אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרח תיכון טכנולוגי חדש: שמעון פרס חוזר - בהולוגרמה צילום: שאול גולן

שידור חי

מזרח תיכון טכנולוגי חדש: שמעון פרס חוזר - בהולוגרמה

בשעה זו נחשפת צוואה רוחנית שכתב הנשיא המנוח וטרם פורסמה. דמותו מופיעה באירוע השקה במרכז פרס לשלום: "עלינו להיות מדינה מתחדשת, שעולה בהרמוניה מושלמת עם הרעיון שכל אדם נולד בצלם אלוהים"; סגן נשיא סין: "לישראל וסין יש חזון משותף של חדשנות"

25.10.2018, 11:13 | מאיר אורבך ואיתמר אייכנר

שמעון פרס חוזר לשעה קלה: כשנתיים אחרי שהלך לעולמו, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל חושף היום (ה') צוואה רוחנית שבה הוא מתווה את החזון למרכז החדשנות של ישראל. המופע יוצא הדופן, שבו נשמע קולו של פרס ודמותו תוקרן באמצעות הולוגרמה, נערך במהלך טקס השקת מרכז החדשנות במרכז פרס לשלום ביפו. טקס ההשקה אמור היה להתקיים באוהל ענק במרכז פרס ביפו, אולם בגלל הרוחות החזקות הצפויות הוא הועבר לגני התערוכה.

בנימין נתניהו סן נשיא סין וחמי פרס בטקס, צילום: דניאל בר-און בנימין נתניהו סן נשיא סין וחמי פרס בטקס | צילום: דניאל בר-און בנימין נתניהו סן נשיא סין וחמי פרס בטקס, צילום: דניאל בר-און

בטקס משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן נשיא סין וואנג צ'ישאן, מייסד עליבאבא ג'ק מא, יו"ר גוגל אריק שמידט, ומאות מנהלי חברות מכל העולם.

פרס חלם במשך זמן רב על הקמת מרכז חדשנות שיהווה בית לחברות טכנולוגיה, לסטארטאפיסטים ולדור הצעיר, ויציג תחת קורת גג אחת את סיפורה הבלתי ייאמן של ישראל כאומת החדשנות. לפני יותר משנתיים הוא הספיק להשתתף בטקס הנחת אבן הפינה למרכז, יחד עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא ריבלין. כשבועיים לפני מותו העלה על הכתב את חזונו לפעילות המרכז.

"לישראל וסין יש חזון משותף של חדשנות"

בתחילת דבריו שיבח סגן נשיא סין, וואנג צ'ישאן, את שמעון פרס ופועלו למען הקשרים עם סין ופועלו למען השלום של ישראל ובעולם. "פרס היה חבר קרוב של העם הסיני", אמר. "לישראל וסין יש הרבה מהמשותף. ישראל היתה במשך שנים מדינה של הגירה קטנה במזרח התיכון והפכה כיום למדינה המובילה במזרח התיכון בחדשנות. גם אנחנו היינו מדינה נחשלת ובזכות החדשנות הפכנו לכלכלה מובילה", אמר.

סגן נשיא סין וואנג צ סגן נשיא סין וואנג צ'ישאן | צילום: עמית שאבי סגן נשיא סין וואנג צ

צ'יאן אמר כי "חדשנות היא קודם כל הכח המניע לקידום העולם והאנושות. עדיין יש בעיות רציניות בעולם, יש התפתחויות של ביטחון שמאיימות על הכלכלה. סין מוכנה לעבוד עם כל מדינות העולם לבנות קשר וחיבור ולעשות עבור כל האנושות כולה  החדשנות היא קדמה וכח ולא רק טכנולוגיה, גם מוסדות וגם דרך חשיבה חדשה. ישראל ידועה בזכות החדשנות שלה. סין הופכה עצמה למדינה חדשנית אף היא. החדשנות היא זו שמניעה את שתי המדינות ושיתוף הפעולה ממנף את יתרונות שתי המדינות".

"היכל שישמש כמוקד של חדשנות"

לקראת השקת מרכז החדשנות עמלו עשרות מהנדסים, מתכנתים, אנימטורים וטכנאי קול. הם הפיחו חיים בצוואה הרוחנית והפכו אותה להולוגרמה שבה נראה פרס נושא את הדברים שכתב. "אני כל כך שמח לראות אתכם כאן היום במרכז החדשנות של ישראל", פותח פרס את דבריו בהולגרמה, ומפרט את חזונו: "בית שישמש במה להצגת עוצמתה, יופייה, נועזותה ויצירתיותה של החדשנות הישראלית. היכל שישמש כמוקד של חדשנות בעבור מיליוני מבקרים מהארץ ומרחבי העולם: מנהיגים, אנשי ממשל, תלמידי בתי-ספר, חיילים, סטודנטים, תיירים, קבוצות נוער יהודי, יזמים ומשקיעים מישראל ומחו"ל".

"היכל שיגולל את סיפורה יוצא הדופן ומעורר ההשראה של מדינת ישראל כ-Startup Nation, כאומת החדשנות שהיא כיום - מדינה העומדת בחזית המדע והמשמשת כמעבדה עולמית מופלאה לאינספור המצאות טכנולוגיות פורצות דרך שנולדו בישראל ומשנות היום ללא היכר את חייהם של מיליונים ברחבי העולם, ואת פני האנושות כולה".

בהמשך כותב פרס בצוואתו: "עלינו להמשיך להיות מדינה מתחדשת, עולם ללא גבולות, ללא מחיצות, שעולה בהרמוניה מושלמת עם היות העם היהודי 'עם עולם', ועם הרעיון שכל אדם נולד בצלם אלוהים. יש להישמר אך ורק מדבר אחד: קידמה טכנולוגית ללא מוסר עלולה להביא לקץ האנושות... זוהי תמצית המורשת שראוי ותנחה את בית פרס לדורות הבאים. בית אשר יוסיף וישרת את ישראל החלוצית, המדעית, המוסרית והצודקת, ולפי חזון הנביאים. בית אשר ישרת את מדינת ישראל, העם היהודי והאנושות כולה. בית אשר יעודד שיתופי פעולה ודו־קיום בין כל חלקי החברה הישראלית, בייחוד בין יהודים וערבים, ויעמיק את האחדות בין ישראל ויהודי התפוצות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות