אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתלבטים איזה מקום עבודה לבחור? קבלו טיפ מוורן באפט צילום: רויטרס

מתלבטים איזה מקום עבודה לבחור? קבלו טיפ מוורן באפט

המשקיע האגדי סבור שזו טעות להתפשר ולקחת עבודות רק משום שהן נראות טוב בקורות החיים, לדעתו "זה כמו לשמור את הסקס לפנסיה"

17.10.2018, 23:59 | שירות כלכליסט
וורן באפט לא נהג לשתף את הציבור בחייו הפרטיים, עד אשר אליס שרודר קיבלה גישה חסרת תקדים לדעותיו ולפילוסופיית החיים שלו. המחקר שלה הביא להוצאת ספר שבאפט בעצמו לעולם לא היה כותב: "כדור השלג: וורן באפט ועסקי החיים", ספר שמלא בפנינים נדירות.

 

קראו עוד בכלכליסט

על בחירת מקום העבודה הנכון

בנושא של קידום הקריירה, אומר באפט: "אנשים שואלים אותי איפה כדאי להם לעבוד ואני תמיד אומר להם ללכת לעבוד בשביל מי שהם מעריצים. זו טעות לקחת עבודות ביניים רק כי הן נראות טוב בקורות החיים, זה כמו לשמור את הסקס לפנסיה. עשו מה שאתם אוהבים ועיבדו בשביל מי שאתם מעריכים, וכך תתנו לעצמכם את הסיכוי הטוב ביותר להצלחה שיש".

וורן באפט, צילום: רויטרס וורן באפט | צילום: רויטרס וורן באפט, צילום: רויטרס

אז את מי אתם מעריצים מספיק כדי שיהיה הבוס העתידי שלכם? כיוון שאנחנו מבלים יותר זמן בעבודה מאשר עם המשפחה שלנו, זו שאלה חשובה. כדי להבדיל בין בוסים באמת ראויים להערצה לכאלה בינוניים, באתר Inc. פרסמו כמה דוגמאות מובהקות לאותם מנהיגים שניתן להגדיר כ"ראויים להערצה":

1. מנהיגים ראויים להערצה מונעים ע"י מערכות יחסים אישיות

אין זה מפתיע שמנהלים שזוכים לאמון עובדיהם גם מפתחים יחסים בריאים וחזקים עמם. חברת המחקר גאלופ גם כן מזהה זאת כמניע חשוב להצלחה. לפיה, "היחסים האישיים שלעובדים יש עם המפקח עליהם הם היחסים המשמעותיים ביותר שיש להם עם הארגון".

מצד שני, ההשלכות של מערכת יחסים עכורה עם הבוס הן מאוד רציניות, ומזיקות לבריאות העובדים. מתוך "דוח מצב המנהל האמריקני":

מנהל רע משפיע על העובד בשני מישורים: הוא סובל מזה בעבודה והוא גם לוקח את זה איתו הביתה, מה שמעצים את רמת הסטרס שלו ומעמיד בסכנה את בריאותו ושלוותו.

כעת דמיינו שאותו עובד בא לעבודה בבוקר, בתחושת דיכדוך וחוסר מוטיבציה. מה יהיו הביצועים שלו עם נתוני הפתיחה האלה?

זכרו, מנהיגים ומנהיגות ראויים להערצה הם כאלה כיוון שבאמת אכפת להם מהגורם האנושי ברמה הפרטנית. הם באמת מעוניינים להכיר את העובד/ת, את תחומי העניין, החלומות, החוזקות, הסגולות והמטרות שלו/ה.

2. מנהיגים ראויים להערצה יוצרים מרחב בטוח בו ניתן לקחת סיכונים

בניסיון לגלות את סודות עבודת הצוות, החוקרים של גוגל יצאו לגלות את התשובה לשאלה אחת מכרעת: מה הופך צוות ליעיל בגוגל?

המחקר שנקרא "פרויקט אריסטו" הגיע לכמה מסקנות מעניינות. החוקרים גילו שמה שבאמת משנה היה קשור פחות לאנשים הספציפיים בצוות, ויותר לאופן בו הם פעלו ביחד. לראש הרשימה הגיע הצורך שצוותים יחוו "ביטחון נפשי" – אמונה משותפת לחברי הצוות שהצוות הוא מקום בטוח ללקיחת סיכונים, ש"אף חבר צוות לא יביך או יעניש את רעהו אם הלה הודה בטעות, שאל שאלה, או העלה רעיון חדש."

כשמנהלים מאפשרים לצוותים לחוות ביטחון נפשי רב יותר, העובדים פחות סבירים לעזוב את גוגל ויותר סבירים לנצל את כוחם של רעיונות מגוונים שמגיעים מעמיתיהם. ואם תהיתם, רמה כזאת של חופש יצירתי ולקיחת סיכונים ללא חשש גם מביאים בסופו של דבר לרווח גדול יותר לחברה.

3. מנהיגים ראויים להערצה נוהגים בצניעות

התגלה שרוב המנהיגים הראויים להערצה מפגינים צניעות (כמו ה"מנהל מדרגה 5" בספרו של ג'ים קולינס "מטוב למצויין") ונמנעים מאינטרסים אגואיסטיים. למרות שלא מדובר כאן ב"חוזקה" מובהקת, המחקר חוזר ומדגיש את החשיבות שבצנעת המנהיג ביחס הכפופים לו.

בספרו הגיע קולינס למסקנה שמנהיגים שכאלה מפנים את האגו שלה הרחק מעצמם, ומכוונים אותו אל המטרה הכוללת של הנהגת החברה שלהם להצלחה. כעיקרון, מנהיגים צנועים משיגים גדלות ללא יהירות, הם מחליפים אגו בצנעה, מה שיכול לשפר דרסטית את התוצאות שלהם.

4. מנהיגים ראויים להערצה משפרים גם את אלה שסביבם

על מנת לשפר את השפעתכם כמנהיגים/ות, זכרו זאת: מהות המנהיגות היא לשרת אחרים. כדי להעריך איפה אתם ממוקמים על סולם ההערכה הזה, יש שאלה אחת שאתם צריכים לשאול את עצמכם:

מה אני עושה מדי יום כדי לשפר את חיי העובדים שלי?

בכך זה מסתכם – אם תצליחו לממש יכולות מנהיגות כך שייצרו אמון, מחויבות ונאמנות בקרב העובדים, אם תצליחו להסיר מכשולים שעומדים בדרכם, ואם אתם יכולים לתת לעבודתם משמעות ומטרה, תהפכו למנהיגים ראויים להערצה בעיניהם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות