אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לימודי נדל"ן: "כך הפסקתי לפחד - ולמדתי את השפה" צילום: להב פיתוח מנהלים

לימודי נדל"ן: "כך הפסקתי לפחד - ולמדתי את השפה"

קורסים עסקיים בתחום הנדל"ן יודעים בשנים האחרונות פריחה גדולה. התופעה סוחפת גם את אנשי המקצוע הוותיקים בענף, שמבינים שיש להם עוד מה ללמוד

16.10.2018, 09:47 | יונתן סידון

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

"גם אחרי תואר שני במנהל עסקים וותק של כחמש שנים בתחום הנדל"ן, עדיין הרגשתי שעוד ידע והעשרה בתחום עם גבולות גזרה רחבים כל כך, רק יועילו לי. דווקא כמי שכבר נכנס לתחום ועובד בו, היה לי חשוב לעשות עוד קפיצת מדרגה מקצועית בעזרת קורס מקיף שייגע בכל הקשת של עולם הנדל"ן. אחרי שעשיתי את שיעורי הבית וסרקתי ביסודיות את האינטרנט, קורס ניהול עסקי בנדל"ן בלהב פיתוח מנהלים באוניברסיטת תל אביב הוא זה שהכי דיבר אלי. התכנים שהקורס מתמקד בהם, רשימת המרצים בעלי הרזומה הנרחב, ובעיקר השילוב שבין תיאוריה לפרקטיקה - כל אלה עשו מבחינתי את ההבדל. ידעתי לקראת מה אני הולך, ואיך זה עתיד לעזור לי בהמשך הדרך".

למונולוג הזה אחראי לירן לוי, מנהל נכסים ושירות לקוחות בחברה יזמית-קבלנית בפתח תקוה. לוי הוא עדות למגמה הגוברת והולכת, של אנשי מקצוע בתחום הנדל"ן ובעלי תארים, שפונים לקורסים מתקדמים על מנת לשפר את ידיעותיהם בתחום. גם אם ברגע הראשון הדבר נשמע תמוה, הרי שבמחשבה שנייה בחירה זו נראית מתבקשת - תחום הנדל"ן הדינמי והמתפתח של המילניום השלישי דורש מאלה הפועלים בו שליטה ובקיאות בשורה של מקצועות הנושקים לתחום - ובהם כלכלה, שמאות מקרקעין, חשבונאות ומנהל עסקים. בזמן שמעבר לים בתי ספר ללימודי נדל"ן קיימים שנים רבות, הרי שבארץ ההיצע היה מינימלי. ואולם, בשנים האחרונות השתנתה המגמה מקצה לקצה, וישראל החלה ליישר קו עם המדינות המובילות.

קראו עוד בזירת הנדל"ן

סיבות נוספות להתעניינות הכללית בתחום הן פוטנציאל התשואה המוכח של השקעות נדל"ן בהשוואה לאפיקים אחרים, כמו גם ההכרה המתרחבת בהיותו של התחום חבל הצלה לתקופת הפרישה, במציאות שבה עתיד החסכונות הפנסיוניים לוט בערפל.

 

מפגש במסגרת קורס ניהול עסקי בנדל"ן, צילום: עומר לוי מפגש במסגרת קורס ניהול עסקי בנדל"ן | צילום: עומר לוי מפגש במסגרת קורס ניהול עסקי בנדל"ן, צילום: עומר לוי

 

כיום, כחצי שנה לאחר שסיים את קורס ניהול עסקי בנדל"ן בלהב פיתוח מנהלים, המתקיים ביחידה לפיתוח מנהלים בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, לוי מעיד כי ניתן לראות אצלו שינוי משמעותי: "במהלך הקורס פגשתי כל מיני מושגים שעד אז ידעתי אמנם שהם קיימים, אבל אף אחד לא ממש הנגיש אותם עבורי. בזכות הקורס אני מכיר היום את התחום יותר לעומק, מדבר את שפת הנדל"ן, מבין טוב יותר את החוקים, התקנות והרציונל שמאחוריהן, ויודע להסתכל על כל אספקט מכמה וכמה זוויות. ברמה היומיומית הקורס משרת אותי הן באינטראקציה עם אנשי המקצוע והן עם הלקוחות". כדוגמה מספק לוי את תחום חוזי השכירויות: "בעלי נכסים רבים 'מורידים' חוזים מהאינטרנט, כשהם עצמם כלל לא מודעים למשמעויות של כל הסעיפים המשפטיים ולמכשולים שהם יכולים להציב לעצמם. כשאני עורך חוזה מול שוכר, אני מודע להשלכות המשפטיות, ומוודא שאני מוגן באופן האופטימלי".

יזם הנדל"ן אלדר עילם, גם הוא בוגר הקורס, התעסק במשך שנים בהשקעה והשבחה של נדל"ן למגורים. לדבריו, "הכלים שקיבלתי בקורס סייעו לי להתפתח גם לכיוון של נדל"ן מניב. במבט לאחור, הקורס הזה גם פתח אותי לזווית המשפטית של תחום הנדל"ן, סייע לי להבין את האותיות הקטנות שבכל חוזה ולהתמודד עם סוגיות משפטיות מורכבות שבעבר נמנעתי מלהיכנס אליהן.

"הקורס בפירוש הוריד אצלי מחסומים של פחד. כיום, עוד לפני שאני ניגש לפרויקט, אני יודע לבחון את התמונה המלאה, לבצע את התכנון הפיננסי הנדרש ולנטרל מראש מוקשים פוטנציאליים. מעבר לזה, העובדה שהמשתתפים בקורס הגיעו ממגוון רחב של רקעים ותפקידים, סייעה לנו להכיר צדדים שונים בתחום, ולא פחות חשוב - גם לייצר נטוורקינג ושיתופי פעולה".

לשדרג את ארגז הכלים

הקורס של להב הוא ייחודי בנוף המקומי. בעוד רבות מתוכניות הלימוד כחול-לבן פונות כיום לאוכלוסייה שהיכרותה עם תחום הנדל"ן בסיסית בלבד, הרי שהקורס של להב מכוון במוצהר לבעלי קילומטרז' בתחום, בהם מנהלי מחלקות נדל"ן בחברות, בבנקים, ובחברות הביטוח; אנשי מקרקעין ברשויות המקומיות, במשרד הבינוי והשיכון, ברשות מקרקעי ישראל ובמשרדי הממשלה העוסקים בנדל"ן; ויזמים בכירים, עורכי דין, קבלני ביצוע, בעלי קרקעות, אדריכלים ויועצי תכנון. "מי שהידע שלו בתחום הנדל"ן שואף לאפס, הקורס הזה פחות ידבר אליו", אומר לוי, ומוסיף כי "הפנייה היא בראש ובראשונה לאנשים שמגיעים מהעולם הזה, כאלה שיש להם כבר ניסיון ומחפשים ערך מוסף. במקרה שלהם, כפי שקרה אצלי, הקורס בפירוש יכול לשדרג את ארגז הכלים".

המנהל המקצועי של הקורס, המתפרש על פני 21 מפגשים, הוא יו"ר קבוצת תדהר, גיל גבע, בעל ניסיון של עשרות שנים בתחום הייזום והבנייה, ובניהול נכסים מניבים. בין הנושאים המוצעים במסגרת תוכנית הלימודים: דיני מקרקעין, מיסוי בנדל"ן, תכנון ובנייה, סוגי עסקות במקרקעין, דיני חוזים, ניתוח תב"ע, רכישת מקרקעין, מימון פרויקטים, שמאות מקרקעין, נדל"ן מניב, ניהול פרויקטים בנדל"ן, שיווק, מכירות ושירות לקוחות.

לפי פרסומיה, התוכנית, שהמחזור הבא שלה ייפתח בדצמבר הקרוב, מבקשת להקנות למשתתפיה ידע, הבנה והתמצאות בתהליכי ייזום פרויקט נדל"ן; הכרת כלים ושיטות לניהול תהליכים ברמה המעשית; וכן הכרת סוגיות משפטיות, תכנוניות, כלכליות ועסקיות בתחום הנדל"ן.

 

אודי אהרוני, מנכ"ל להב פיתוח מנהלים, צילום: להב פיתוח מנהלים אודי אהרוני, מנכ"ל להב פיתוח מנהלים | צילום: להב פיתוח מנהלים אודי אהרוני, מנכ"ל להב פיתוח מנהלים, צילום: להב פיתוח מנהלים

 

"הקורס נבנה בדגש על הצד הפרקטי, והוא מבקש להעניק בסיס ידע רחב, מעשי ותכליתי בתחום הנדל"ן", אומרים בהנהלת התוכנית. "התכנים מועברים על ידי נבחרת של מומחים בעלי ניסיון עשיר בשוק הנדל"ן הישראלי, ובוגרי הקורס הפכו ברבות השנים גם הם לשחקנים מרכזיים בו".

"אנו רואים חשיבות רבה בשיפור המקצועיות של אנשי המקצוע בתחום הנדל"ן בארץ", מדגיש אודי אהרוני, מנכ"ל להב פיתוח מנהלים. "בשנים האחרונות ראינו לא מעט כשלים בתחום, שרבים מהם נבעו מחוסר מקצועיות והבנה ניהולית, היעדר סטנדרטים ברורים ופערי ידע בקרב אנשי המקצוע. על רקע זה החלטנו להציע תוכנית ניהול אקדמית-מקצועית, בהשתתפות טובי המרצים והמנהלים בתחום - הן מהאקדמיה, והן אנשי מקצוע מובילים מהשטח. אלה יוכלו לתרום מניסיונם הרב כדי למקסם את יכולותיהם של המנהלים המשתתפים בתוכנית, ולהקנות להם כלים מקצועיים מהשורה הראשונה".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות