אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ שוב תוקף את פאוול: "אני מאוד לא מרוצה - לאובמה היתה ריבית אפסית" צילום: בלומברג

טראמפ שוב תוקף את פאוול: "אני מאוד לא מרוצה - לאובמה היתה ריבית אפסית"

הנשיא האמריקאי במתקפה נוספת נגד הפד והיו"ר, הפעם בראיון לוול סטריט ג'ורנל: "כל פעם שאנחנו עושים משהו נהדר הוא מעלה את הריבית"; לשאלה האם הוא מתחרט על המינוי של פאוול ענה טראמפ: "מוקדם עדיין לומר, אבל ייתכן"

24.10.2018, 11:58 | שירות כלכליסט

הנשיא האמריקאי שוב תוקף את הבנק המרכזי ואת העומד בראשו - ומציין שהוא לא בטוח שלא טעה במינויו של היו"ר הנוכחי ג'רום פאוול, המועמד אותו בחר ודחף לתפקיד. בשיחה עם הוול סטריט ג'ורנל אמר הנשיא טראמפ שהעלאות הריבית שמוביל הפד תחת פאוול מסכנות את הכלכלה האמריקאית.  

קראו עוד בכלכליסט

"אני רק אומר את זה: אני מאוד לא מרוצה מהפד, בגלל שלאובמה היתה ריבית אפסית. כל פעם שאנחנו עושים משהו נהדר הוא מעלה את הריבית", אמר הנשיא בראיון. טראמפ התייחס ישירות להתנהלותו של פאוול: "זה כמעט נראה שהוא שמח להעלות את הריבית".

הנשיא טראמפ ויו"ר הפד פאוול , צילום: בלומברג הנשיא טראמפ ויו"ר הפד פאוול | צילום: בלומברג הנשיא טראמפ ויו"ר הפד פאוול , צילום: בלומברג

הנשיא כן אמר שהוא מבין שבאופן מסורתי הפד הוא עצמאי מהשפעה פוליטית, אך הדבר לא משנה את העובדה שהמדיניות שלו נפגעת מהעלאות הריבית. הפד העלה את הריבית שלוש פעמים ב-2018, כל פעם ב-0.25% - הפעם האחרונה בחודש שעבר - וההנחה היא שהוא יעלה עוד פעם אחת את הריבית (בשיעור זהה), עד סוף השנה. "איך לעזאזל אתה מתחרה עם זה? ואובמה – תזכרו, זה מאד חשוב, לאובמה היתה ריבית אפס", אמר טראמפ.

כשנשאל האם הוא מתחרט על מינויו של פאוול לתפקיד, ענה הנשיא: "מוקדם עדיין לומר, אבל ייתכן". מוקדם יותר החודש, במתקפה קודמת התלונן הנשיא על כך שהפד "השתגע" ("Gone Crazy") בהחלטה שלו על צמצום מוניטרי.

אשר להשוואה לנשיא הקודם ברק אובמה – זה נכנס לתפקידו בתחילת 2009, בתקופת השיא של המשבר הפיננסי ולאחר שהבנק המרכזי האמריקאי בהנהגת בן ברננקי ביצע שורה של הורדות מהירות בריבית (עד לרמה האפסית) על מנת לסייע להנעה מחדש של הכלכלה.

ב-22 בינואר 2008 החליט הבנק להוריד את הריבית בפעם הראשונה בתגובה למשבר, מ-4.25% ל-3.5% עברו ימים ספורים, וכבר ב-30 של אותו חודש הורדה הריבית פעם נוספת, ל-3%. במרץ 2008 הוריד הפד את הריבית פעם נוספת, ב-0.75% עד ל-2.15%; באפריל נחתכה הריבית ל-2%, ועם נתון זה נותרנו עד ל-8 באוקטובר – אז הורדה הריבית ל-1.5%. עברו שבועיים בלבד, וב-29 באוקטובר הוריד הפד את הריבית עד ל-1%, וכך עד דצמבר אותה שנה – אז הוריד הבנק את הריבית ל-0% - ורמה זו נותרה בעינה עד לדצמבר 2015 – אז הודיעה יו"ר הפד ג'נט ילן על העלאת ריבית ראשונה מאז המשבר, בשיעור של 0.25%.

הנשיא הקודם ברק אובמה ויו"ר הפד לשעבר בן ברננקי, צילום: בלומברג הנשיא הקודם ברק אובמה ויו"ר הפד לשעבר בן ברננקי | צילום: בלומברג הנשיא הקודם ברק אובמה ויו"ר הפד לשעבר בן ברננקי, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זה ברור שהגלובליסטים מנסים לעצור את טראמפ
הכלכלה האמריקאית צומחת בקצב שיא. האבטלה בשפל, הבורסה גבוהה כפי שלא הייתה מעולם. הכל בזכות טראמפ. עכשיו מגיעות בחירות האמצע ונראה שהרפובליקאים מצליחים לשמור על כוחם, ואף להגדילו. אז מה עושים הגלובליסטים? מנסים לעצור אותו בכל דרך, גם על חשבון הכלכלה. טראמפ צריך פשוט לבטל את הפדרל ריזרב. זה גוף שנולד בחטא וצריך לעבור מן העולם.
אלי ארוך  |  24.10.18
1.
התנהלות טראמפ חמורה ומיותרת
הריבית חייבת להיקבע במנותק משיקולים פוליטיים, וטראמפ אמור לדעת זאת יפה מאוד. על מה הוא מתלונן בכלל? הכלכלה פורחת, גם בתקופת אובמה וגם בתקופת טראמפ, עם או בלי קשר להעלאות הריבית. שוק המניות אינו אינדיקטור להצלחת מדיניות הנשיא (והאמת היא שגם המצב הכלכלי לטווח הקצר אינו מעיד כל כך על הנשיא, בדרך כלל), וממילא גם הוא במצב טוב מאוד כרגע. הריבית בארה"ב אינה תואמת את נתוני השוק הנוכחיים, ויש להעלותה לרמות נורמליות (שלא לדבר על הריבית בישראל, ועוד יותר מכך - על הריבית באירופה ובמקומות דומים).
א  |  24.10.18