אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקנאביס חוקי פחות משבוע, ובקנדה כבר מורגש מחסור

הקנאביס חוקי פחות משבוע, ובקנדה כבר מורגש מחסור

130 היצרנים שקיבלו רישיון לגדל את הצמחים לא מצליחים לעמוד בביקושים שזורמים מהמחוזות ברחבי המדינה. חברת ABC ליקר: "יצרנים מורשים כבר מחפשים הזדמנויות בשווקים מעבר לים". על פי הערכות יירשמו חוסרים למשך חצי שנה לפחות

22.10.2018, 22:09 | שירות כלכליסט

פחות משבוע אחרי שעישון מריחואנה למטרות פנאי הפך לחוקי בקנדה, מתקשות היצרניות לעמוד בביקושים - על כך מדווח אתר החדשות הקנדי CBC.

קראו עוד בכלכליסט

"קיימות מעט מאוד תעשיות שמסוגלות להדליק את המתג בבת אחת", הסביר ג'יי רוזנטל, נשיא חברת ביזנס אוף קנאביס, חברה המפיקה תוכן ואירועים הקשורים בתעשיית הקנאביס העולמית. "צפויים כאן אתגרים לאורך הדרך", ציין.

עם כניסת החוק לתוקף ב־17 באוקטובר, השתרכו תורים ארוכים מחוץ לחנויות לממכר קנאביס ומוצריו, שנפתחו ברחבי המדינה. כמה מהן דיווחו כי המלאים שהכינו התרוקנו במהירות. כך, למשל, חברת מניטובה ליקר אנד לוטריז דיווחה כי להערכתה יירשמו חוסרים בסניפים הפיזיים וגם בחנויות המקוונות לתקופה של "עד ששה חודשים לפחות".

"כל המחוזות, לא רק מניטובה, מקבלים הרבה פחות קנאביס מכפי שהזמינו במקור", ציינה דוברת מטעם תאגיד מניטובה קראון, בהודעת אימייל. "קמעונאים במניטובה יקבלו משלוחים בהמשכים במהלך השבועות או הימים הקרובים בניסיון לעמוד בהזמנות שלהם", הוסיפה.

דוברת מטעם חברת ABC ליקר דיסטריביושן מסרה, כי חוסרים צפויים להשפיע על "כל מחוזות השיפוט ברחבי קנדה" וכי כמה יצרנים מורשים כבר מחפשים הזדמנויות בשווקים מעבר לים".

לדבריה, יצרנים מורשים מציינים מספר גורמים שהביאו לצמצום היקפי המשלוחים כמו גם מגוון המוצרים. עמם היא מונה בעיות בשרשרת האספקה, יבולים קטנים מהצפוי ומחסור בחומרי אריזה.

"אנחנו לא יכולים לדעת מתי בדיוק נקבל את המשלוח שלנו", ציינה מייגן קנדי, מחברת דה נצ'ורל וייב, בסנט ג'ון. "קיבלנו ארגז אחד והוא התרוקן כעבור כחצי שעה".

חנות קנאביס במונטריאול, צילום: רויטרס חנות קנאביס במונטריאול | צילום: רויטרס חנות קנאביס במונטריאול, צילום: רויטרס

השר הקנדי לנושאי ביטחון גבולות ופשיעה מאורגנת, ביל בלייר, אמר כי מדובר בכאבי גדילה במערכת קמעונאית שהיא חדשה לגמרי. לדבריו, המחוזות, הטריטוריות והמגדלים המורשים ביקשו ארכה של 12 שבועות כדי להיערך אחרי ההודעה על הלגליזציה ביוני, והממשלה הקצתה להם בסופו של דבר 17 שבועות.

נדרש זמן לקבל אישור לממכר קנאביס, שכן היצרנים מחוייבים בשני רישיונות. בשלב ראשון, סוכנות ממשלתית מטעם משרד הבריאות בוחנת את אתר הייצור ומעניקה רישיון לגדל את הצמחים. כ־130 יצרנים בקנדה קיבלו רישיון כזה עד כה. בשלב השני, היצרנים נדרשים להשלים שני מעגלי צמיחה של הקנאביס, ואלה עוברים בדיקה ממשלתית נוספת, כדי לוודא שאינם נגועים בעובש, טחב או מזיקים. אם הצמחים נמצאים כראויים, היצרן יקבל סוף סוף רישיון למכור.

בראד פולוס, מומחה לתעשיית הקאנביס, מציין כי סיבה מרכזית למחסור היא הקושי של היצרנים המורשים לספק את הסחורה שהזמינו המחוזות. "בניגוד למה שאנשים חושבים, לא כל כך קל לגדל קנאביס", הוא מסביר. "למרות שהמגדלים קיבלו ארכה של מספר חודשים כדי לבנות מלאים, הם לא מסוגלים לעמוד בביקוש בטווח הקצר". הבעיה, לדבריו, היא הזמנות גדולות שזורמות לחברות שהן באופן יחסי חדשות ולהערכתו, הבעיה צפויה להיפתר בחודשים הקרובים כאשר יתפתחו מלאים. "אלה בהחלט יספיקו לכ־7 מיליון הקנדים שידרשו אותם", ציין.

 

קנדים לא יורשו להיכנס לארה"ב

הלגליזציה של המריחואנה בקנדה צפויה להוביל לירידה במספר הקנדים שחוצים את הגבול לארה"ב, העומד על כ־400 אלף ביום - כך על פי אתר CBC.

 

הסיבה לכך היא שאלה מכשילה שמופיעה בשאלון של רשויות המכס: "האם עישנת אי פעם מריחואנה?". קנדים שיספרו את האמת, מסתכנים באיסור כניסה לארה"ב לכל חייהם. אף שאלפי קנדים כבר סורבו כניסה לארה"ב אחרי שהודו בעישון ג'וינט אחד במהלך חייהם, עתה, הסוגיה הזאת צפויה לצוץ בתכיפות רבה יותר.

"בזמן שטראמפ מדבר על הקמת חומה בגבול הדרומי, אני רואה חומה מתרוממת בצד הצפוני עבור הקנדים, בגלל המריחואנה", ציין לן סונדרס, מומחה לדיני הגירה מבליין, וושינגטון, בפני ועדה של הסנאט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות