אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איילת שקד לבג"ץ: לבטל את ההדחה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ צילום: אלכס קולומויסקי, יריב כץ

איילת שקד לבג"ץ: לבטל את ההדחה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ

שרת המשפטים, על דעת היועץ המשפטי ופרקליט המדינה, הגישה את תגובתה לבג"ץ על עתירת השופטת פוזננסקי-כץ לבטל את הדחתה. שקד סבורה שיש להסתפק בהשעיה לתקופה קצובה

24.10.2018, 18:35 | משה גורלי

שרת המשפטים איילת שקד, על דעת היועץ המשפטי ופרקליט המדינה, סבורה שיש לבטל את עונש ההדחה שגזר בית הדין המשמעתי על השופטת רונית פוזזנסקי-כץ ולהסתפק בהשעיה לתקופה קצובה כסנקציה ש"הינה אפשרית במסגרת החוק, והיא נותנת ביטוי הולם, מידתי ומאוזן למכלול השיקולים הרלבנטיים בעניין".

קראו עוד בכלכליסט

שקד הגישה היום באמצעות עו"ד נחי בן אור ממחלקת הבג"צים, את תגובתה לבג"ץ לעתירה שהגישה השופטת רונית פוזננסקי כץ. שקד חוזרת על עמדתה שהוצגה בבית הדין המשמעתי שהדיח את השופטת בגלל המסרונים שהחליפה עם נציג התביעה בפרשת 4000, היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך עו"ד ערן שחם-שביט.

בית הדין החליט על הדחה בניגוד להסכמה שהושגה בין נציגי השרה (שהיא הקובלת בבית הדין המשמעתי) לבין נציגי השופטת. אבל, בגלל בהעדר האפשרות להגיש ערעור נגד פסיקת בית הדין המשמעתי, עתרה השופטת לבג"ץ. היא מבקשת לבטל את גזר הדין או לתת תוקף להסדר שנערך בין נציגיה לבין נציגי שרת המשפטים - להשעותה לתקופה קצובה ללא שכר והימנעות משיבוצה לתיקים פליליים למשך שנתיים.

שרת המשפטים איילת שקד והשופטת רונית פוזננסקי-כץ, צילום: אלכס קולומויסקי, יריב כץ שרת המשפטים איילת שקד והשופטת רונית פוזננסקי-כץ | צילום: אלכס קולומויסקי, יריב כץ שרת המשפטים איילת שקד והשופטת רונית פוזננסקי-כץ, צילום: אלכס קולומויסקי, יריב כץ

מחלקת בג"צים שמייצגת את השרה מצטרפת למעשה וכצפוי עמדת פוזננסקי-כץ שסתרת חזיתית את עמדת בית הדין שהורכב מהנשיא בדימוס אשר גרוניס, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל והשופטת המחוזית אסתר הלמן.

בית הדין קבע שאין בסמכותו להשעות שופט לתקופה קצובה, עליו להיצמד לעונשים הקבועים בחוק ולכן נדרש לעונש ההרחקה לצמיתות, שהוא החמור מכולם. זאת למרות שהתברר כי נסיבות ההתקשרות בין השופטת לנציג התביעה לא היטו משפט אלא אפילו סייעו לתוצאה צודקת. אין מחלוקת שהחלפת המסרונים אינה מעשה ראוי, אבל החומרה מתמצית בניראות יותר מאשר במהות.

פוזננסקי-כץ, וכעת מצטרפת לעמדתה מחלקת בג"צים, היא שבג"ץ יבטל את החלטת גרוניס וחבריו ויחזיר את הדיון לבית הדין המשמעתי לצורך בחירת עונש קיצוני פחות מהדחה - העברה למקום כהונה אחר, השעיה עצמית ללא תשלום לשנה בנוסף לנזיפה או העברה מן הכהונה על תנאי בתנאים שייקבעו.

הדיון בעתירה יתקיים לפני הרכב בראשות השופט עוזי פוגלמן בשבוע הבא. את פוזננסקי-כץ מייצגים עורכי הדין רם כספי ופיני רובין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
שקד צודקת. צריך ענישה אבל הדחה זה קיצוני מידי.
בוא נראה את כל המתלהמים פה מגיעים חלילה לבית משפט וחוטפים את המכסימום כי אין בחוק שדן בעניינם דרגות ביניים. זה מה שקרה במקרה של השופטת. לוועדת המשמעת לא היה סעיף שאיפשר להם להחליט אחרת. יתפשו אתכם פעם על מהירות וישללו לכם את הרישיון לכל החיים? נראה הגיוני? יש מספיק עונשים שיכולים להיות מספיק כבדים למקרה הזה - שנתיים השהייה ללא שכר וללא זכויות פנסיה וותק מרגע הארוע יכול להיות עונש מספיק חמור לדבר כזה. גם שנה יכולה להספיק. גם ככה חטפה ציבורית לא מעט על האירוע. שופט הוא בן אדם. היא לא לקחה שוחד, היא לא פעלה בנבזות, היא לא דנה פה בעניינם של אנשים שלא היו שום ראיות לכאורה לאשמה כלשהי כלפיהם..
עורבני  |  05.11.18
15.
אוקיי, תקופה קצובה של 30 שנה
השתגעת לגמרי, השופטת הנחמדה עשתה מעשה שלא יעשה, תיאמה עמדות עם עו"ד לפני המשפט . לצערה בפעם הזאת נתפסה מעניין מה היה בפעמים אחרות. לאחר שהמקרה שלה נדון הוחלט ובצדק לשחרר אותה מכס המשפט, ועכשיו הגברת הנכבדה איילת שקד רוצה להחזיר אותה כדי שתמשיך במעשיה הלא חוקיים
צביקה  |  25.10.18
13.
זו הטעות הראשונה של שקד
ללמדך הגברת שקד שעדיין את חכמה וצודקת אבל לא תמיד יש חכמים וצודקים יותר ממך רק לך ניתנה ההזדמנות בעיתוי הנכון. תתחילי להבין ולהודות שהפעם טעית חייבים לבדיחה וכל הנימוקים האחרים טובים באמת במקרה הזה אין ברירה השופטים האחרים יבינו זאת סוף סוף שהם חייבים להיות ניטראלים ולהתרחק מכל מגע עם צד בדין
ברק  |  25.10.18
לכל התגובות