אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התפוצצו ההסכמות להקמתה של הוועדה ליציבות פיננסית צילום: אוראל כהן

התפוצצו ההסכמות להקמתה של הוועדה ליציבות פיננסית

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט" ההסכמות בין שר האוצר, נגידת בנק ישראל ויו"ר ועדת הכספים קבעו כי בחוק ייקבע סעיף מיוחד המקנה לשר האוצר רשות להודיע על חשש ליציבות פיננסית ליו"ר ועדת הכספים, אך שינויים שהוכנסו בנוסח החוק הפכו את הדיווח ל"קלוש" לטענת יו"ר ועדת הכספים משה גפני

15.10.2018, 19:45 | צבי זרחיה

ההסכמות שהושגו באחרונה בין שר האוצר משה כחלון, נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) להקמתה של "ועדה ליציבות פיננסית" - התפוצצו הערב (ב'). עקב כך, בוטלה ישיבת ועדת הכספים שנועדה להתכנס מחר בוקר ולהצביע על אישור החוק להקמתה של ועדה ליציבות פיננסית לקריאה שנייה ושלישית.

כפי שנחשף אתמול (א') ב"כלכליסט": כחלון, פלוג וגפני סיכמו כי בחוק ייקבע סעיף מיוחד המקנה לשר האוצר רשות להודיע ליו"ר ועדת הכספים על חשש ליציבות פיננסית וכי המדינה צפויה להזרים כסף לחלץ גוף פיננסי.

מימין: כחלון ופלוג, צילום: עומר מסינגר מימין: כחלון ופלוג | צילום: עומר מסינגר מימין: כחלון ופלוג, צילום: עומר מסינגר

ואולם בסיכום שהושג בין האוצר לבנק ישראל ביום ראשון שונה הנוסח ונקבע כי הדיווח יימסר לוועדת הכספים רק באישור רה"מ ושר האוצר וזאת לאחר התייעצות עם יו"ר הוועדה ליציבות פיננסית (נגיד בנק ישראל).

הנוסח החדש קובע כי "סברו ראש הממשלה ושר האוצר כי לשם מניעת הסיכון או הפחתתו יהיה צורך בנקיטת אמצעים הכרוכים בשימוש בכספי הציבור - יהיו רשאים לעדכן את ועדת הכספים של הכנסת בפרטי הדיווח האמור אם סברו, לאחר התייעצות עם יו"ר הוועדה ליציבות פיננסית, כי הדבר נחוץ בנסיבות העניין".

יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אוראל כהן יו"ר ועדת הכספים משה גפני | צילום: אוראל כהן יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אוראל כהן

הסיכום החדש זכה לביקורת ועדת הכספים, ועקב כך ביטל גפני את הדיון שנועד להיום. בוועדה טענו כי הסיכוי שרה"מ ושר האוצר בהתייעצות עם יו"ר הוועדה ליציבות פיננסית ימסרו את הדיווח למליאת ועדת הכספים כולה הוא קלוש ביותר. כמו כן הדגישו כי סוכם בתחילה שהדיווח יימסר ליו"ר ועדת הכספים בלבד בשל סודיות וחשש מהדלפות וכי הרחבת הדיווח לחברי ועדת הכספים צפויה לעורר את התנגדותו של משרד המשפטים שהתנגד ממילא למסירת הדיווח ליו"ר ועדת הכספים.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר אמש כי: "הופתעתי לגלות כי מאחורי הגב של יו"ר ועדת הכספים וחברי הוועדה שינו בבנק ישראל שוב את הנוסח שכבר התגבשה סביבו הסכמה בדיל לא ברור אם שר האוצר. הנוסח החדש מרוקן את הסעיף מתוכן ולמעשה שוב מדיר את יו"ר ועדת הכספים מלהיחשף למשבר פיננסי שיגרור פתיחה של תקציב המדינה ולכך איני מוכן. אם בנק ישראל לא יחזור לנוסח המקורי ההצעה הזו לא תקודם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות