אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוק: סין שתלה שבבי ריגול בשרתים שלנו? אין בזה אמת צילום: רויטרס

קוק: סין שתלה שבבי ריגול בשרתים שלנו? אין בזה אמת

מנכ"ל אפל מכחיש בתוקף את חשיפת בלומברג, שלפיה סוכנים של צבא סין שתלו שבבי ריגול בשרתים שהגיעו לידי ענקית הטכנולוגיה; בסוכנות הידיעות עומדים מאחורי הפרסום

19.10.2018, 21:49 | עומר כביר
מנכ"ל אפל, טים קוק, מכחיש בצורה גורפת את חשיפת בלומברג, שלפיה סוכנים של צבא סין שתלו שבבי ריגול בשרתים שהגיעו לידי ענקית הטכנולוגיה. "אין אמת בסיפור שלהם על אפל, הם צריכים לעשות את הדבר הנכון ולחזור בהם מהפרסום", הוא אמר בראיון לבאזזפיד ניוז.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כשבועיים דיווחה בלומברג שצבא סין הצליח להסתנן למפעלים במדינה של יצרנית לוחות האם האמריקאית סופרמיקרו, ולהשתיל בהם בחשאי שבב זדוני זעיר. לוחות אם אלו שולבו בשרתים שנשלחו לעשרות לקוחות של החברה, ובראשם אפל, אמזון בנקים גדולים וקבלני משנה של ממשלת ארה"ב.

השבב ששימש לריגול, צילום: בלומברג השבב ששימש לריגול | צילום: בלומברג השבב ששימש לריגול, צילום: בלומברג

השבב אפשר לתוקפים להשתלט על שרתים עם לוחות האם הנגועים, ובסופו של דבר לעשות בהם ככל העולה על רוחם. בעקבות הדיווח פרסמו החברות שבמרכז הסיפור הכחשות נרחבות וחריפות, שגם קיבלו חיזוק מהממשל האמריקאי. ואולם, בלומברג המשיכה לעמוד מאחורי הדיווח, ואף פרסמה בשבוע שעבר דיווח המשך שלפיו גם בשרתים של חברת טלקום גדולה השתילו גורמים סיניים חומרה זדונית.

בראיון לבאזזפיד ניוז הביע קוק תסכול מתמשך מהתנהלות בלומברג בפרשה: "הייתי מעורב בתגובה שלנו לסיפור הזה מההתחלה. דיברתי אישית עם כתבי בלומברג. היינו ברורים איתם שזה לא קרה, וענינו על כל השאלות שלהם. בכל פעם שהם שאלו אותנו על זה, הסיפור השתנה, ובכל פעם חקרנו ולא מצאנו כלום".

מנכ"ל אפל הוסיף שכתבי בלומברג מעולם לא סיפקו לאפל פרטים ספציפיים על השבבים הזדוניים שלדבריהם החברה מצאה והסירה, ואמר שהטענות בסיפור הן לא יותר מ"דיווחים מעורפלים מיד שנייה". "הפכנו את החברה. חיפשנו באימיילים, ברשומות של דאטהסנטרים, רשומות פיננסיות, רשומות משלוחים. ביצענו סריקה פורנזית של החברה וכל פעם הגענו לאותו המסקנה: זה לא קרה. אין בזה אמת", הוא הוסיף.

בתשובה לשאלה האם תרחיש כמו זה שתיארה בלומברג יכול להתרחש ללא ידיעתו השיב קוק: "הסבירות לכך שואפת לאפס".

דבריו של קוק זכו לחיזוק מראש המודיעין הלאומי של ארה"ב, דן קוטס. "לא ראינו שום ראיות למניפולציה סינית בחומרה", הוא טען בראיון ל-Cyberscoop. "אנחנו לא מתייחסים לשום דבר כמובן מאליו. לא ראינו שום דבר, אבל אנחנו תמיד מחפשים".

למרות זאת, בבלומברג ממשיכים לעמוד מאחורי החשיפה. "הדיווח הוא תוצאה של חקירה בת יותר משנה, במהלכה ניהלנו יותר מ-100 ראיונות", נמסר מסוכנות הידיעות לבאזזפיד ניוז. "17 מקורות נפרדים, כולל עובדי ממשל ועובדי החברות, אישרו (קיום) מניפולציה של חומרה והיבטים אחרים של המתקפות. אנחנו עומדים מאחורי הסיפור שלנו ומביעים אמון בדיווח ובמקורות שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות