אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למשק החשמל יש חוקי תחרות חדשים, אך אין מי שיחיל אותם צילום: ערן יופי כהן

למשק החשמל יש חוקי תחרות חדשים, אך אין מי שיחיל אותם

הקמת הגוף האחראי על התחרות מתעכבת בשל מחלוקת בין כחלון לשטייניץ. עיכוב נוסף ייצור מצב אבסורדי סביב מכירת תחנת אלון תבור

23.10.2018, 08:16 | ליאור גוטמן

רשות החשמל שרטטה אתמול לראשונה את כללי התחרות החדשים למשק החשמל ביום שאחרי הרפורמה, אלא שהגוף שאמור לבצע אותם — מנהל המערכת הארצי — עוד לא קיים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת זו פורסמו גם התנאים למכירת תחנת הכוח באלון תבור, הראשונה שחברת החשמל נדרשת למכור מתוך חמש, אך אם ההקמה תמשיך להתעכב ייווצר מצב אבסורדי שבו בעלי התחנה החדשים יעבדו מול חברת החשמל תוך שהם מתחרים בה.

תחנת כוח אלון תבור של חברת חשמל, צילום: ערן יופי כהן תחנת כוח אלון תבור של חברת חשמל | צילום: ערן יופי כהן תחנת כוח אלון תבור של חברת חשמל, צילום: ערן יופי כהן

מי שיכולים למנוע את האבסורד הם שר האוצר משה כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ, אבל השניים לא מצליחים להגיע להסכמות על זהות היו"ר שימונה למנהל המערכת הארצי. גורמים באוצר רצו את מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, אולם כעת מועמדותו אינה על הפרק. שם נוסף שעלה הוא זה של יורם כהן, בכיר בקבוצת דלק שעשוי להיתקל בניגוד עניינים משום שאם ייבחר יפעיל תחנות שרכשו גז מהבוס הקודם שלו יצחק תשובה.

כללי התחרות החדשים קובעים שבעלי תחנות הכוח ישלחו מדי בוקר את המחיר שבו הם מציעים למכור חשמל למנהל המערכת הארצי, שישווה בין כולן וכך יחליט איזו תחנה להפעיל — כלומר ממי לרכוש חשמל — ואיזו לא. מי שהצעתו לא תתקבל יוכל להתיישר עם ההצעה הנמוכה יותר שנבחרה בהמשך היום. עד היום קבעה יחידה בתוך חברת החשמל את סדר הפעלת התחנות, ופעמים רבות נטען שמדובר בניגוד עניינים מפני שכך אפשר לתעדף לכאורה יחידות ייצור של חברת החשמל על פני אלה של המתחרים. כלל שני שנקבע הוא שמנהל המערכת יפרסם בכל יום את המחיר החצי שעתי של החשמל שלו על פי הביקוש וההיצע הארצי, וכך בעלי התחנות יוכלו לתמחר את עצמם טוב יותר.

לשני הכללים הללו מצרפת רשות החשמל שלוש סוכריות: הראשונה, בעל תחנת כוח שיציע מחיר שלא מכסה את עלויותיו — יקבל תשלום נוסף; השנייה, תשלום עבור זמינות (מצב Stand By) ל־15 שנה מיום רכישת התחנה, או ל־20 שנה במקרה של הקמת יחידות ייצור נוספות; השלישית היא שבהתאם להחלטה שלפיה לחברת החשמל מותר למכור עודפי גז, בעלי תחנת הכוח (שרכשו אותה מחברת החשמל) יוכלו לרכוש את הגז הזה במחיר טוב יחסית, ואז להפעיל את התחנה כתחרות לחברת החשמל.

הרוכשים הפוטנציאליים לתחנה נמנית EDF הצרפתית, הגופים המוסדיים הישראלים וכמה קרנות. חברות הגז ומי שנמצאים על הכוונת של ועדת הריכוזיות לא יכולים לרכוש אותה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות