אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בעולם הקריפטו חשוב להיות מקק ששורד הכול" צילום: כפיר חרבי

הכמוסה

"בעולם הקריפטו חשוב להיות מקק ששורד הכול"

עמוס מאירי, מייסד ומנכ"ל Colu שמפתחת מטבעות דיגיטליים מקומיים, מסביר איך אפשר לעודד אנשים למחזר ולהיות אזרחים טובים יותר באמצעות מטבעות קריפטו, ולמה מהפכת הענק בעולם הפיננסי מתעכבת - אבל בסוף תגיע

19.10.2018, 08:00 | קרן צוריאל ואורי פסובסקי

היום הראשון של המשבר הפיננסי הגדול ב-2008 היה היום הראשון של עמוס מאירי כסוחר ניירות ערך זרים בבית השקעות. כמה שנים אחר כך הוא עבד בחברת איטורו בקפריסין, כשזאת התמודדה עם המשבר הכלכלי שלה, ואנשים השתרכו בתורים ארוכים מחוץ לבנקים כדי למשוך מחשבונות הבנק שלהם את 50 היורו שהמדינה התירה להם למשוך.   

"בעולם הקריפטו חשוב להיות מקק ששורד הכול"
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאן"בעולם הקריפטו חשוב להיות מקק ששורד הכול"

"אז הבנתי לחלוטין שהכסף שלנו לא באמת שלנו", הוא אומר בריאיון "לכמוסה", הפודקאסט מבית כלכליסט. "יש איזשהו רישום של מספר בבנק, והבנק מלווה את הכסף הזה לאנשים אחרים, משמע שברגע שכולם יבואו למשוך את הכסף מהבנק לא יהיה לו מספיק. כמובן שידעתי את זה משיעורי כלכלה, אבל ברגע שחוויתי את זה והבנתי כמה המערכת פגיעה זה מוטט אותי. הייתי חייב לעשות משהו".

עמוס מאירי. "תוכל להיות מתוגמל על התרומה שלך לעיר, זה החזון", צילום: כפיר חרבי עמוס מאירי. "תוכל להיות מתוגמל על התרומה שלך לעיר, זה החזון" | צילום: כפיר חרבי עמוס מאירי. "תוכל להיות מתוגמל על התרומה שלך לעיר, זה החזון", צילום: כפיר חרבי

מה שמאירי עשה היה להקים את Colu – שהיתה תחילה פלטפורמה להנפקת מטבעות דיגיטליים, ואז החלה לפתח מטבעות מקומיים. המוכר שבהם הוא שקל פלורנטין, שפעיל כמעט שנתיים. "רצינו לגעת באנשים, להבין איך זה תורם, איך אנשים יכולים להשתמש בזה ביומיום", הוא מסביר. "טכנולוגיית הבלוקצ'יין פותרת שלוש בעיות: היא יוצרת סחירות במטבע בקהילה של 50 אלף אנשים, מתמודדת עם אמון במטבע חדש שלא הונפק על ידי הבנק המרכזי, ויוצרת תמריץ כולל, לא אישי: ככל שיותר אנשים משתמשים במטבע הזה הם יותר נהנים מההצלחה שלו".

קראו עוד בכלכליסט

כיום יש יותר מ-200 אלף אנשים שמשתמשים במטבע קריפטו של תל אביב, שהחליף את שקל פלורנטין, ומייצרים קרוב ל-300 אלף עסקאות בחודש. זה אומר לבוא לבית הקפה ולשלם במטבע קריפטו במקום בשקלים של בנק ישראל. כעת היעד של Colu הוא לעבוד בשיתוף פעולה עם עיריות, עסקים ומוסדות באותן ערים, כדי להביא אליהן את בשורת מטבע הקריפטו המקומי שלהן. אם תרצו – שקל באר שבע, שקל אשקלון ושקל מטולה.

"למטבע הזה יש מודל כלכלי, שככל שיש בו יותר פעילות הוא עולה וכך יוצרים תמריץ משותף ליותר אנשים לעשות דברים טובים", מסביר מאירי. למשל אזרח שימחזר יצבור כסף במטבע המקומי שלו, וביתרה החיובית הוא יוכל לשלם ארנונה. "תוכל להיות מתוגמל על התרומה שלך לעיר, זה החזון, ואנחנו עושים ארבעה ניסויים בזה, בישראל ובאנגליה".

את הפודקאסט "הכמוסה", עם קרן צוריאל ואורי פסובסקי, אפשר למצוא מדי יום שישי באתר כלכליסט ובאפליקציית הפודקאסט האהובה עליכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
עושה שם רע לביטקויין
מסכים עם המבינים בעניין במטבעות אך הם תוצר ישיר למה אמון הציבור נפגע בכל הקשור לביטקויין . Colu זה לא ביטקויין . ועושה שם רע לביטקויין . הם מורידים את אחוז ההמרה מ15ל5% כי המשקיעים כבר לא משקיעים ואיבדו למעלה מ77% ! גם אלו ש ישארו הבינו שהן אופציות לא למימוש . בגלל זה ערכו ירד כך זה לא הביטקויין קולו זאת אשליה !
אלי  |  26.10.18
29.
זה קולו זה דמיקולו !!!
שהמרואיינים מדברים, מופיעים הפרטים שלהם כמו בעדות משטרתית, הפתרונות לדבריהם מוצגות סימולטנית על המסך. זה משדר אמינות. במקביל, יש גם שקופית שמסבירה שאנחנו צריכים להבין את כל הפרקים כיחידה אחת, לא לנתק אותם זה מזה. כל הטריקים האלה הם רק דרך למניפולציה בעייתית במיוחד. שהם מייצרים פתרון לבעיה לא קיימת ובאים להרוויח על אנשים תמימים.
חגי  |  26.10.18
לכל התגובות