אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"דונלד טראמפ הברזילאי" הואשם בהפעלת קמפיין פייק ניוז בווטסאפ צילום: בלומברג

"דונלד טראמפ הברזילאי" הואשם בהפעלת קמפיין פייק ניוז בווטסאפ

פייסבוק, בעלת האפליקציה, אמנם מחקה חשבונות של בוטים ואסרה על הפצת קמפיינים פוליטיים בווטסאפ לקראת הבחירות במדינה - אך נציגי הימין הקיצוני לא שמעו לאזהרות; עתה טוענים כלי תקשורת בברזיל שז'איר בולסונארו, מועמד שמרן בעל תדמית נקייה, עבר על חוקי הבחירות

21.10.2018, 20:56 | רפאל קאהאן
מועמד הימין הברזילאי לנשיאות, ז'איר בולסונארו, מואשם בידי יריביו ובידי התקשורת על שתומכיו הפיצו קמפיין ווטסאפ של פייק ניוז ודברי הכפשה. הקמפיין מומן לטענת העיתון Folha de S.Paulo בידי תומכים מהימין הקיצוני - שהם אלה שהעלו את בולסונארו כמוביל במירוץ לנשיאות.

קראו עוד בכלכליסט

בולסונארו עצמו דחה בחריפות את הטענות טען בשידור שאינו יודע דבר על הפרשה ואף דרש מתומכיו לעצור את הקמפיין האמור. בית המשפט הברזילאי לענייני בחירות (TSE) הודיע כבר שהוא מאשר פתיחה של חקירה בעניין. כמחצית מאוכלוסיית ברזיל משתמשת בווטסאפ (כ-120 מיליון מתוך אוכלוסיה של 210 מיליון) והיא נחשבת לפלטפורמת המדיה החברתית המובילה במדינה. ההצפנה המובנית בה מאפשרת הפצה קלה של מידע מבלי שלגורמים חיצוניים תהיה אליו גישה.

טראמפ ומקבילו הברזילאי, ז טראמפ ומקבילו הברזילאי, ז'איר בולסונארו | צילום: איי פי טראמפ ומקבילו הברזילאי, ז

חברות שיווק דיגיטלי כבר החלו לנצל את התכונות האלה בווטסאפ כדי להפיץ מסרים שאינם עומדים בכללי האתיקה וחוקי הבחירות המקומיים. בווטסאפ הבינו את הבעיה והודיעו לחברות שהן מנועות מלהפיץ תעמולה פוליטית דרך משלוח של מצבורי הודעות גדולים. בנוסף, נחסמו חשבונות המשתמשים של מאות אלפים לאחר שהתברר שהיה מדובר בבוטים.

אפילו חשבונו של בנו של המועמד, הסנאטור פלביו בולסונארו, נחסם בגלל חשד להפצה של ספאם. עם זאת לאחר שהלה הגיש תלונה הוחזר חשבונו לפעילות תקינה. בולסונארו, שתואר בעבר כ"כדונלד טראמפ הברזילאי" היה חבר קונגרס מטעם ריו דה ז'נרו ב-30 השנים האחרונות ומעולם לא דבק בו רבב - מה שמשחק לטובתו; מתחרהו, פרננדו חדאד, הוא נציג מפלגת הפועלים ששני נשיאי ברזיל הקודמים היו חבריה והואשמו בשחיתות קשה.

הפרשה הנוכחית הביאה את חדאד לתקוף את בולסונארו במימון בלתי חוקי של הקמפיין. מפלגת העבודה הדמוקרטית, שמהווה חלק מגוש השמאל ותומכת בחדד הודיעה כבר על הגשת תביעה לבטל את הבחירות בגין "ניצול כוח כלכלי", במקרה ובולסונארו ינצח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות