אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: המגורים השיתופיים של WeWork בדרך לישראל צילום: דן קינן

בלעדי לכלכליסט

לראשונה: המגורים השיתופיים של WeWork בדרך לישראל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים אישרה את התוכנית של הכשרת הישוב להרחבת בניין המשביר בבירה, שכוללת תוספת של 98 דירות. WeWork, ששוכרת כיום שתי קומות של משרדים במבנה, צפויה לשכור את הדירות ולהפעיל בהן את WeLive

23.10.2018, 06:44 | דותן לוי

הוכשרה הקרקע להקמת מתחם המגורים השיתופיים (Co-Living) הראשון בישראל. ל"כלכליסט" נודע כי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ירושלים אישרה את התוכנית של חברת הכשרת הישוב לתוספת זכויות בנייה לבניין המשביר של החברה בעיר ירושלים, שבו השוכרת העיקרית כיום היא WeWork. במסגרת התוכנית יוגבה המבנה מארבע לעשר קומות ויתווספו לו 2,200 מ"ר של שטחי תעסוקה ומשרדים, 4,300 מ"ר שטחי מסחר ו־98 יחידות דיור. עוד נודע ל"כלכליסט" כי בין החברה לבין היזם מתנהלים מגעים להשכרת תוספת הזכויות, כשהצדדים מתכוונים ש־WeWork תשכור את שטחי המשרדים והמגורים.

קראו עוד בכלכליסט

שטח המשרדים יוכפל

בניין המשביר הישן בירושלים הוא מהבניינים המוכרים בעיר. הבניין נבנה ב־1970 ונחשב לבעל עיצוב מיושן ואטום שאינו מאפיין שטחי מסחר במרכז העיר, כך שהתוכנית החדשה תשנה באופן מוחלט את עיצוב הבניין. שטח המגרש שעליו ממוקם בית המשביר הוא 1.7 דונם, והוא ממוקם במרכז העיר ברחוב המלך ג'ורג' 20, בסמוך לקו האדום של הרכבת הקלה.

הדמיה של בניין המשביר לאחר תוספת הקומות, קרדיט: משרד קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים הדמיה של בניין המשביר לאחר תוספת הקומות | קרדיט: משרד קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים הדמיה של בניין המשביר לאחר תוספת הקומות, קרדיט: משרד קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים

WeWork הודיעה ב־2016 כי בכוונתה לפתוח את חלל העבודה הראשון שלה בירושלים בבניין המשביר ב־2017. לאחר עיכובים המתחם נפתח בתחילת החודש, והוא המתחם התשיעי של הרשת בארץ.

המתחם משתרע על שתי קומות ששטחן עומד על כ־2,000 מ"ר. המשרדים החדשים מספקים מקום ל־400 משתמשים, והם כוללים משרדים שמיועדים לשימוש כחלל לימודי להכשרת נשים חרדיות לתחום ההייטק. ב־WeWork מדווחים כי המתחם החדש כולל מגוון שוכרים שמשקף את תמהיל האוכלוסייה המתגוררת בעיר.

כעת, לפי הערכות, תשכור WeWork את שטחי המשרדים הנוספים שיתווספו לבניין, כ־2,200 מ"ר נוספים של משרדים שיכפילו את היקף המשרדים הקיים. בנוסף החברה צפויה להשכיר גם את השטח המיועד למגורים. מתחם המגורים צפוי לכלול 98 דירות קטנות, 80 מתוכן הן דירות סטודיו בשטח של עד 45 מ"ר.

המתחם צפוי לאפשר ל־WeWork להקים את החלל הגדול ביותר שלה עד כה בישראל שישתרע על שטח של יותר מ־12 אלף מ"ר, ויכלול לראשונה מגורים שיתופיים.

מיזם הדיור השיתופי WeLive של WeWork הושק לראשונה ב־2016 במנהטן ניו יורק, ולאחר מכן נפתח מתחם נוסף בארלינגטון, וירג'יניה. בנוסף, בעבר פורסם ב"כלכליסט" כי עיריית תל אביב נתנה ל־WeWork ולקבוצת עזריאלי אור ירוק לקידום תוכנית להקמת פרויקט מגורים שיתופיים במגדל בן 17 קומות בדרך בגין בעיר.

אדם נוימן מייסד WeWork, צילום: דן קינן אדם נוימן מייסד WeWork | צילום: דן קינן אדם נוימן מייסד WeWork, צילום: דן קינן

כאן לא רק גרים

מודל המגורים השיתופיים פונה בעיקר לצעירים, ומאפשר להם לשכור דירה וליהנות משירותים נלווים המאפיינים את חברת חללי העבודה. בין היתר, מוצעים שטחים משותפים הכוללים מטבח ואזור התכנסות וישיבה משותף, חדרי כביסה וחדר כושר. בנוסף, הדיירים צפויים ליהנות מאירועים ומחיי קהילה. מתחם המגורים ייבנה מעל למשרדים, כך שהשוכרים יוכלו לעבוד ולגור באותו המקום.

מודל השכרת הדירות דומה לזה של חללי העבודה ולפיו השוכר לא מתחייב לתקופת זמן ארוכה, כך שמתאפשרת לו גמישות מקסימלית למעבר, הן של מקום העבודה והן של מקום המגורים. המודל תואם את מדיניות עיריית ירושלים לדירות קטנות במרכז העיר, כחלק מהמגמה להפוך את מרכז העיר לאזור המתאפיין בעירוב שימושים של מסחר, מלונאות, תעסוקה ומגורים, בעיקר של צעירים שיגורו בדירות קטנות.

שירה תלמי־באבאי, מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון שירה תלמי־באבאי, מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון שירה תלמי־באבאי, מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון

על מנת לעודד מגורים במרכז העיר מבלי להעמיס על התשתיות, העירייה מאפשרת לבנות דירות קטנות של עד 45 מ"ר מבלי שיהיה צורך במקומות חניה נוספים. הכוונה היא ששוכרים צעירים שיגיעו להתגורר במרכז יתניידו בעיקר בתחבורה ציבורית הנגישה באזור זה.

WeWork היא חברה בינלאומית שהוקמה ב־2010 על ידי היזם הישראלי אדם נוימן ומיגל מקלבי. לחברה יש כיום מתחמי עבודה בבאר שבע, חיפה, הרצליה, תל אביב וירושלים. לחברה כ־77 סניפים ברחבי העולם, שבהם עובדים כ־268 אלף איש.

מתכננת המחוז שירה תלמי־באבאי אמרה ל"כלכליסט" כי "התוכנית מהווה נדבך נוסף בהתחדשות מרכז העיר ותואמת את מדיניות הוועדה המחוזית לבינוי לאורך צירי הרכבת הקלה. התוכנית תביא תעסוקה איכותית והייטק למרכז העיר תוך עידוד שימוש בתחבורה ציבורה איכותית".

הבניין תוכנן על ידי משרד קולקר־קולקר־אפשטיין אדריכלים.

מחברת WeWork נמסר בתגובה: אנחנו מאמינים ש-WeLive הוא מוצר עם פוטנציאל גלובלי, אבל אין לנו תוכניות להביא את WeLive לבניין של המשביר בירושלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות