אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה מנציחה את יצחק שמיר בשטחים; העלות - 13.5 מיליון שקל בשלוש שנים צילום: שאול גולן

הממשלה מנציחה את יצחק שמיר בשטחים; העלות - 13.5 מיליון שקל בשלוש שנים

הממשלה צפויה לאשר מחר הקמת מיזם חינוכי, תרבותי ותיירותי להנצחת ראש הממשלה לשעבר. שבעה משרדים ייקחו חלק במימון

27.10.2018, 13:13 | צבי זרחיה

הממשלה צפויה לאשר מחר (א') הקמת מיזם חינוכי, תרבותי ותיירותי בשטחים, להנצחתו של רה"מ לשעבר יצחק שמיר. העלות לתקציב המדינה היא 13.5 מיליון שקלים, לשנים 2018-2020.

קראו עוד בכלכליסט

המימון יבוצע בשנים הקרובות על ידי 7 משרדי ממשלה: ירושלים ומורשת - 5 מיליון שקל; תיירות - 2 מיליון שקל; בינוי ושיכון, חקלאות, וחינוך - 1.5 מיליון שקל כל אחד; שוויון חברתי ותרבות -1 מיליון שקל כל אחד.

המיזם יכלול פעילויות חינוכיות, תרבותיות ותיירותיות תיירות פנים ותיירות נכנסת, וכן תערוכה מתמדת של מוצגים בנושאים הבאים: חייו פועלו ומורשתו של שמיר, העלייה היהודית מברה"מ, ותולדות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

רה"מ לשעבר, יצחק שמיר ז"ל, צילום: שאול גולן רה"מ לשעבר, יצחק שמיר ז"ל | צילום: שאול גולן רה"מ לשעבר, יצחק שמיר ז"ל, צילום: שאול גולן

לשם ישום ההחלטה, תוקם בתוך 30 ימים ועדת היגוי בין משרדית בראשותו של מנכ"ל המשרד לענייני ירושלים רן ישי או נציגו, ובהשתתפות משרד ירושלים ומורשת, המועצה להנצחת נשיאי ישראל וראשי הממשלות שהלכו לעולמם, משרד התיירות, המשרד לשיוויון חברתי, ונציגי משפחת שמיר. ועדת ההיגוי תהיה מוסמכת לקבוע את המיקום המתאים להקמת המיזם, לקדם את תכנון המיזם וביצועו, לקבוע עקרונות לניהול המיזם ואופן פעולתו, וכן לאופן ההנצחה. לאחר בחירת הגוף המבצע - יצורף נציגו לועדת ההיגוי הבין-משרדית.

עוד הוסבר, כי "יצחק שמיר, ראש הממשלה השביעי של מדינת ישראל, הוא איש ארץ ישראל מאז ומתמיד, הוא התגייס לאצ"ל ואח"כ שירת בלח"י, ואף היה חבר בהנהגתו. לאחר קום המדינה, גוייס למוסד והיה בדרגה בכירה בו. במסגרת תפקידיו בין היתר: ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שר החוץ, ועוד פעל לחיזוק מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון, ונאבק להעלאת יהודי ברה"מ לישראל. בתקופת כהונתו כראש הממשלה הוקמו עשרות ישובים, התנחלויות ומצפים ברחבי יהודה, שומרון וחבל עזה, ובכל חלקי הארץ. כמו כן, נקלטו עשרות אלפי עולים מאתיופיה במסגרת 'מבצע שלמה'".

יצויין שלפני שבועיים החליטה הממשלה להקים שכונה בישוב היהודי בחברון שבה 31 יחידות דיור, גני ילדים ושטחי ציבור נוספים. בניית המתחמים מחייבת צמצום בשטח בסיס צה"ל הסמוך. לצורך היערכות מחודשת בבסיס, ובהסתמך על החלטת מוסדות התכנון והבנייה ביהודה ושומרון על הקמת השכונה, יקצו משרדי הממשלה (ביטחון, חקלאות, מדע, הגנת סביבה, ירושלים ומורשת, תיירות, שיכון, שוויון חברתי, תרבות, פנים, כלכלה, משפטים, אוצר וחינוך) 21.1 מיליון שקל שיועברו למשרד הביטחון לצורך הקמת הפרוייקט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
ל-14
שמיר היה ראש הממשלה בתקופת העליה הגדולה מברית המועצות לשעבר, וכן מבצע שלמה. יש לו זכויות רבות בבניין הארץ ובקליטת העליה, בנוסף על פועלו בתחום הבטחוני החל מימי הבריטים וכלה בתקופתו כראש ממשלה. ראוי מאין כמוהו להנצחה וטוב שמתקנים את העוול היסטורי של דחיקתו הצידה.
תיקון  |  28.10.18
לכל התגובות