אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן סלמאן למנצ'סטר יונייטד: השידוך המושלם? לא בטוח צילום: איי אף פי

בן סלמאן למנצ'סטר יונייטד: השידוך המושלם? לא בטוח

יורש העצר הסעודי זקוק לתשומת לב חיובית בעקבות פרשת חשוקג'י ומעוניין לרכוש את קבוצת הפאר האנגלית ב-4 מיליארד דולר; אבל יש כמה גורמים שמפחיתים את הסיכוי בשלב זה למימוש העסקה, ובהם זהות הבעלים של היריבה העירונית מנצ'סטר סיטי

22.10.2018, 18:24 | דורון פסקין

למרות שבכל יום שעובר נראה כי האיש החזק בסעודיה, יורש העצר, מוחמד בן סלמאן הולך ומסתבך בפרשיית רצח העיתונאי הגולה ג'מאל חשוקג'י, נמשכים במקביל הדיווחים על העניין שהוא מגלה כביכול ברכישת מועדון הפאר האנגלי, מנצ'סטר יונייטד. לפי הדיווחים, שמוכחשים נמרצות על ידי הנהלת "השדים האדומים" אנשיו של בן סלמאן מוכנים להציע למשפחת גלייזר, בעלי המועדון, כ-4 מיליארד דולר, גבוה יותר משווי השוק של המועדון שהוערך על ידי פורבס בקצת יותר מ-3 מיליארד דולר. עבור בן סלמאן מדובר בסכום זניח, שכן לפי הערכות הוא חולש על הון של כמה עשרות מיליארדי דולרים לפחות.

קראו עוד בכלכליסט

העניין של בן סלמאן במנצ'סטר יונייטד החל ככל הנראה לפני ההסתבכות בפרשיית חשוקג'י, שנעלם בקונסוליה הסעודית באיסטנבוך. השידוך בין הצדדים נראה אידיאלי, לפחות מצדו של הנסיך הסעודי בן ה-33. מצד שני יש גם כמה גורמים שמפחיתים את הסיכוי בשלב זה למימוש העסקה.

ג ג'מאל חשוקג'י. תסבוכת מהסרטים | צילום: Hasan Jamali ג

חובב כדורגל ו"צעצועי יוקרה"

בן סלמאן ידוע כחובב כדורגל מושבע, ולא בכדי הליגה המקצוענית הראשונה בסעודיה נקראת על שמו כמחווה מצד ההתאחדות לכדורגל המקומית על מאמציו לטובת הענף. בן סלמאן שמקדם את חזון 2030 להתנתקות הממלכה מהכנסות הנפט ציין לא אחת שההשקעה בספורט היא מרכיב חשוב בתוכנית זו. את רצינותו הוכיח כשהעביר תקציב מיוחד של למעלה מ-200 מיליון דולר למועדוני הכדורגל בתחילת העונה הנוכחית, עקב משבר פיננסי אליו נקלעו הקבוצות המובילות. צעד זה של בן סלמאן חיזק את תדמיתו של הנסיך כמי שקרוב לרחשי הציבור הסעודי הצעיר, כשהכדורגל הוא הענף הפופולארי ביותר בממלכה. רק באחרונה השקיעה סעודיה כמה מיליוני דולרים באירוח "הסופר קלאסיקו" בין ארגנטינה לבין ברזיל במשחק שנערך לעיני 26 אלף צופים נלהבים בג'דה.

פול פוגבה. יקבל בעל בית חדש על הראש?, צילום: איי פי פול פוגבה. יקבל בעל בית חדש על הראש? | צילום: איי פי פול פוגבה. יקבל בעל בית חדש על הראש?, צילום: איי פי

מעבר לעניין שלו בכדורגל, בן סלמאן ידוע בחיבתו ל"צעצועים" יקרים במיוחד. הנסיך הסעודי לא היסס למשל להוציא במהלך השנה שעברה כ-450 מיליון דולר על רכישת ציור של ליאונרדו דה וינצ'י. כמו כן, הוא כיום מבעלי אחת היכטות היקרות והמפוארות בעולם (שווי מעל 500 מיליון דולר).

וישנה סוגיה נוספת שיכולה לאושש את הידיעות על רצונו של בן סלמאן להניח ידיו על מועדון בסדר הגודל של מנצ'סטר יונייטד. הדבר קשור בפוליטיקה המזרח תיכונית הפנימית. ליבה של ההנהגה הסעודית נחמץ נוכח הצלחתה של קטאר הקטנה בכדורגל העולמי. אירוח המונדיאל הבא בשנת 2022 וכן "הרעש" שעושה פריז סן ז'רמן הצרפתית הנמצאת בבעלות קטארית סייעו למדינת המפרץ הקטנטנה לעורר עניין עולמי הרבה מעבר לפרופורציה שלה. הסעודים ניתקו את היחסים הדיפלומטיים עם קטאר בקיץ 2017 על רקע מה שנטען כפעילות חתרנית נגד הממלכה ומאז היחסים בין המדינות רק המשיכו והידרדרו בעיקר באמצעות אמצעי התקשורת. בן סלמאן מבין כי רכישת מנצ'סטר יונייטד וההתרסה שלו כלפי שנואת נפשו קטאר כי הוא "יכול לעשות הכל וביותר גדול" תביא לארצו פוקוס עולמי חיובי. בימים אלה אין דבר שבן סלמאן רוצה וזקוק לו יותר מכך.

יריבה עירונית תכולה, צילום: איי אף פי יריבה עירונית תכולה | צילום: איי אף פי יריבה עירונית תכולה, צילום: איי אף פי

תחרות עם הפטרון?

לצד זאת, חשוב לציין כי בעידן זה של רשתות חברתיות, נשמעת לא אחת ביקורת על סגנון החיים הראוותני של בן סלמאן מצד סעודים שבשנים האחרונות נאלצו להתמודד עם צעדי צנע בממלכה נוכח מחירו הנמוך של הנפט, בשנים 2014-2016. הוצאה של כמה מיליארדי דולרים על מועדון כדורגל גדול ככל שיהיה צפויה לעורר תרעומת בממלכה, בייחוד בעיתוי הרגיש הנוכחי.

הרכישה האפשרית של מנצ'סטר יונייטד על ידי בן סלמאן יכולה להיות בעייתית מבחינה מסוימת עבורו מבחינה פוליטית אזורית. בצד השני והתכול של מנצ'סטר שולטת משפחת בן זאיד ממדינת איחוד האמירויות כבר מאז 2008. ההשקעה האדירה של המשפחה השלטת באבו דאבי הפכה את מנצ'סטר סיטי לשם דבר. מי שעומד בחזית ההשקעה בסיטי הוא שיח' מנסור, אחיו למחצה של האיש החזק במדינה, מוחמד בן זאיד, יורש העצר. לפי הדיווחים מוחמד בן זאיד הוא "החונך" של בן סלמאן והאיש הקרוב אליו ביותר בפוליטיקה המזרח תיכונית. קשה לראות תסריט שבו דווקא בן סלמאן יקרא תיגר על פטרונו ואיש סודו דווקא במגרש הביתי שלו במנצ'סטר.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות