אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיזם של אזורים במבשרת הסתבך במנהרת הזמן

המיזם של אזורים במבשרת הסתבך במנהרת הזמן

מחלוקת בין רשות מקרקעי ישראל לאזורים בשאלה מתי קיבלה לידיה קרקע לבניית פרויקט מחיר למשתכן במבשרת ציון מאיים לייקר את מחיר הדירה הסופי לרוכשים

17.10.2018, 08:19 | ענת דניאלי

חוסר בהירות בנוגע למועד מסירת קרקע לבנייה עלול לעלות ביוקר לקוני הדירות: רוכשים בפרויקט מחיר למשתכן שבונה חברת אזורים במבשרת ציון גילו לטענתם כי הקרקע נמסרה לידיה לפני כחצי שנה - בניגוד לטענות נציגי החברה לפיהן טרם קיבלה לידיה קרקע לתחילת עבודות הבנייה.

קראו עוד בכלכליסט

מועד מסירת הקרקע משמעותי, שכן לפי חוזי מכירת הדירות במחיר למשתכן, המועד שבו היזם מתחייב למסור את הדירות לרוכשים נקבע לפי התאריך שבו קיבל את הקרקע לידיו. במבשרת ציון התחייבה אזורים למסור את הדירות לרוכשים בתוך 33 חודשים מיום קבלת הקרקע לידיה. לפי חוק המכר, איחור במועדי מסירת דירה מחייב את החברה היזמית לממן שכירות לרוכשים, וחושף אותה לקנסות.

בנוסף, לפי תנאי הרכישה מחיר הדירה שיהיה על הרוכשים לשלם מוצמד למדד תשומות הבנייה, כך שמועד המסירה משפיע גם על מחירה הסופי של הדירה. כאשר זכו בפרויקט, עמד מחירה של דירת ארבעה חדרים בפרויקט על 1.35 מיליון שקל. אולם מאז עלה המדד ב־2.6%, ולמחיר הדירה התווספו 35 אלף שקל. סכום זה צפוי לגדול עד למועד המסירה.

תחילת הבנייה במבשרת. מחירי הדירות עלו בעשרות אלפי שקלים תחילת הבנייה במבשרת. מחירי הדירות עלו בעשרות אלפי שקלים תחילת הבנייה במבשרת. מחירי הדירות עלו בעשרות אלפי שקלים

ממסמכים שהגיעו ל“כלכליסט” עולה כי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) והחברה המפתחת עמק איילון מסרו לכאורה את המגרשים לידי אזורים כבר במרץ 2018. עם המסמכים נמנה מכתב שהעביר ראש מועצת מבשרת ציון יורם שמעון לרמ"י, ובו ביקש כי תנפיק ליזמים מכתבים המודיעים על מסירת הקרקע. כן נמנה עימם מכתב תשובה מטעם רמ"י, המאשר כי אכן נשלחה לאזורים הודעה על מסירת הקרקע לידיה כבר בחודש מרץ.

גורמים באזורים עימם שוחח "כלכליסט" אמרו כי ברקע הדברים עומדים חילוקי דעות בין החברה לבין רמ"י לגבי מועד קבלת הקרקע: לפי המסמכים, ברמ"י טוענים כי הקרקע נמסרה לחברה היזמית כבר במרץ, אך הגורמים באזורים טוענים כי המסירה בוצעה רק בחודש מאי.

עוד טוענים באזורים כי רק ביולי שלחה לה רמ”י מכתב ובו הודיעה בדיעבד כי הקרקע נמסרה לידיה בחודש מרץ. עם זאת, בין שני הצדדים אין מחלוקת כי חלפו מספר חודשים מאז נמסרה הקרקע לאזורים, וכי חלפו לפחות שלושה חודשים מאז קיבלה אזורים הודעה רשמית על מסירת הקרקע לידיה.

במכתב ששלחה אזורים בסוף יולי לרוכשי הדירות במבשרת הודיעה כי טרם קיבלה לידיה את הקרקע: "בשבועות הקרובים רשות מקרקעי ישראל והחברה המפתחת מתכננים לסיים את יתרת התחייבותם החוזית לצורך מסירת המגרשים לידי היזמים וכן יחלו בסלילת הכבישים וחיבור למערכות ביוב ומים. אנו צופים כי בתום הליך זה

ניתן יהיה להתחיל בהליך מסירה סופית של המגרשים". אך לטענת הרוכשים, בשיחות שקיימו השבוע עם אזורים טענו נציגי החברה כי הקרקע טרם נמסרה לידיהם: "בשיחות עימם נציגי חברת אזורים ממשיכים להתעקש שהקרקע לא נמסרה, וכתוצאה מכך הדירות לא יימסרו במועד המקורי שהוא דצמבר 2020".

הפרויקט של אזורים בשכונת מבשרת החדשה כולל 180 דירות במסגרת מחיר למשתכן, מהן 43 לבני המקום, מהגרלה שנערכה בדצמבר 2016.

מחברת אזורים נמסר: "מסמך בדבר מסירת הקרקע עליה מוקם בימים אלו הפרויקט הועבר לחברת אזורים רשמית רק בסוף חודש יולי האחרון, וזאת משום שרק לאחרונה הסתיימו כל עבודות התשתית שהיו תנאי למסירת הקרקע לאזורים. בשל כך, תאריך מסירת הקרקע עדיין לא הוסכם סופית ובזמן הקרוב עם קביעת מועד סופי נעדכן את הרוכשים בתאריך המדויק של המסירה. יצוין כי למרות זאת, החברה פעלה לקבל אישור מיוחד והחלה בחלק מעבודות הבנייה כבר בתחילת שנת 2018 במטרה לקדם את מועד מסירת הדירות לרוכשים על אף המגבלות. החברה שיקפה תהליך זה ללקוחותיה ואינה צופה עיכוב במסירת הדירות לרוכשים".

מרמ”י נמסר: “מועדי מסירת המגרשים לזוכים נגזרים מהמועד שבו הקבלן הוזמן על ידי רמ”י לקבל את המגרש לידיו. הרשות מבצעת בדיקה בנושא הנדון”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות