אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 50 שנה: "הגן הנעול" של כפר סבא ייפתח לציבור

אחרי 50 שנה: "הגן הנעול" של כפר סבא ייפתח לציבור

משפחת שאול אייזנברג העבירה לעיריית כפר סבא ל-25 שנה את החזקה ב"גן הברון מנשה". הגן הוקם לפני כ-80 שנה וכולל צמחיה עשירה, אך היה סגור לציבור שנים רבות. לקראת הפתיחה יבוצעו במקום עבודות שימור

18.10.2018, 15:45 | נמרוד בוסו

עיריית כפר סבא ומשפחת שאול אייזנברג, חתמו לפני שבוע על הסכם להעברת שטח "גן הברון מנשה", שבבעלות המשפחה לחזקת העירייה ל-25 שנה. בעקבות ההסכם צפויה העירייה להכשיר את שטח הגן, אשר נחשב לאחד הגנים הפרטיים היפים בישראל, ולפתוח אותו לציבור.

בעשורים האחרונים היה שטח הגן סגור לציבור, למעט סיורים מאורגנים שערך במקום מוזיאון כפר סבא אחת למספר חודשים. מדובר בשטח בן 12 דונם בצפון-מערב כפר סבא, ממערב למושב גן חיים ומצפון לשכונת עלייה.

על ההסכם להעברת השטח חתמו נעמי אדית רוזנפלד, בתו של שאול אייזנברג המנוח, ראש עיריית כפר סבא צביקה צרפתי ומנכ"ל העירייה איתי צחר.

"גן הברון מנשה" בכפר סבא כיום "גן הברון מנשה" בכפר סבא כיום "גן הברון מנשה" בכפר סבא כיום

הגן מתאפיין בצמיחה עשירה ובמגוון עצים בני עד 90 שנה. הגן קרוי על שמו של הברון פליקס דה מנשה, מעשירי הקהילה היהודית באלכסנדריה במצרים, אשר רכש את שטח הגן בשנות ה-30 של המאה הקודמת, במטרה להקים במקום וילה מגורים וסביבה גן. הווילה מעולם לא נבנתה, אך הגן הוקם וטופח על ידי חיים ומרים יפה (הורי האלוף אברהם יפה), שהתגוררו בבית צנוע אשר קיים במקום עד היום.

מקום מפגש לחברי המחתרות

לגן מנשה חשיבות היסטורית גם משום שהיה מקום מפגש של חברי המתחתרות בימי טרום המדינה, אשר כלל בין היתר תחנת קשר וסליק. בשנת 1974 שימש המקום כאתר צילומים לסרט "הכלה וצייד הפרפרים", המבוסס על מחזהו של ניסים אלוני. במהלך שנות ה-70, לאחר פטירת הברון, רכש אייזנברג את השטח.

המבנה הנטוש בגן שיעבור הליך של שימור. גרו בו הוריו של האלוף אברהם יפה, צילום: גור דותן המבנה הנטוש בגן שיעבור הליך של שימור. גרו בו הוריו של האלוף אברהם יפה | צילום: גור דותן המבנה הנטוש בגן שיעבור הליך של שימור. גרו בו הוריו של האלוף אברהם יפה, צילום: גור דותן

מעיריית כפר סבא נמסר כי "במקום עתידות להתבצע עבודות שימור וכן עבודות גינון נרחבות על מנת לפתוח את שעריו לציבור הרחב. כמו כן, במקום ימשיכו להתקיים סיורים מודרכים עליהם אמון מוזיאון כפר סבא ופעילויות רבות נוספות".

איתי צחר, מנכ"ל העירייה, הוסיף: "חתימת ההסכם היא תולדה של מאמצים רבים מצד העירייה ומשפחת אייזנברג, מאמצים שבוצעו בעקביות ובנחישות מתוך מטרה לפתוח את גן הברון מנשה לציבור הרחב".

מטעם משפחת אייזנברג נמסר: "המקום בעל חשיבות אמוציונלית ונוסטלגית עבורנו. מאז ומתמיד, גן הברון מנשה היה סמל סטטוס לעיר כפר סבא כאתר היסטורי, ובעל חשיבות עליונה לשימור. מכאן נולד הרצון המשפחתי לאפשר לפתוח את שערי הגן לציבור. ההחלטה להעביר את ניהול ושימור הגן לידי עריית כפר סבא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות