אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדמה מסכימה שטעתה בחישוב המס לסמנכ"ל - בגלל המזכירה צילום: YouTube

מעקב כלכליסט

אדמה מסכימה שטעתה בחישוב המס לסמנכ"ל - בגלל המזכירה

לאחר שהחשב של אדמה בשווייץ תבע אותה בטענה שפוטר לאחר שזיהה שאחד מבכירי אדמה, איגנסיו דומינגס, העביר דיווח כוזב על ימי שהותו במדינה כדי להעלים מס — החברה מגלגלת את האחריות למזכירתו האישית, שלא ספרה נכון את ימי הטיסה בין המדינות

18.10.2018, 07:07 | תומר גנון

רואי החשבון החיצוניים של אדמה מחברת בייקר־מקינזי, גילו טעות בחישוב ימי השהייה בשווייץ של סמנכ"ל המסחר הראשי (CCO), איגנסיו דומינגז — כך אישרה אתמול קבוצת מוצרי ההדברה בכתב הגנה שהגישה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. החברה הודתה שבשל הטעות חושבה תחילה שומת מס נמוכה לדומינגז, אולם לטענתה הטעות תוקנה עוד לפני תשלום המס בפועל. עוד טוענת החברה, שהטעות נגרמה על ידי מזכירתו האישית של הסמנכ"ל, שחישבה באופן שגוי את ימי הטיסה משווייץ.

כתב ההגנה הוגש בתגובה לתביעה של סמנכ"ל הכספים וחשב החברה לשעבר באירופה, ירון בוחניק, שטען שפוטר לאחר שחשף דיווחים כוזבים לרשויות המס שלטענתו הותירו בכיסו של דומינגז, מספר 2 בחברה, מאות אלפי יורו. שיעור המס בשווייץ עומד על 25%, בעוד שיעור המס בספרד, מדינת המוצא של דומינגז, עומד על 45%. בוחניק טען שדומינגז דיווח במרמה על ימים שבהם שהה בשווייץ, בעת שבפועל היה בספרד. כתוצאה מכך נקבע שמרכז חייו בשווייץ והמס חושב לפי שיעור המס המופחת.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

איום נגדי

 

אדמה נקראה בעבר מכתשים אגן ונמצאת כיום בבעלות תאגיד הכימיקלים הסיני כמצ'יינה. לטענת החברה בכתב ההגנה, המזכירה ספרה את ימי הטיסה בין שווייץ לספרד בשיטה שאינה מקובלת באף אחת מהן. החברה הוסיפה כי הטעות תוקנה לפני המועד האחרון לדיווח הרשמי לשלטונות המס, 30 ביוני 2017, ובלי שהיה כל הליך פורמלי מצדן. עוד נטען, שפערי הסכומים בין שתי השומות, נמוכים יותר מאלה שבהם נקב בוחניק.

 

איגנסיו דומינגס. "הורה לעכב את תשלום הבונוס לעצמו, עד בירור סוגיית המס", צילום: YouTube איגנסיו דומינגס. "הורה לעכב את תשלום הבונוס לעצמו, עד בירור סוגיית המס" | צילום: YouTube איגנסיו דומינגס. "הורה לעכב את תשלום הבונוס לעצמו, עד בירור סוגיית המס", צילום: YouTube

בוחניק, שעבד כ־17 שנה באדמה, הגיש את התביעה על סך 2.5 מיליון שקלים במאי 2017. לתביעה הוא צירף מסמכים והתכתבויות להוכחת טענותיו נגד דומינגז, אחד השכירים המתוגמלים ביותר באדמה, עם עלות שכר של 4.9 מיליון שקלים ב־2016.

"במסגרת תפקידו בשווייץ", נטען בתביעה, "חשף בוחניק עבירות מס שביצע מנהלו הישיר דומינגז, מהבכירים ביותר בקבוצה. המנהל לא פעל כמתחייב מהחוק, למרות התראות בוחניק בפני מנהלי אדמה. משבוחניק לא נכנע לאיומים וסירב לשתף פעולה עם הפרת החוק, הוא פוטר מעבודתו, בעודו מאושפז בבית חולים, ללא שימוע, תוך שלילת תנאים כלכליים, ביזוי והשפלה".

 

לטענת בוחניק, בכל פעם שניסה להניע את דומינגז או ההנהלה לפעול בנושא, נשלף נגדו איום בדמות דרישה להפחית את שכרו השנתי, שעמד על כ־350 אלף פרנק שוויצרי (כמיליון שקלים) ב־50 אלף פרנק שוויצרי. בוחניק הגדיר את דומינגז כאדם "בעל השפעה עצומה על התנהלות הקבוצה, שבקלות רבה יכול להביא לשינוי החלטות לגבי בכירים בקבוצה". לטענת בוחניק הוא סירב להיכנע לאיום, ופוטר בשל כך.

אדמה ביקשה תחילה להעביר את הסכסוך לבית משפט בשווייץ, אך השופט אלעד שביון דחה את בקשתה. "בוחניק מתיימר להציג את עצמו כעובד 'מסכן' אשר 'סולק' ממשרתו אך ורק כי ביקש 'להגן' על מעסיקתו מעבירות מס", כתבה לבית המשפט. "בפועל מדובר בנושא משרה ומנהל בכיר, שהועסק על ידי חברה נכדה בשווייץ ושימש כסמנכ"ל כספים של אירופה. בשנים אלה קיבל שכר והטבות בגובה מיליוני שקלים, כאשר עלות העסקתו הממוצעת בשנים בהן עבד בשווייץ עמדה על למעלה מ־600 אלף דולר בשנה. סך הכל בכשש שנות העסקה כ־4 מיליון דולר שהם למעלה מ־15 מיליון שקלים".

"חרף תנאי העבודה המופלגים... הוא בחר למעול באמון החברה, חתר תחת מנהלו הישיר, ניסה לאיים ולסחוט את החברה ולהמציא יש מאין עבירות מס. כל זאת כאמצעי להפעיל לחץ על החברה השווייצרית ולהימנע מלענות לדרישתה להפחית מעלות העסקתו העצומה".

 

טעות לעולם חוזרת

 

בכתב ההגנה מגוללת החברה את השתלשלות העניינים מנקודת מבטה מרגע שבוחניק התריע בספטמבר 2016 על בעיית רישומי הימים. "בוחניק פנה לחברת בייקר־מקנזי (יועצי המס של החברה, ת"ג) ודומינגז שיתף פעולה עם הבדיקה של רואי החשבון החיצוניים של החברה בשווייץ, ללא התנגדות", טוענת החברה. "למרות זאת, ניסה בוחניק לטעון שדומינגז לא משתף פעולה עם רואי החשבון, ופנה לבכירים בקבוצה בהאשמות חמורות, לפיהן הוא מוסר הצהרות כוזבות במכוון ועל מנת לשלם מס מופחת".

"בשלבים הראשונים של הבדיקה לא נמצאה כל בעיה בספירת הימים, אולם במרץ 2017 חברת רואי החשבון מצאה שספירת הימים צריכה להיעשות באופן אחר, עקב השיטות השונות במדינות שונות. ההבדל הוא בעיקר בהתייחסות לימי הטיסה ממדינה למדינה, והאם ימים אלה נחשבים ימי שהייה במדינת המוצא או מדינת היעד לצורך תשלום מס". את הטעות, כאמור, ייחסו רואי החשבון למזכירה. החברה הוסיפה שמשום שהטעות התגלתה לפני מועד הדיווח לרשויות, "ממילא טעות זו ניתנת לתיקון כעניין שבשגרה במסגרת הגשת שומה ודיווח שנתי".

"מרגע שדומינגז נעשה מודע לטעות בספירת ימי השהייה, הוא הורה להנהלת החשבונות לעכב את תשלום המענק השנתי לו היה זכאי בגין שנת 2016 בגובה כמה מאות אלפי דולרים, עד לפתרון סוגיית המס. הדבר נעשה על דעת עצמו ומיוזמתו", הוסיפה החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות