי הבנייה והבטיחות, אשר בוחנים באופן שוטף את הבטיחות באתרי החברה תוך שימת דגש על דרכים לשיפור מתמיד ומידי של הנושא ככל שניתן. נדגיש, כי בשנה האחרונה הסתכם תקציב הבטיחות של אלקטרה בנייה בכ-20 מיליון שקל. מערך הבטיחות של אלקטרה בנייה כולל את כל אנשי השטח, צוות של כ-250 עובדים, מתוכם כ-130 מנהלי עבודה ו-8 ממוני בטיחות. מאחר ותאונות עבודה רבות בענף הבנייה נגרמות בקרב עובדים של קבלני משנה, לרבות בפרויקטים של החברה, מגבירה אלקטרה בנייה את פעולות ההסברה והאכיפה בתחומי הבטיחות מול קבלני המשנה ועובדיהם, ובמידה ונמצאים ליקויי בטיחות, מפעילה החברה סנקציות נגד קבלני משנה, שלא מקיימים את נוהלי הבטיחות הקבועים בחוק ובחוזים החתומים על ידם בפרויקטים השונים שלה, לרבות החלפתם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות