אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד ניסיון להעביר בוועדת השרים הצעת החוק להפקעת קרקעות הכנסייה היוונית צילום: עמית שאבי

עוד ניסיון להעביר בוועדת השרים הצעת החוק להפקעת קרקעות הכנסייה היוונית

בפעמים קודמות הצעת החוק הוסרה בסופו של דבר מסדר היום. החוק נועד לפתור בעיה של מאות בניינים שנבנו על הקרקע לאחר שקק"ל חכרה אותה מהכנסייה היוונית אורתודוקסית לרוב לתקופה של 99 שנה

18.10.2018, 19:39 | אמיתי גזית
בפעם השלישית השנה שובצה בסדר היום של וועדת השרים לענייני חקיקה שתתכנס ביום ראשון, הצעת החוק להפקעת קרקעות שמכרה הכנסייה היוונית אורתודוקסית ליזמים פרטיים ועליה בנויים כ-1,000 דירות בלב ירושלים. בפעמים קודמות הצעת החוק הוסרה בסופו של דבר מסדר היום, כעת יש הערכות כי גבוהים הסיכויים שהיא תעלה, תאושר וכבר בשבוע הבא תעבור למליאת הכנסת להצבעה.

קראו עוד בכלכליסט

החוק נועד לפתור בעיה של מאות בניינים שנבנו על הקרקע לאחר שקק"ל חכרה אותה מהכנסייה לרוב לתקופה של 99 שנה. הדיירים הם חוכרי משנה של קק"ל. חוזה החכירה צפוי להסתיים בעוד כ-30 שנה, ואנשים שקנו את ביתם חוששים ממצב בו ידרשו לשלם דמי חכירה חדשים גבוהים או יפונו מביתם. החוק נועד למנוע מצב זה ולהגן על הדיירים.

הצעת החוק נוסחה ביוזמת חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו), אך מקודמת כעת על ידי משרד המשפטים לאחר שהובהר כי הפערים בין היזמים לצוות שביקש לנהל איתם משא ומתן לא ניתנים לגישור.

שכונת טלביה בירושלים (ארכיון), צילום: שלומי כהן ,אבי רוקח   שכונת טלביה בירושלים (ארכיון) | צילום: שלומי כהן ,אבי רוקח שכונת טלביה בירושלים (ארכיון), צילום: שלומי כהן ,אבי רוקח

לפי ההצעה, כל קרקע שעונה על הקריטריונים ונמכרה מכנסייה ליזמים פרטיים לאחר 1 בינואר 2010, תעבור לבעלות המדינה, זכויות היזמים יבוטלו, ויימחקו זכויותיהם ברשם המקרקעין. בעקבות ההפקעה היזמים יקבלו מהמדינה פיצויים לפי חישוב שיקבע שר האוצר באישור ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

במשרד המשפטים מתנגדים לנוסח ההצעה שיעלה להצבעה ביום ראשון, משום שלדעתם הוא יוצר בעיות קנייניות, ואינו ברור מספיק. במשרד האוצר מבקשים כי עלות הפיצויים תושת על קק"ל ולא תשולם מקופת המדינה. לכן סביר כי לאחר שהחוק יאושר בקריאה טרומית הוא יעבור שינויים.

מקבוצת ניות נמסר: "בניגוד להודעת משרד המשפטים - עד היום לא התקיים עמנו כל מו"מ. התקיימה פגישה אחת מקדמית במשרד המשפטים בה הצדדים הסכימו שנכון לקדם מו"מ. לאחריה התבקשנו להעביר מסמכים וכך עשינו. הדבר הבא ששמענו הוא ההודעה מהערב. המו"מ לא הגיע למבוי סתום מאחר והוא כלל לא התנהל.

בכל מקרה, המדובר בהצעת חוק שהינה בלתי חוקתית בעליל הפוגעת בזכויות יסוד קנייניות וחוזיות ואינה יכולה לעמוד במבחן משפטי. כל המהלך נועד, כפי הנראה, ליצור לחץ על היזמים לפני קיום המו"מ עמם.

"מעבר לכך האינטרס בחקיקה אינו ברור. חוק זה ימנע כל אפשרות עתידית לרכישת קרקעות מהכנסיות בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות