אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנציבות האירופית פוסלת את התקציב של רומא - ומקפיצה את תשואות האג"ח האיטלקיות צילום: אי פי איי

הנציבות האירופית פוסלת את התקציב של רומא - ומקפיצה את תשואות האג"ח האיטלקיות

הממשלה האיטלקית קבעה יעד גירעון של 2.4% בתקציב 2019 - על אף החוב הלאומי העצום וההתחייבויות של הממשל הקודם לקבוע יעד גירעון נמוך ולפעול לצמצום החוב; תשואת האג"ח האיטלקית ל-10 שנים תשואת האג"ח הממשלתית האיטלקית ל-10 שנים עולה ב-9 נק' ל-.57%.

23.10.2018, 17:34 | שירות כלכלית

החלטה דרמטית באירופה: הנציבות האירופית הודיעה לאיטליה כי היא חייבת לבצע תיקונים בהצעת התקציב המתוכננת לשנת 2019. נציגי האיחוד מתדיינים בשבועות האחרונים עם הממשלה האיטלקית, בעקבות יעד הגירעון שקבעה רומא בתקציב המתוכנן לשנה הבאה, של 2.4% - לאחר שהממשל הקודם התחייב בשעתו על יעד של 0.8% בלבד.   

קראו עוד בכלכליסט

בבריסל ובשווקים באירופה חוששים שהמדיניות הפיסקאלית המוצעת ברומא תפגע קשות ביכולתה של איטליה לצמצם את החוב הלאומי - העומד על 2.3 טריליון יורו, השני בגודלו באירופה. אף שכללי האיחוד מאפשרים גירעון של עד 3%, גורמים בכירים באירופה וכך גם מושל הבנק האיטלקי לחצו בחודשים האחרונים על הממשלה לקבוע יעד גירעון נמוך בהרבה, על מנת לצמצם את החוב הלאומי שלה.

לאחר ההחלטה: המשקיעים נוטשים את אגרות החוב והתשואות מזנקות בהתאם - תשואת האג"ח הממשלתית האיטלקית ל-10 שנים מטפסת ב-9 נק' ל-3.57%.

בשבוע שעבר שלחה הנציבות מכתב לשר האוצר האיטלקי ג'ובאני טרייה, בו הזהירה אותו מכך שהצעת התקציב של המדינה ל-2019 מכילה "הפרת תקנות רצינית של המדיניות התקציבית של האיחוד". טרייה הגיב אתמול באומרו שבעוד הוא מכיר בכך שתוכנית התקציב של איטליה אינה עומדת בחוקי אמנת היציבות והצמיחה של האיחוד, רומא מתכננת לדבוק בה בכל זאת.

השר האיטלקי תכנן למעשה להגיש לממשלה תקציב עם יעד גירעון נמוך של פחות מ-2% אך לחץ מצד הגורפים מהפלגות הפופוליסטיות המרכיבות את הממשלה, שהתחייבו בפני המשקיעים על הרחבה תקציביות, עמדו על כך שההוצאה לפועל תתבצע כבר בתקציב 2019 - זאת מול כוונתו הראשונית של טרייה לדחות את ההרחבה הפיסקאלית בשנה אחת לפחות.

שר האוצר האיטלקי ג שר האוצר האיטלקי ג'ובאני טרייה | צילום: Tony Gentile שר האוצר האיטלקי ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות