אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמאס והג'יהאד האיסלאמי: "מתנגדים לירי הרקטות"; צה"ל תקף חוליית משגרים

הסלמה בדרום

חמאס והג'יהאד האיסלאמי: "מתנגדים לירי הרקטות"; צה"ל תקף חוליית משגרים

אחרי הירי לבאר שבע ולמרכז בלילה פרסמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודעה חריגה שבה התנערו מהמעשה. צבע אדום בחוף אשקלון - צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר, אחד מהם נהרג. בוטלו הלימודים בב"ש ובעוטף עזה. שטייניץ: "דרושה תגובה חריפה, מקווה שלא ניגרר למלחמה"

17.10.2018, 09:33 | אליאור לוי, איתי בלומנטל ומתן צורי

ההתפתחויות האחרונות בהסלמה בדרום: התרעת צבע אדום נשמעה הבוקר (יום ד'), סמוך ל-08:30, בשני יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. לא ידוע על נפגעים או נזק. מצה"ל נמסר כי כלי טיס תקף את חוליית המחבלים שניסתה לשגר רקטות לישראל. אחד מהם נהרג. הבוקר פרסמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודעה משותפת שבה אמרו כי הם "מתנגדים לירי הרקטות שפוגע במאמצי המצרים להסרת המצור מעל רצועת עזה".

קראו עוד בכלכליסט

השר יובל שטייניץ אמר בריאיון לאולפן ynet כי "אין לי ספק שהאירוע יתפתח. אני עדיין מקווה שנוכל לגדר אותו ושמה שיהיה זו תגובה עוצמתית ולא שניגרר למלחמה או מבצע כולל בעזה, כי עם כל הצורך בתגובה חריפה - אני מזכיר תמיד את סדר העדיפויות. אין לנו מטרה לכבוש את עזה".

לפנות בוקר פגעה רקטה ישירות בבית בבאר שבע, ולמרבה המזל לאם והילדים שהיו בבית נגרמו פגיעות קלות בלבד. הלימודים בבאר שבע בוטלו, ובהמשך הוחלט גם ביישובי עוטף עזה על ביטול הלימודים. רקטה נוספת ששוגרה הלילה נפלה בים מול אחת מערי גוש דן.

במהלך הלילה: רקטה פגעה ישירות בבית בבאר שבע

במהלך הלילה, ב-3:39, נשמעה אזעקה בבאר שבע וביישובים נוספים בנגב, בעקבות שיגור מרצועת עזה לשטח ישראל - שפגעה ישירות בבית בעיר. בשל גודלה של הרקטה ועוצמתה - נזק כבד נגרם למבנה והוא בסכנת קריסה. שבעה בני אדם לקו בחרדה, ובהם אם ושלושת ילדיה שהיו בבית שנפגע. לבית החולים סורוקה פונו גם שלושה בני אדם שנחבלו קלות במהלך ריצה למרחב מוגן.

נזק כבד לבית בבאר שבע נזק כבד לבית בבאר שבע נזק כבד לבית בבאר שבע

הבית שנפגע בבאר שבע הבית שנפגע בבאר שבע הבית שנפגע בבאר שבע

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט קיצר את ביקורו בארה"ב. בעקבות האירוע, הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום הדיג ברצועת עזה לשלושה מיילים.

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה להבוקר - בוטלה. צה"ל תקף כמה יעדי טרור ברצועת עזה והפלסטינים דיווחו על הרוג אחד (בתקיפת חוליית המשגרים) וכמה פצועים.

עם זאת, בזמן שמשלחת מצרית שמנסה לתווך במגעים לרגיעה עדיין נמצאת ברצועת עזה. מלבד ההודעה החריגה על ההתנגדות לירי הלילי, פרשן מוכר של חמאס בעזה אותת על רצון להרגיע ולהכיל את האירוע ולא להגרר להסלמה. לדבריו, הירי היה מקרי ולא החלטה של ​​פלגי ההתנגדות. הוא אמנם אמר כי הפלגים בעזה מוכנים "להתמודד עם התוקפנות של ישראל וללכת עד קצה הגבול", אך לטענתו "יש מי שרוצה לשבש את הקונצנזוס ולפגוע בצעדות השיבה". הפרשן סיכם את דבריו בקביעה כי להכיל את האירוע חשוב יותר מאשר להיכנס לעימות צבאי וכי הדבר החשוב ביותר הוא להסיר את המצור מעל עזה.

בחודשיים האחרונים לא שוגרו רקטות מהרצועה, אבל מדי יום נמשכו שיגורי בלוני הנפץ וההתפרעויות על גדר הרצועה, ורק בסוף השבוע האחרון אירעה תקרית חריגה כאשר 20 מחבלים פרצו את הגדר לאחר הנחת מטען שהתפוצץ. בעקבות אותה תקרית, בה חוסלו שלושה מהמחבלים, אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן מדי יום כי "הגיע הזמן להנחית את המכה הכי כבדה שאנחנו יודעים על חמאס".

אתמול ליברמן קיים דיון הערכת מצב באוגדת עזה עם סגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד דרום ומפקדים נוספים. לאחר פגישות אלו, אמר כי "ההתרשמות שלי שכולם הגיעו להבנה שהמצב כפי שהוא היום לא יכול להימשך. אנחנו לא מוכנים להשלים עם רף האלימות כפי שאנחנו רואים שבוע אחרי שבוע. הנחתת מכה הכי קשה על חמאס היא הדרך היחידה להחזיר את המצב לקדמותו ולהוריד את רף האלימות לאפס או כמעט לאפס, או לרמה של 29 במרץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות