אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל קרדן: "מקווה שהמימושים שלנו יביאו לפירעון מוקדם של האג"ח כבר בחודשים הקרובים" צילום: אתר החברה

מנכ"ל קרדן: "מקווה שהמימושים שלנו יביאו לפירעון מוקדם של האג"ח כבר בחודשים הקרובים"

אריאל חסון באסיפת מחזיקי האג"ח: "הזמן לא פועל לטובתנו והחלשות היורו גם לא עוזרת לנו. אני מחוייב לעשות הכל כדי להחזיר את הערך המלא של החוב"

23.10.2018, 16:17 | יניב רחימי
"אני רוצה להיות אופטימי ומקווה שהמימושים שלנו יביאו לפירעון מוקדם כבר בחודשים הקרובים", כך אמר היום (ג') מנכ"ל קרדן אן.וי, אריאל חסון, באסיפת מחזיקי האג"ח (סדרה ב') של החברה שהתקיימה בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

באסיפה שהתקיימה במשרדי הנאמן הרמטיק עמדו שני נושאים על הפרק: בשלב הראשון מחזיקי האג"ח קיבלו מהנהלת קרדן אן.וי דיווח בנוגע למצבה של החברה, ובשלב השני קיבלו עדכונים אודות התקדמות המשא ומתן להסדר שמתנהל בין החברה למחזיקי אגרות החוב.

אחד ממחזיקי האג"ח שנכח באסיפה ציין שמנכ"ל החברה היה אופטימי גם באסיפה הקודמת שהתקיימה לפני שנה, ותהה מדוע שהפעם זה יהיה שונה. בתגובה לדברים אמר חסון "לוחות הזמנים בהחלט מאכזבים. העסקה למכירת תהל מורכבת, אבל כשנגיע לנקודה שאנחנו צריכים לדווח את הפרטים, אני משוכנע שאתם תהיו מרוצים מהתנאים".

כשמנכ"ל קרדן אן.וי נשאל אם הוא עדיין מאמין כפי שטען בעבר שמחזיקי האג"ח יקבלו את כל החוב, הוא השיב "הזמן לא פועל לטובתנו והחלשות היורו גם לא עוזרת לנו. אני מחוייב לעשות הכל כדי להחזיר את הערך המלא של החוב. אני לא חושב שאפסו הסיכויים, אבל רמת הסיכון היא מאוד גבוהה מן הסתם".

דקות ספורות אחרי שהחלה אסיפת מחזיקי האג"ח קרדן אן.וי פרסמה דיווח אודות הסטטוס של המו"מ להסדר חוב שהחברה מנהלת מול בא כוח הנאמן למחזיקי האג"ח, עו"ד חגי אולמן.

מהדיווח עולה שהקרן והריבית של אגרות החוב ישארו ללא שינוי ומועד הפרעון הסופי שלהן יהיה דצמבר 2021. במקביל קרדן אן.וי תפעל למימוש נכסים שהתמורה בגינם תשמש לצורך הפרעון של החוב.

בנוסף, קרדן אן.וי תבצע הקצאת מניות בשלוש מנות של 15% כל אחת. היות שכל הקצאה תדלל את כלל בעלי המניות, בסוף שלוש ההקצאות מחזיקי האג"ח יוותרו עם אחזקה של 38% מהמניות קרדן אן.וי.

אחד ממחזיקי האג"ח הקשה ושאל מדוע מתנהל משא ומתן לשלוש הקצאות של 15% כל אחת על פני תקופה של מספר שנים, ולא לקבל מיידית 100% מהחברה שנמצאת בחדלות פירעון.

בתגובה לכך אמר חסון שהסיבה לכך נעוצה בעובדה שקרדן אן.וי היא חברה הולנדית וככזאת היא כפופה לאילוצים מתוקף החוק ההולנדי ותקנות של החברה שמגבילות את הדירקטוריון במה שהוא יכול לתת לנושים ומה לא.

מחזיקי האג"ח וקרדן אן.וי מעוניינים להמנע מתרחיש שבו ימונה לחברה כונס הולנדי מחשש שמחזיקי האג"ח יאבדו שליטה על התהליך באופן שבסופו של דבר ההחזר יהיה נמוך יותר ובמועד מאוחר יותר.

בין שתי סדרות האג"ח יש מחלוקת ביחס לאופן חלוקת התקבולים מהמימושים העתידיים של קרדן או.וי. מחזיקי אג"ח ב' טוענים שהחברה צריכה לפרוע חוב של 350 מיליון שקל כלפיהם ורק לאחר מכן היתרה תחולק בין הסדרות. ביחס לכך אמר הנאמן דן אבנון מחברת הרמטיק "אם תהיה עסקה טובה היא תהיה טובה לכולם. נשאיר את הוויכוח בין הסדרות לשלב אחר".

יחד עם זאת אבנון ציין שבדיווח שהחברה פרסמה במהלך האסיפה מצוין שכל סכום שמיועד לתשלום למחזיקי אגרות החוב ישמש לביצוע תשלומי איזון למחזיקי אג"ח ב'.

בתחילת החודש מונה לקרדן אן.וי משקיף מטעם מחזיקי אגרות החוב של החברה. המשקיף שנבחר הוא ג'וזיה רוטנברג, שמשמש כיועץ לחברות בקשיים פיננסיים. קרדן אן.וי תישא בשכרו של רוטנברג שיעמוד על 2,600 יורו בחודש ובכיסוי הוצאות סבירות בקשר עם המניוי (כגון טיסות ושהות בבתי מלון). רוטנברג גבר על המועמד השני לתפקיד, יו"ר ומנכ"ל אלביט הדמיה, רון הדסי.

פרויקט של קרדן אן וי, צילום: קניון גלריה דליאן פרויקט של קרדן אן וי | צילום: קניון גלריה דליאן פרויקט של קרדן אן וי, צילום: קניון גלריה דליאן

המשקיף הגיע לאסיפת מחזיקי האג"ח ושיתף תחת מגבלות של חוזה סודיות את הנוכחים בהתרשמותו "קבלתי שיתוף פעולה מלא. יש דברים שהם בשליטת החברה ויש דברים שלא" ביחס לקניון דליאן בסין אמר המשקיף "כל עוד שכונת המגורים לא מאוכלסת, הקניון לא יוכל להגיע לפוטנציאל המלא שלו. יש בשכונה כביש עם שלושה נתיבים לכל כיוון, אבל עוברות בו שתי מכוניות. התרשמתי שיש לאריאל ולהנהלה בסין תוכניות שיווק עבור הקניון ונצטרך לראות את הביצוע".

בדוחות האחרונים שקרדן אן.וי פרסמה ניכרת העמקה בגירעון בהון העצמי של החברה. נכון ל-30 ביוני 2018 הגירעון בהון העצמי הגיע ל-25.8 מיליון יורו, בהשוואה לגירעון של 4.4 מיליון יורו בסוף 2017. בקרדן אן.וי מסבירים את ההרעה בנתוני המאזני בעיקר בגלל הפסד שנגרם כתוצאה מאימוץ לראשונה של שני תקנים חשבונאיים חדשים (IFRS 9, IFRS 15). נכון למועד הדוח קרדן אן.וי לא עמדה באמות המידה הפיננסיות להן התחייבה כלפי מחזיקי אגרות החוב.

ביחס לקניון דליאן ציין חסון שהיעד של קרדן אן.וי הוא להגיע לתפוסה מלאה ב-12 החודשים הקרובים ושלהערכתו זה אפשרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות