אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי קארד זקוקה ללאומי הרבה יותר מאשר להיפך צילום: רונן פדידה

לאומי קארד זקוקה ללאומי הרבה יותר מאשר להיפך

כדי לא להטות את מאזן הכוחות לטובת הבנקים באופן קיצוני, הפיקוח יידרש לבחון את ההסכמים עם חברות כרטיסי האשראי בדקדקנות

25.10.2018, 08:30 | רחלי בינדמן

צריך להודות, לאומי קארד זקוקה ללאומי הרבה יותר מאשר להיפך. הבנק יישאר זרוע השיווק המרכזית של כרטיסי האשראי שתתפעל לאומי קארד גם ביום שאחרי הפרידה. הלא רוב הציבור מנפיק כרטיס אשראי דרך הבנק.

קראו עוד בכלכליסט

זהו בדיוק ההסבר לעמדת החולשה שממנה חתמה לאומי קארד על ההסכם מול לאומי ואשר מאפשר לבנק להעלים את המותג שלה מעיני הלקוחות שלו, בעוד שהחוק להגברת התחרות מבקש להפוך את לאומי קארד וכמובן את ישראכרט למתחרים של לאומי ובנק הפועלים.

כבולות בשלשלאות

לאומי קארד מקבלת בהכנעה את הצנעתה עד כדי העלמתה ממערכת היחסים מול הלקוח ברמה שמעלה ספק גדול עד כמה לאומי קארד באמת תוכל להתחרות על לקוחות הבנק. אם לוקחים בחשבון שלאומי קארד צפויה גם לתפעל כרטיסים של הפועלים ולחתום על הסכם בנוסח דומה הבעיה חמורה אף יותר.

במקום שלאומי קארד וישראכרט ימנפו את מערכת היחסים עם הבנק כמתפעלי הכרטיסים כדי להגיע ללקוחות שלהם ולהציע להם הלוואות בתנאים תחרותיים, הן כבולות בשלשלאות של הסכם שלא נותן להן שום גישה אמיתית למידע על לקוחות הבנק.

מימין: מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי פרטנרס ויו"ר לאומי קארד ירון בלוך, צילום: יורם אשהיים, אריאל שרוסטר, אוראל כהן מימין: מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי פרטנרס ויו"ר לאומי קארד ירון בלוך | צילום: יורם אשהיים, אריאל שרוסטר, אוראל כהן מימין: מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי פרטנרס ויו"ר לאומי קארד ירון בלוך, צילום: יורם אשהיים, אריאל שרוסטר, אוראל כהן

יתרה מכך הרעיון שלאומי קארד תהפוך שותפה במיזם אשראי עם לאומי ובמילים פשוטות תספק לו הפניות ("לידים") לאשראי בתמורה לחלוקה בהכנסות מחליש מאוד את האינטרס שלה להתחרות. למה שלאומי קארד תנסה לנגוס בנתח מהאשראי של הבנק ולהסתכן לאבד בהמשך את מערכת היחסים החמה והפוריה ביניהם?

החוק להגברת התחרות באשראי שיזם שר האוצר משה כחלון רצה להכניס לשוק שתי שחקניות ותיקות וחזקות – לאומי קארד וישראכרט – כדי לתת פייט לבנקים הגדולים אלא שנראה שהם יהיו תלויים בבנקים תוך הסכמה בלית ברירה לוויתורים כואבים שיחלישו את התחרות המיוחלת.

תידרש בדיקה

בתקופה הקרובה יידרש בנק ישראל לבדוק ולאשר את הסכמי התפעול של הבנקים מול חברות האשראי כשחוק הגברת התחרות לנגד עיניו ושר האוצר שמעוניין בהצלחת הרפורמה שלו נושף בעורפו.

בינתיים המפקחת על הבנקים חדוה בר לא מגלה יותר מידי סנטימנטים לטענות לפגיעה בתחרות ומקבלת למשל בברכה את אפליקציות התשלום של הבנקים שמאיימות להחליף את כרטיסי האשראי. כעת היא תידרש לבדוק אם מאזן הכוחות של הסכמי התפעול לא נוטה יתר המידה לצד הבנקים ולתת גב לחברות האשראי כדי שיגיעו חזקות לעידן התחרותי החדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות