אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים במגעים למכירת אחזקותיו בכלל ביטוח צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הפועלים במגעים למכירת אחזקותיו בכלל ביטוח

בבנק הוחלט למכור את האחזקה (9.5%) בחברת הביטוח, ששווייה 355 מיליון שקל, כדי לנצל את העליות במנייתה בשבועות האחרונים. לבנק צפוי קנס גבוה בפרשת החקירות שלו בארה"ב

15.10.2018, 06:45 | גולן חזני

בנק הפועלים מנהל מגעים למכירת אחזקותיו בכלל ביטוח (9.5%). ל"כלכליסט" נודע כי הבנק החליט לאחרונה למכור את האחזקה ההיסטורית תוך ניצול העליות במניה בשבועות האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

שווי האחזקה של הפועלים בכלל ביטוח עומד על 355 מיליון שקל. זהו סכום לא מהותי במיוחד עבור בנק שמרוויח 2 מיליארד שקל ויותר בשנה, אבל גם סכום שלא ניתן לזלזל בו. ייתכן שהמהלך נעשה כחלק ממגמה של הבנק למכור אחזקות שברשותו. הבנק צפוי להידרש לקנס גבוה בפרשת החקירות שלו בארה"ב. כמו כן ייתכן שמדובר בשינוי אסטרטגיה מצד המנכ"ל החדש אריק פינטו.

הפצה בשוק או מכירה לגוף אחד או שניים

בפני הבנק עומדות שתי אפשרויות למכירה. האחת, הפצה של המניות בשוק. זוהי אפשרות ריאלית יותר, אם כי היא כרוכה בדיסקאונט על מחיר השוק. האפשרות השנייה היא למכור את האחזקה לגוף אחד או שניים, אבל זהו הליך מסורבל יותר. שכן רכישה של יותר מ־5% מחברת ביטוח כרוכה בקבלת היתר מהממונה על הביטוח.

האחזקה של בנק הפועלים בכלל ביטוח היא פיננסית, ואין לבנק שום זכויות, גם לא למינוי דירקטור. כלל מנוהלת על ידי יורם נוה וכיו"ר מכהן דני נוה.

אין זו הפעם הראשונה שהפועלים בודק אפשרות למכירת המניות. בסוף 2015 עמדה אי.די.בי למכור את השליטה בכלל ביטוח למקרולינק הסינית. העסקה סוכמה אבל המפקחת על הביטוח דאז דורית סלינגר הכשילה אותה. רגע לפני שסוכמה, פנה הפועלים לאי.די.בי ודרש להודיע לו בזמן סביר מראש על עסקה, כדי לאפשר לו לגבש עמדה אם להצטרף למכירה.

בבנק, שנוהל אז על ידי ציון קינן, טענו כי "מכוח הסכם בעלי מניות משנת 1998... קיימת לבנק זכות הצטרפות למכירת מניות כלל ביטוח לשותף אסטרטגי, וזכות וטו בנוגע לזהות השותף האסטרטגי".

האחזקה של אי.די.בי לא מאפשרת שליטה

 

השליטה בכלל ביטוח היא מורכבת. טכנית, היא מצויה בידי אי.די.בי פתוח, שבבעלות דולפין של אדוארדו אלשטיין. מעשית, היות שלאי.די.בי פתוח אין היתר שליטה בחברה, המניות נמצאות מאז 2012 בידי הנאמן משה טרי. זה האחרון מצביע בשם אי.די.בי באסיפות בעלי המניות של כלל ביטוח.

לפני שנתיים אי.די.בי פתוח עוד החזיקה ב־55% ממניות כלל. אולם, החברה לא עמדה בהסכם למכירת השליטה בחברת הביטוח עד סוף 2015 וגם לא בהארכה שניתנה לה, עד סוף שנת 2016.

אלשטיין ופינטו, צילום: עמית שעל אלשטיין ופינטו | צילום: עמית שעל אלשטיין ופינטו, צילום: עמית שעל

לפיכך מכר טרי 25% ממניות כלל ביטוח במנות של 5% מדי ארבעה חודשים, בהוראתה של סלינגר. המנה האחרונה של המניות נמכרה בספטמבר האחרון, וזו הורידה את אחזקתה של אי.די.בי ל־%29.8. כלומר, אחזקתה הנוכחית של אי.די.בי היא מתחת ל־30%, האחזקה המינימלית שמאפשרת שליטה בחברה.

עם זאת, המניות נמכרו בעסקאות סוואפ (החלף), הליך שמאפשר לאי.די.בי ליהנות מעליות עתידיות במניה ואולי אף לרכוש את חלקה בחזרה, עד סוף שנת 2019.

אלשטיין מחויב למכור את מניות כלל ביטוח גם בשל חוק הריכוזיות, שכופה עליו להיפרד מהאחזקות בה או מאחזקות ריאליות גדולות. ירידת השליטה בחברה אחרת בקבוצת אי.די.בי, שופרסל, עשויה לאפשר לו להחזיק בשליטה בכלל ביטוח.

באופן תיאורטי, אי.די.בי יכולה לרכוש את המניות שימכור הפועלים, אלא שספק אם תקבל אישור מהמפקח החדש משה ברקת להגדלת אחזקותיה, לאחר שקודמתו בתפקיד אילצה אותה להקטין אחזקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות