אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד סיבה לביטול הפטור ממע"מ באילת צילום: יאיר שגיא

עוד סיבה לביטול הפטור ממע"מ באילת

הפטור ממע"מ על קניות באילת מעולם לא היה נחוץ או צודק.החשד למעשי מרמה כעת הוא הזדמנות פז לחשוב עליו מחדש

24.10.2018, 07:50 | עמרי מילמן

לרשות המסים ולמשרד האוצר לא חסרות סיבות להסתייג מהפטור ממע"מ על קניות באילת. העלמות המס שהוא מאפשר בקלות יחסית (כפי שפורסם אמש בנוגע לחשדות נגד HOT mobile) הן כמובן חור רציני במסננת האכיפה של רשות המסים ‑ אבל לא החור היחיד שגורם הפטור הזה. גם אם הרשות היתה מסוגלת לעצור כל אדם שמנצל את הפטור לרעה, זה עדיין היה הסדר שכולנו יכולנו להסתדר טוב יותר בלעדיו. אפילו תושבי אילת.

לפי הערכות האוצר, הפטור ממע"מ באילת מביא לאובדן הכנסות ממסים בהיקף של כמעט 900 מיליון שקל בשנה. 900 מיליון שקל שיכלו להגיע לביטחון, לחינוך, לרווחה, לקשישים ולנכים, או פשוט להתחלק באופן שוויוני בין כל אזרחי המדינה.

נתניהו וכחלון. לא רוצים לבטל את הפטור ולהרגיז , איי אף פי נתניהו וכחלון. לא רוצים לבטל את הפטור ולהרגיז | איי אף פי נתניהו וכחלון. לא רוצים לבטל את הפטור ולהרגיז , איי אף פי

יתר על כן, כל הבדיקות הכלכליות שערכו גורמים מקומיים ובינלאומיים העלו שפטורים ממע”מ ‑ ובהם, למשל, גם הפטור ממע"מ על פירות וירקות ‑ אינם משיגים את מטרתם. במקרה של אילת, מטרת ההכרזה עליה כאיזור סחר חופשי היתה לעודד את העיר ואת התיירות אליה. בפועל, אילת רחוקה מלהיות אתר תיירות זול, בוודאי לא ב־17% משאר ערי ישראל, כפי שהיינו מצפים אילו החיסכון במע”מ היה מגולגל לצרכנים. לא בכדי מעדיפים הישראלים לטוס ליוון או קפריסין.

תיירים זרים, מנגד, ממילא יכולים לקבל החזרי מע"מ על רכישות בארץ. מה גם שקשה לדמיין תיירים שיטרחו להגיע עד אילת רק בשביל הפטור. לכן משרד התיירות מעדיף בשנים האחרונות להתמקד בשיווק תל אביב וירושלים, שנחשבות אטרקטיביות יותר לתיירים, כולל המע"מ.

בעבר הוצע לראש העיר אילת לוותר על הפטור, ולקבל אותו סכום ישר לתקציב העירייה. הלוא בחיסכון במס מתחלקים גם התיירים, ואילו 900 מיליון שקל שייכנסו לתקציב העירייה ישרתו קודם כל את התושבים.

אבל מבחינה פוליטית בלתי אפשרי לגייס תמיכה במהלך. ואכן, פקידי האוצר ורשות המסים ‑ שמקבלים חום מהפטור ‑ לא מעזים אפילו להציע לבטלו. לא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא שר האוצר משה כחלון, כמובן, וגם לא קודמיו ‑ איש מהם לא הסכים אפילו לדון בכך. בדיוק כמו הטבות המס ליישובים, או הפטור ממע”מ על פירות וירקות, גם כשכולם יודעים שההטבה גורמת בעיקר נזק, אף אחד לא מוכן להיות המבוגר האחראי ולעשות סדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

36.
אילתי
כמו שרשמו לפני, גם אם יבוטל הפטור הכסף ילך לעזעזל ולא לרווחה. עדיף שיבדקו איפה הולכים מאות מיליונים ולפעמים גם מעל מיליארד ש"ח בשנה לדילים והסכמים קואליציונים, לעמותות 'תמימות' שמשתמשין בכסף לצרכים פוליטים. חשוב לזכור שאילת היא עיר רחוקה מהמרכז, השכר שניתן לרוב תושבי העיר הוא מינימום או קצת יותר. הפטור ממע"מ עוזר להם לסגור את החודש... בקושי. ביטולו יכול לגרום להעלאת יוקר המחייה והכנסה של מאות משפחות מתחת לקו העוני. אתם רוצים לבטל את הפטור? בטלו אותו לישראלים שאינם תושבי אילת.
שי  |  25.10.18
לכל התגובות