אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסלולר ועד מקרר: כמה שנים אמורים להחזיק מוצרים שקנינו? צילום: pixabay

מסלולר ועד מקרר: כמה שנים אמורים להחזיק מוצרים שקנינו?

ארגון צרכנות אוסטרלי בדק ומצא שטכנית, המוצרים שאנחנו קונים יכולים לשרת אותנו נאמנה שנים רבות - הרבה יותר מהזמן שאנחנו מחזיקים בהם. כמה זמן יכול לשרוד מקרר, לפטופ או סמארטפון יקר במיוחד? הרשימה המלאה לפניכם

25.10.2018, 21:55 | ניצן סדן

נכנסתם לחנות וקניתם לכם סמארטפון חדש? מזל טוב: תוך כמה זמן תתחבו אותו באיזו מגירה ותחליפו אותו בחדש? ישנם משתמשים שמחליפים מוצרי אלקטרוניקה בתכיפות גבוהה מסיבות שונות - גם כאשר המכשיר עצמו תקין ויכול להמשיך לפעול עוד שנים.

קראו עוד בכלכליסט

ארגון הצרכנות האוסטרלי Choice Australia פרסם מדריך שמראה מהו אורך החיים הממוצע של מוצרי חשמל ביתיים - אלקטרוניקה בידורית, מחשוב ומוצרים 'לבנים'. המדריך, שנשען על סקרי משתמשים שנערכו במדינה בשיתוף עם טכנאים ומעבדות רלוונטיות, התפרסם באתר הדיילי מייל. לפניכם רשימת אורך חיי המוצרים שכולנו משתמשים בהם; האם גם אצלכם הם מחזיקים כל כך הרבה?

סמארטפון:

שלוש עד תשע שנים

יצרניות הטלפונים החכמים בונות על כך שנרוץ ונקנה דגם חדש כל שנתיים-שלוש, ואף מעודדות אותנו: לא כל גרסת אנדרואיד חדשה מגיעה לכל מכשיר בשוק, וגרסאות iOS לעיתים מכבידות מאוד על אייפונים ישנים.

כמה מחזיקים מכשירי פרימיום? הרבה יותר משנדמה, צילום: ניצן סדן כמה מחזיקים מכשירי פרימיום? הרבה יותר משנדמה | צילום: ניצן סדן כמה מחזיקים מכשירי פרימיום? הרבה יותר משנדמה, צילום: ניצן סדן

אבל כשמסתכלים על החומרה עצמה, יכולים טלפונים להחזיק די הרבה זמן: שלוש שנים למכשירים המוזלים ביותר, שש שנים למכשירי ביניים ותשע שנים תמימות למכשירי פרימיום. לטלפונים יש תקלות רבות, שמאפשרות תיקון בהחלפת רכיבים; למשל, שבר במסך, סדק בעדשת המצלמה או סוללה שנגמרת במהירות הבזק. ואולם, נזק ללוח האם יהיה יקר מדי לתיקון, ובמקרה כזה ישתלם יותר לקנות סלולרי חדש.

לפטופ:

ארבע עד שמונה שנים

למחשבים ניידים יש אורך חיים משתנה, שגם נע בין יצרן ליצרן בצורה משמעותית. דגמים בסיסיים מחזיקים כארבע שנים, דגמי ביניים - שש ואילו דגמי פרימיום יכולים לשרוד גם שמונה עד עשר שנים. קחו בחשבון שהכוונה היא לדגמים שעברו הקשחה ייעודית, כגון סדרות ThinkPad של לנובו, והסדרות העסקיות של Dell ו-HP.

לנובו X1, צילום: ניצן סדן לנובו X1 | צילום: ניצן סדן לנובו X1, צילום: ניצן סדן

לפטופים סובלים מנזקים לציר המסך, למקלדת ולשלדה - בעיקר בשל נפילות ומכות. מאווררי הקירור חשופים לבלאי, ורכיבים כאנטנת ה-WiFi או כרטיס המסך יכולים לפעמים להתחיל לזייף ולקרוס. גם כאן יש רכיבים שמשתלם להחליף, ואין פיתרון ללוח אם שנפגע.

טלוויזיות:

חמש עד 11 שנים

שימו לב שהנתון מתייחס רק למסכי LCD, ולא לטכנולוגיות אחרות; לשם השוואה, יש בבית הורי טלוויזיית CRT שקיבלתי לבר-מצווה, ועבדה נהדר במשך עשרים שנה. הניתוח של הארגון מראה שדגמים מוזלים מחזיקים חמש שנים, דגמי ביניים - שמונה, ואילו טלוויזיית פרימיום תשרוד 11 שנה.

מסכי LCD יכולים להחזיק שנים ארוכות מסכי LCD יכולים להחזיק שנים ארוכות מסכי LCD יכולים להחזיק שנים ארוכות

מקרר:

שש עד 13 שנים

לפי הניתוח שביצע הארגון, למקררים יש אורך חיים מרשים בגלל שהתקלות הנפוצות ניתנות לתיקון בהחלפת רכיב בודד - לרוב התרמוסטט או איטומי הדלת. מקררי יוקרה יכולים להחזיק כ-13 שנות שימוש לפני שיוכנעו בידי הבלאי הטבעי, ואילו מקרר זול - כשש שנים. קחו בחשבון שמקררים חדשים כבר כוללים חיישנים, סנכרון לרשת ורכיבים נוספים שעושים את חוויית השימוש לעשירה יותר - אך מגיעים עם בלאי משלהם.

מקרר חכם? יכול להיות שיחזיק לכם פחות, צילום: בלומברג מקרר חכם? יכול להיות שיחזיק לכם פחות | צילום: בלומברג מקרר חכם? יכול להיות שיחזיק לכם פחות, צילום: בלומברג

תנור:

15 עד עשרים שנים

זהו אחד המכשירים הביתיים הכי אמינים: התקלות הנפוצות הן במאוורר ומערכותיו - רכיב שאפשר להחליף. מי שהכין בתנור פרימיום עוגה ליום הולדת 3 של בנו, יוכל להכין באותו התנור עוגה למסיבת השחרור שלו מצה"ל. דגמים פשוטים יותר מחזיקים כ-15 שנים, נתון מרשים אף הוא.

עדיף לתקן ולא להחליף. תנור, צילום: shutterstock עדיף לתקן ולא להחליף. תנור | צילום: shutterstock עדיף לתקן ולא להחליף. תנור, צילום: shutterstock

מכונת כביסה:

חמש עד 11 שנים

מכונות כביסה הן מוצרים בעלי בלאי לא מבוטל, בשל תנועה מכנית של רכיב כבד - התוף שלה. אך תקלות קורות גם בחיישנים, בצנרת, באטמי הדלת ועוד. כל עוד לא שבק המנוע, שווה לתקן ולסדר סתימות צנרת למשל. דגמי פרימיום יחזיקו כ-11 שנה ואילו דגמים מוזלים - כחמש.

מכונת כביסה של AEG מכונת כביסה של AEG מכונת כביסה של AEG

מדיח כלים:

חמש עד 11 שנים

אורך חייהם של מדיחי כלים זהה לשל מכונות כביסה, וגם כאן ניתן לתקן בקלות תקלות נפוצות כמו נזק למגש הכלים, דלת קפיצית שלא נפתחת כשורה או בעיות אלקטרוניקה. וגם כאן, התקלות היקרות הן בעיות מנוע.

ומה עם טוסטר משולשים?

מכשירים פשוטים שנשענים על גוף חימום או מנוע בסיסי, יכולים להחזיק שנים רבות. במטבח שלי עומד טוסטר משולשים שמתוחזק היטב ופועל כבר עשר שנים - למרות שעלה לי רק חמישים שקל. ואולם, היצע הדגמים רחב ביותר ולא כל משתמש מקפיד לנקות ולתחזק קומקומים, טוסטרים, מסחטות מיץ ודומיהם. ולכן, קשה לקבוע כמה שנים עוד נותרו לטוסטר שלי. להערכת הארגון, מוצרים כאלה שורדים בין שנתיים לשש שנים, אך ההבדלים בין טוסטר יוקרה וטוסטר שנקנה ליד הקופה בסופר זניחים למדי, ואינם בהכרח מתכון לאריכות ימי המכשיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות