אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזק, קל ועמיד בפני אש ומים: מדענים הצליחו לייצר עץ מלאכותי צילום: Science Advances/Zhi-Long Yu

חזק, קל ועמיד בפני אש ומים: מדענים הצליחו לייצר עץ מלאכותי

החומר החדש שהוצג במגזין Science Advances נוצר מתמיסת שרף פולימרי בתוספת צ'יטוסאן - חומר המופק משריון של חסילונים וסרטנים

21.10.2018, 18:18 | שירות כלכליסט
מדענים הצליחו ליצור חומר קל משקל חדש, חזק כמו עץ אך עמיד בפני אש ולמים. על מנת ליצור את ה"עץ המלאכותיי" החדש, השתמשו המדענים בתמיסת שרף פולימרי והוסיפו לה נגיעה של צ'יטוסאן, פולימר סוכרי שמופק משריונם של חסילונים וסרטנים. הם ייבשו את התמיסה בהקפאה, מה שהביא ליצירת מבנה מלא בנקבוביות וערוצים זעירים שנתמכים ע"י הצ'יתוזן, ואז חיממו את השרף לטמפרטורה של מעל 200 מעלות צלזיוס על מנת לאחות אותו, מה שיצר קשרים כימיים חזקים.

קראו עוד בכלכליסט

החומר שנוצר, שתואר באוגוסט במגזין Science Advances, עמיד בפני כוחות ריסוק בדומה לעץ, כך כתב שו-הונג יו, כימאי חומרים באוניברסיטה הסינית למדע וטכנולוגיה שבהפיי. ייבוש בהקפאה מהיר יותר אף יוצר ערוצים ונקבוביות קטנים יותר, מה שמחזק עוד יותר את החומר לדברי יו. כמו כן, נמצא שטמפרטורות איחוי גבוהות יותר מגבירות את חוזק הקשרים הכימיים בתוך השרף שמגבירים בתורם את חוזקו של החומר. כמו כן ניתן להוסיף לשרף סיבים טבעיים או סינתטיים שיוצרים חומר מורכב בעל חוזק רב אף יותר.

החומר החדש שפיתחו החוקרים. בקושי נחלש לאחר 30 יום בחומצה חזקה, צילום: Science Advances/Zhi-Long Yu החומר החדש שפיתחו החוקרים. בקושי נחלש לאחר 30 יום בחומצה חזקה | צילום: Science Advances/Zhi-Long Yu החומר החדש שפיתחו החוקרים. בקושי נחלש לאחר 30 יום בחומצה חזקה, צילום: Science Advances/Zhi-Long Yu

שלא כמו עץ טבעי, לחומר החדש לא לוקח שנים לגדול ולהיווצר. במבדקים הוא דחה דגימות נייר ספוגות במים ובקושי נחלש לאחר השרייה של 30 יום בחומצה חזקה, וזאת לעומת עץ בלזה שבמבדקים דומים איבד שני שליש מחוזקו ו-40% מעמידותו בפני ריסוק. החומר החדש גם קשה להצתה, והפסיק לבעור במבדקים כאשר הורחק מהלהבה הישירה.

בחומר החדש ניתן יהיה להשתמש לייצור אריזות עמידות, כך אומר לנרט ברגסטרום, מדען חומרים באוניברסיטת סטוקהולם בשוודיה. לדבריו הנקבוביתיות של החומר מאפשרת לו לכלוא אוויר ולכן להתאימו לבידוד מבנים, ואם יימצא לו תחליף ידידותי לסביבה זה יכול להעלות אף יותר את הביקוש לו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות