אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח AMD: תזמורת מיומנת, עם כינור אחד שזייף

דו"ח AMD: תזמורת מיומנת, עם כינור אחד שזייף

החברה שחררה דו"ח שהציג צמיחה של 4% בהכנסות בהשוואה לאשתקד, לצד ירידה זניחה ברווחים; מדוע צללה מנייתה ב-25%, ואיך זה קשור לטרנד הקריפטו?

25.10.2018, 08:45 | ניצן סדן
חברת AMD פרסמה אמש (ד') דו"ח רבעוני מפתיע ץ: ההכנסות עמדו על 1.65 מיליארד דולר, צמיחה של 4% ביחס לרבעון המקביל אשתקד וירידה של 6% ביחס לרבעון הקודם. הרווחים ירדו קצת, ב-0.02%. בתגובה, ירדה המנייה ב-25% במסחר המאוחר - צלילה ספיראלית ביחס למספרים האלה, שאינם רעים.

קראו עוד בכלכליסט

על הנייר, עברה AMD שנה מעולה, ומאז תחילתה צמחה המניה בכ-120%; איך צנחה כל כך הרבה וכל כך מהר? הסיבה היא, לפי הערכות, שמדובר בתחילת מגמה ולא באנומליה נקודתית. "הצגנו רבעון חמישי ברציפות של צמיחה בהכנסות, בעיקר בשל ההאצה באימוץ מעבדי Ryzen, מוצרי גרפיקה יעודיים לשרתים ומעבדי שרתים", מסרה המנכ"לית, ליסה סו, עם שחרור הדו"חות.

מעבד AMD מעבד AMD מעבד AMD

"מכירות מוצרי המעבדים לשרתים ולצרכן התגברו בצורה משמעותית, אם כי מכירות מוצרי הגרפיקה היו חלשות ברבעון החולף". ולראיית AMD, המצב הזה לא ישתפר: החברה הנמיכה את ציפיות הרווח לרבעון הקרוב ל-1.45 מיליארד דולר, לעומת הערכות קודמות של 1.6 מיליארד. זה הרבה מיליונים שהלכו לאיבוד. סו הודתה שמכירות הגרפיקה נפגעו, אך הביעה אופטימיות ואמרה שתוך כמה רבעונים, הן צפויות להתייצב.

להיות מקום שני זה מחייב

כדי להבין את נפילת AMD, יש להבין את הסביבה התחרותית שלה: החברה מתפקדת זמן רב ככינור שני בשני שווקים - לאינטל, בתחום מעבדי המחשבים (CPU) ולאנווידיה, בתחום המעבדים הגרפיים (GPU). יש ל-AMD הרבה ידע וניסיון והיא כבר הצליחה להמציא עצמה מחדש, דווקא בתור כינור שני; בימים בהם התנפלה על שווקי המחשוב ספגה הפסדים רבים, שכן כיוונה גבוה מדי; הטכנולוגיה שלה מעולם לא נפלה משל המתחרות - אך משאבי השיווק שלה לא הספיקו כדי לנצל זאת. אינטל ואנווידיה דווקא מאוד מרוצות מכך שיש AMD בעולם (אינטל אף משתפת עמה פעולה בכמה מיזמים): כך, אף אחד לא יקרא להן מונופול מעבדי מחשבים. מה נשתנה? הכינור קצת מזייף.

לוח שפיתחו אינטל ו-AMD ביחד, צילום: אינטל לוח שפיתחו אינטל ו-AMD ביחד | צילום: אינטל לוח שפיתחו אינטל ו-AMD ביחד, צילום: אינטל

פוטנציאל הרווח של AMD משוק המחשוב, בדגש על השוק הצרכני, הוא כפול: ביכולתה למכור לאותה יצרנית לפטופים גם מעבד וגם כרטיס מסך, ולהרוויח פעמיים על כל מכירה. ברגע שהפוטנציאל הזה נפגע, משקיעים מרימים גבה.

שוק שבבי הגרפיקה נמצא ברנסנס: גיימרים הפכו לרוח החיה של שוק ה-PC הוותיק, ואילו הבהלה לזהב הקריפטו דחפה כורי מטבעות וירטואליים לקנות המוני כרטיסי מסך - שהם אלה שמבצעים את כריית המטבעות. והירידה במכירות המעבדים הגרפיים מהווה אינדיקציה ש-AMD לא מצליחה להכות בברזל בעודו חם. המשקיעים של AMD יודעים טוב מאוד שהיא לא תכבוש את שוק ה-CPU מידי אינטל, אך היו להם ציפיות בתחום הגרפיקה, ודווקא שם איכזבה החברה.

על אף הנמכת התחזיות, הרבעון הבא כנראה יראה אופטימי יותר לאור הזמנות לקראת עונת החגים בארה"ב. אם תשכיל AMD לקדם קווי מוצרים יעודיים לקריפטו, תוך המשך פיתוח הטכנולוגיה שלה, תוכל להאיץ את קצב המכירות ולשוב לפסי צמיחה. בינתיים, נראה כמה חבל ישחררו המשקיעים, ואיך תנסה החברה לשקם את האמון שלהם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות