אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אני לא מודאג. אחרי שהשוק יירד ביותר מ-10%, הוא יתייצב" צילום: אוראל כהן

"אני לא מודאג. אחרי שהשוק יירד ביותר מ-10%, הוא יתייצב"

בעלי בית ההשקעות אלטשולר-שחם, גילעד אלטשולר, סבור שהירידות החדות בשוק המניות הן לא מפולת אלא תיקון: "השווקים מחפשים נקודת איזון חדשה אחרי עשר שנים של ריבית נמוכה"

25.10.2018, 12:06 | גולן חזני

"אני לא מודאג. מה שאנחנו רואים זו תגובה מאוחרת של השוק לעליית הריבית בארה"ב. השווקים מחפשים נקודת איזון חדשה אחרי עשר שנים של ריבית נמוכה", כך אומר היום (ה') גילעד אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות אלטשולר-שחם, בהתייחסותו לירידות החדות והתנודתיות הערה בשוקי המניות הגלובליים.

קראו עוד בכלכליסט

"בעשור האחרון השווקים עלו לא מעט מכיוון שלא הייתה אלטרנטיבה. תשואות האג"ח היו יותר נמוכות ושוק המניות היה אלטרנטיבה ראויה לשוק האג"ח. אחרי שהריבית בארה"ב עלתה מעבר ל-3%, היא מהווה כעת אלטרנטיבה ראויה לשוק המניות", ממשיך אלטשולר.

עם זאת, לדבריו, הנתונים הכלכליים עדיין חזקים בבסיסם, והם לא השתנו בזמן האחרון, לכן בטווח הארוך השווקים ימשיכו לטפס: "הצמיחה בסין ובארה"ב עדיין סבירה. זה לא כמו המשבר שהיה ב-2008, כשההערכות היו לגמרי מקולקלות. זה לא המצב היום. הירידות תהיינה מוגבלות".

וול סטריט במשבר ב-2008 וול סטריט במשבר ב-2008 וול סטריט במשבר ב-2008

איפה נקודת האיזון להערכתך?

"זו שאלת מיליון הדולר. לדעת איפה הנקודה הגבוהה ביותר ובמקרה שלנו איפה הנקודה הנמוכה ביותר. אבל אחרי שהשוק האמריקני ירד ביותר מ-10% זו נקודת איזון מעניינת. אני מעריך ששם השוק יתחיל להתייצב".

ואז תתחילו לקנות מניות?

"כן. אבל בחברות החזקות, שהן לא חברות חלום. חברות שנהנות מתזרים מזומנים צומח, בהחלט נגדיל אחזקות".

אתה רואה סקטור מנופח, שימשיך לרדת?

"כן. סקטור הקנאביס. יש שם בועת מחירים והרבה מאד אוויר חם. דמיון פרוע של מחירים וגודל שוק. הסקטור הזה יסבול מהמשך ירידות מחירים חדות. נכון שהנושא מאד סקסי, ויש הרבה משתמשים. אבל בסוף זה גידול שקל מאד לגדל וברגע שיהיה חוקי לשימוש, כל אחד יוכל לגדל בבית לצריכה אישית. כמובן שיהיו חברות ראויות גם בתחום הזה. בסקטורים הגדולים והמשמעותיים לא רואה סקטור מנופח.

חנות קנאביס , צילום: metrowestdailynews חנות קנאביס | צילום: metrowestdailynews חנות קנאביס , צילום: metrowestdailynews

סין מראה חולשה. כמה מלחמת הסחר יכולה להפוך אותה לברבור השחור?

"מלחמת הסחר לא תהיה ברבור שחור. טראמפ כבר חתם על הסכמי סחר חדשים עם מכסיקו וקנדה. הוא הכניס עז למשחק אבל העז הזו תצא מתישהו ואז כולם יוכלו לנשום לרווחה. בכל אופן, לא מדובר כאן בברבור שחור".

תמונת המאקרו בישראל מדאיגה אותך? הגרעון שגדל?

"מאד מדאיגה. יש תחושה שחוזרים לכלכלת בחירות. היד פתוחה לחלוטין ומחלקת על ימין ושמאל. זה גרוע, מיותר ובניגוד מוחלט למה שהיה כאן ב-20 השנה האחרונות שבה צומצם הגרעון והיה ניהול תקציב אחראי. אין מי שמוליך את זה היום בצורה אחראית. בשביל לזכות במנדט שניים נוספים, עושים פעולות שיכולות לגרום נזק להרבה שנים קדימה. ההנהגה נוהגת בחוסר אחריות ובשיקולים זרים".

שוק אגרות החוב סבל בתקופה האחרונה מירידות משמעותיות. האם אפיק זה מעניין כעת להשקעה?

"למרות הירידות באג"ח הקונצרניות, הן עדיין לא דומות לירידות שנרשמו בשוק המניות. באירועים דומים היינו רואים מרווחים בין האג"ח הקונצרניות לממשלתיות. היום זה לא קיים. עדיין לא רואים שם דם ברחובות ולכן לא הייתי מתנפל על האג"ח הקונצרניות".

גילעד אלטשולר , צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר | צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר , צילום: עמית שעל

אתה קורא לזה מפולת?

"לא. מפולת היא תגובה היסטרית של המשקיעים. מה שמטריד אותי זה שכולם רגועים מאד יחסית. לכן יהיה תיקון ולא מפולת כי הציבור מאוד רגוע ועדיין לא פעיל. במפולות אנחנו רואים ציבור רחב הרבה יותר עובר מהשקעה במניות לאג"ח, מאפיקים מסוכנים יותר להשקעות סולידיות. מעבר כזה קיים אבל בממדים זניחים. אין פאניקה. זה מטריד כי זה אומר שבסיטואציה מסויימת, אם הירידות ימשיכו, הציבור יתחיל לפעול ואז נראה לחץ גדול יותר על השווקים.

האג"ח האמריקניות בתשואה של 3%, השקעה אטרקטיבית?

"תשואות גבוהות לעשר שנים בהחלט מהוות תחליף לשוק המניות. אבל אני לא רואה בזה קניה חזקה אלא נייטרלית. הפער בין הריבית הקצרה לארוכה עדיין רק 0.8%. זה פער קטן מאד ולא מציאה שצריך לעוט עליה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות