אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושר סופית בכנסת: "היסטוריה" צילום: שאול גולן

חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושר סופית בכנסת: "היסטוריה"

הצעת החוק עברה בקריאה שנייה ושלישית ובמסגרתה יוסדר מערך הפיקוח והרישוי הממשלתי על כלל מעונות היום שבהם שוהים לפחות שבעה פעוטות. כמו כן, הפעלת מעון תחייב בדיקת עבירות פליליות לעובדים - והמידע יהיה נגיש לציבור ברשת

22.10.2018, 19:21 | שירות כלכליסט
מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות, התשע"ט-2018, אליה מוזגו גם הצעות חוק פרטיות בנושא אשר יזמו ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד, וח"כ יעקב מרגי (ש"ס), יו"ר וועדת החינוך. החוק עלה לאישור בעקבות חשיפות מקרי ההתעללויות בפעוטונים ברחבי הארץ בחודשים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

בין עיקרי החוק: הסדרת מערך הפיקוח והרישוי על מעונות בהם שוהים לפחות שבעה ילדים; הפעלת מעון תחייב בדיקת רישום פלילי לעובדים, וזאת החל מספטמבר; הפעלת המעון תחייב בדיקה שאינו מסכן את שלום הפעוטות; כל המידע על המעונות יהיה נגיש לציבור ברשת.

סעיפים נוספים בהצעת החוק: אי השארת פעוט ללא השגחה מתמדת בכל שעות פעילות המעון והכשרת העובדים במתן עזרה ראשונה; במהלך השנה הקרובה יובאו לאישור הוועדה לזכויות הילד תקנות אשר יעמיקו בנושאי ההכשרות והבטיחות; הפעלת מעון ללא רישיון או בניגוד לתנאים שנקבעו בחוק היא עבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר, וכן מעניק לממונה במשרד העבודה והרווחה כלי אכיפה מנהליים רבים וגם עיצומים כספיים.

ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויוזמת החוק, אמרה לאחר אישור החוק במליאה: "היום עשינו היסטוריה – ההורים, הארגונים וחברי הכנסת. אמנם מדובר בצעד קטן ביחס להצעת החוק הפרטית שיזמתי, אך בצעד גדול ומשמעותי עבור הילדים בגילאי לידה עד שלוש והוריהם, ואפילו עבור מעונות היום עצמם. החוק יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום ואת הפיקוח שלא היה קיים בפועל, ודאי לא ברמה שמדינה מתוקנת צריכה לדרוש מעצמה.

"אני נלחמת על החוק הזה שנים, אך לצערי היה זה מותה של יסמין וינטה ז"ל שהוביל לגיוס התמיכה הציבורית ולהפנמת המצב בקרב הגורמים הרלוונטיים. פעלנו במהירות כדי ליצור מציאות חדשה, במסגרתה נצמצם ונפסיק את הפריצות בתחום זה".

עוד הוסיפה: "נלחמנו ושינינו את הצעת החוק המקורית, בכדי שכבר מיומה הראשון היא תחול על כלל המעונות לפעוטות בארץ כי אלו כללי ברזל בסיסיים והם המינימום הנדרש בכדי שנוכל לשלוח את ילדינו למעון בשקט. זהו אמנם יום משמח וחגיגי אבל אנו לא נחים על זרי הדפנה ומיד ממשיכים לקדם גם את חוק הצבת המצלמות בכדי להביאו לאישור הכנסת בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות