אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסיין בולט הכדורגלן - זה יגמר מהר צילום: טוויטר A league

יוסיין בולט הכדורגלן - זה יגמר מהר

האצן הגדול בכל הזמנים נראה תלוש מהמקום על מגרש הכדורגל. האם בכל זאת יקבל חוזה בשווי מיליונים כדי לשמש ככלי שיווק לליגת כדורגל?

23.10.2018, 17:08 | יוסי מדינה

הקריירה של יוסיין בולט התפתחה להיות כזו שהיא תהיה כמעט נטולת דאגות עבורו. האצן הג'מייקני הצליח להרשים את העולם כולו בשלוש אולימפיאדות בהן השתתף, כשהוא משלים את ההישג ההיסטורי של שלוש מדליות זהב בכל אחת מהן. גם ברגעי שבר, כמו הפסילה האייקונית שלו בגמר ה-100 מטרים באליפות העולם ב-2011, בולט ידע לקחת צעד קדימה ולהתעלות.

קראו עוד בכלכליסט

ליוסיין בולט היה מאז ומעולם חלום להפוך לכדורגלן. יותר מפעם אחת הוא הוזמן להתארח באולד טראפורד כאורח כבוד של הקבוצה האהודה עליו, מנצ ליוסיין בולט היה מאז ומעולם חלום להפוך לכדורגלן. יותר מפעם אחת הוא הוזמן להתארח באולד טראפורד כאורח כבוד של הקבוצה האהודה עליו, מנצ'סטר יונייטד. "אם אשחק שם זו תהיה התגשמות חלום עבורי", אמר בולט בראיון ל"גרדיאן" לאחר אולימפיאדת ריו ב-2016. לפחות מבחינתו, החלום נותן ככזה עד לפרישה שלו מאתלטיקה. | צילום: טוויטר A league ליוסיין בולט היה מאז ומעולם חלום להפוך לכדורגלן. יותר מפעם אחת הוא הוזמן להתארח באולד טראפורד כאורח כבוד של הקבוצה האהודה עליו, מנצ

שנה עברה מאז הריצה האחרונה בקריירה שלו. ריצת השליחים אותה לא סיים בגלל פציעה פתאומית שהורידה את המסך מעל קריירת האתלטיקה. עכשיו, הוא מנסה להחיות את הקריירה הספורטיבית שלו מחדש עם הגשמת חלום ישן, אבל הוא לא יכול היה לדמיין שהדבר יתפתח לסוגיה כל כך גדולה בכדורגל האוסטרלי.

ליוסיין בולט היה מאז ומעולם חלום להפוך לכדורגלן. יותר מפעם אחת הוא הוזמן להתארח באולד טראפורד כאורח כבוד של הקבוצה האהודה עליו, מנצ'סטר יונייטד. "אם אשחק שם זו תהיה התגשמות חלום עבורי", אמר בולט בראיון ל"גרדיאן" לאחר אולימפיאדת ריו ב-2016. לפחות מבחינתו, החלום נותן ככזה עד לפרישה שלו מאתלטיקה.

בשנה האחרונה, בולט התאמן בכדורגל עם מספר קבוצות. זה התחיל עם הצגה מרשימה בינואר האחרון במדי קבוצת מאמלודי סנדאונס מדרום אפריקה, במהלך שבדיעבד התברר כמהלך יחצ"ני לשיווק משחק ראווה שהתקיים ביוני מאוחר יותר ובו בולט לקח חלק. בהמשך הוא התאמן גם בבורוסיה דורטמונד ובסטרומגודסט הנורבגית, במדיה גם שיחק במשחק אימון מול נבחרת הנוער של נורבגיה.

ההגעה שלו לסנטרל קוסט מארינרס מאוסטרליה לא הייתה אמורה להיות שונה. יחסי ציבור והייפ חיובי לקבוצה האוסטרלית הצנועה זה משהו שאף קבוצה אחרת לא הייתה מוותרת עליו. משחקו הראשון במדי הקבוצה לפני שבוע וחצי משך כותרות, למרות העובדה שמדובר היה במשחק אימון מול קבוצת חובבים. בולט התייחס למשחק ברצינות מוחלטת, כבש צמד וליווה כל אחד מהשערים בחגיגה האופיינית לו.

למרות זאת, בולט עדיין נראה כמו מישהו שהגיע במקרה למגרש. לאורך המשחק הוא נראה מפוזר והצמד שכבש מסתיר יכולת בינונית מול השער. בעיני הכתבים שסיקרו את המשחק, בולט עדיין רחוק מאוד מלהתאים לסגל של קבוצת כדורגל מקצוענית.

שחקן או כלי שיווק?

בימים האחרונים עלה הדיווח כי בולט קיבל הצעה לחתום במדי סנטרל קוסט מארינרס. על פי השמועות, בולט קיבל הצעה לחתום בקבוצה תמורת שכר של כ-2.1 מיליון דולר ומעמד של שחקן מצטיין (Marquee), מה שאמור להחריג את בולט מתקרת השכר. העיתונות האוסטרלית טוענת שההצעה כוללת מימון מטעם התאחדות הכדורגל האוסטרלית בסך חצי מיליון דולר.

בזמן שהמנהלים והסוכנים מתייעצים ביניהם, יש גורמים שנשארו מחוץ לסיפור. באופן משעשע, מי שלא ידע על ההצעה הוא המאמן מייק מאלבי. "אנחנו לא מדברים על שמועות", אמר המאמן במסיבת עיתונאים שכונסה, "אני מבין עד כמה הסיפור הזה חשוב בעולם, אבל כשאני מתסכל על החלק הקדמי שלנו, אני תוהה אם הוא יכול להשתלב שם".

לקח לא מעט זמן עד שהמועדון אישר את השמועות בנוגע להצעה שהוגשה לבולט. עם זאת, הטענה העיקרית שעולה מההודעה הזו היא שהפער בין המועדון לבולט הוא פער שקשור בעניינים מסחריים. "נציגיו של יוסיין בולט וסנטרל קוסט מארינרס נמצאים במגעים עם גורמים חיצוניים במטרה למצוא פתרון שיתאים לכל הצדדים הנוגעים לעסקה", נכתב בהודעה שמרמזת מעט על היכולת הכלכלית של הקבוצה להיכנס לעניין הזה ומרמזת קצת יותר על סוללת הסוכנים והתקשורת שמקיפה את בולט.

יש עוד צד קריטי בעסקה הזו, התאחדות הכדורגל האוסטרלית. אמנם הקבוצה הכחישה את הפרסומים לגבי עלויות העסקה, אך האנשים שמעורים בפרטים טוענים שהרעיון למימון מטעם המנהלת עלה לראשונה כבר במאי, לפני שבולט התחיל להתאמן עם הקבוצה. לפי הדיווחים, הסכום אמור להגיע מתוך תקציב שנועד למשוך שחקנים מפורסמים. מוקדם יותר, מימנה ההתאחדות את הגעתו של קייסוקה הונדה, וסכום נוסף הושקע כדי להביא לליגת הנשים את סם קר, שחקנית נבחרת אוסטרליה ששיחקה בארבע השנים האחרונות בארה"ב.

למרות הדיווח, בהתאחדות פחות מתלהבים מהרעיון. הם היו רוצים שבולט יעזור בקידום הליגה, אך לא מוכנים להשקיע בו כסף שיעמיד אותו במעמד של שחקן מצטיין. "אנחנו נחושים בדעתנו שלא להשקיע בו ככדורגלן", אמר גרג או'רורק, ראש אגף הליגות בהתאחדות לכדורגל האוסטרלית. "התקציב הזה נועד לשחקנים כמו הונדה וקר, אנשים בעלי עבר וניסיון בכדורגל. בולט עדיין לא היה שחקן כדורגל מקצועני בשום מקום בעולם".

הביקורת הזו הגיעה גם ליו"ר ההתאחדות האוסטרלית, דייויד גאלופ, שאמר כי הוא מבין את ההשפעה השיווקית העצומה שעשויה להיות לבולט על הליגה האוסטרלית, אך זה לא יכול לבוא על חשבון הרמה המקצועית שלו ככדורגלן. שדר הכדורגל הוותיק, סיימון היל, סיכם את הביקורת באופן חד וברור: "אני לא חושב שהוא ברמה המתאימה, אבל זה לא צריך להיות השיקול המרכזי. אם זה יקרה, מי יהיו הבאים בתור? טייגר וודס? רוג'ר פדרר? אנחנו חייבים להתייחס לליגה שלנו ברצינות".

במצב הנוכחי, נראה יותר ויותר שההסבה של בולט לכדורגל צפוי להיות לא יותר מעניין שיווקי. גם אם העסקה האוסטרלית לא תושלם, לא נראה שיש יותר מדי קבוצות שירצו או יוכלו לעמוד בדרישות שלו ושל סוכניו. למעשה, מלבד ההצעה מאוסטרליה, בולט קיבל הצעה נוספת אחת בלבד שהגיעה מאלופת מלטה, ולטה FC.

ההשפעה והחשיפה של בולט מגיעה להיקפים עצומים ואי אפשר לבטל אותה בקלות. עם קרוב ל-9 מיליון עוקבים באינסטגרם וכ-5 מיליון בטוויטר, כל צעד של בולט במדי קבוצת כדורגל ירתק את קהל האוהדים שלו בדיוק כפי שעשה כאתלט.

בהתחשב בעובדה שלבולט יש עדיין דרך ארוכה לעשות כדי להשתפר מקצועית, נותר רק להבין אם יש גורם שמוכן להשקיע מספיק כסף כדי להחתים אותו אצלו במועדון. אולי זה לא ישדרג את הקבוצה מבחינת סגל השחקנים, אבל יכול מאוד להיות שיחסי הציבור של בולט יוכלו לקדם את אותו המועדון ברמה העולמית.

הכותב הוא כתב ועורך ב-BabaGol, בלוג כדורגל המסקר את הכדורגל על היבטיו הפוליטיים, הכלכליים-חברתיים והתרבותיים במזרח התיכון, אמריקה הלטינית, אפריקה ועוד

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות