אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעוד פחות משבועיים אלפי משאיות בישראל לא יוכלו לעבור טסט צילום: BsnSCB

בלעדי לכלכליסט

בעוד פחות משבועיים אלפי משאיות בישראל לא יוכלו לעבור טסט

על פי התקנות, רכבי דיזל כבדים משנת 2005 לא יוכלו לעבור את מבחן הרישוי אם לא יותקן בהם מסנן חלקיקים מיוחד. הבעיה: קיים מחסור חמור באספקת המסננים - והספקים מעריכים כי הוא יימשך כמה חודשים

22.10.2018, 15:24 | תומר הדר

ספקי מסנני הזיהום לא הצטיידו מראש והמשאיות לא יוכלו לעבור משבוע הבא מבחן רישוי. כך עולה מפניה שהוגשה בשבוע שעבר למשרד להגנת הסביבה על ידי גופים העוסקים בסחר חלפים לרכב.

קראו עוד בכלכליסט

בחודש מרץ האחרון אושרו בכנסת תקנות הנוגעות לצמצום פליטת מזהמים מרכבי דיזל ישנים. על פי התקנות, רכבי דיזל כבדים (משאיות מסוגים שונים, טנדרים וגם רכבי שטח) שיוצרו לפני שנת 2005 לא יוכלו לעבור את מבחן הרישוי השנתי אם לא יותקן בהם מסנן חלקיקים מיוחד במערכת הפליטה. עלותו של המסנן נאמדת ב-10,000-5,000 שקל ומספר הרכבים ש נוסעים בכבישי ישראל אשר דורשים את התקנתו של המסנן המיוחד נאמד במעל 15,000. המועד ממנו לא יוכלו הרכבים לעבור את מבחן הרישוי השנתי חל ב-1 בנובמבר.

חלק גדול מהרכבים האמורים הם רכבים שמשמשים למטרות עבודה, כמו משאיות חלוקה, אוטובוסים ורכבים המשמשים בין היתר לתעשיית הבניין. כדי לעמוד בדרישה למסננים שיותקנו במשאיות הוסמכו עשרות מוסכים ברחבי הארץ להתקנת המסנן – אך מסננים אין.

משאית בחיפה (ארכיון), צילום: גיל נחשותן משאית בחיפה (ארכיון) | צילום: גיל נחשותן משאית בחיפה (ארכיון), צילום: גיל נחשותן

מהפניה למשרד להגנת הסביבה עולה, כי יש מחסור בעולם במסננים למשאיות. בערים רבות באירופה התקבלו תקנות דומות לישראל וכתוצאה מכך רוב המסננים הועברו לספקים באירופה ולא לישראל. ספקי המסננים בישראל מעריכים שהמחסור יימשך לפחות 3 חודשים. כתוצאה מכך במהלך החודשים הקרובים, אלפי רכבים שבהם לא הותקן מסנן לא יוכלו לעבור את הטסט השנתי.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בעקבות עומס בייצור מסנני חלקיקים למנועי דיזל עקב עלייה בביקוש העולמי, קיים מחסור במסנני חלקיקים לרכבי דיזל מזהמים אף בישראל. על מנת לאפשר לבעלי הרכבים הישנים לעמוד בתקנות, שלפיהן נדרשת התקנת מסנן כתנאי לחידוש רישיון הרכב החל מה-1.11.18 או גריטת הרכב, המשרד בוחן בימים אלה יחד עם משרד התחבורה אפשרות למתן ארכה. החלטה בנושא תתקבל בימים הקרובים ותפורסם. במקביל, בימים האחרונים המשרד הרחיב את השירות הניתן לציבור בעלי הרכב כך שניתן יהיה להתקין מסננים מסובסדים במוסכים נוספים בפריסה ארצית ובשבועות הקרובים השירות יורחב אף יותר. יודגש, כי ניתן להתקין מסננים גם ללא סבסוד המשרד במוסכים המורשים לכך ע"י משרד התחבורה. המשרד מזכיר, כי הליך הזמנת והתקנת המסנן אורך זמן מכיוון שיש להתאים אותו לרכב ובמקרים רבים להזמינו מייצור בחו"ל, תהליך האורך מספר שבועות עד מספר חודשים, וקורא לבעלי הרכבים להיערך מבעוד מועד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות