אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הג'יהאד האיסלאמי: הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי צילום: איי פי

הג'יהאד האיסלאמי: הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי

ארגון הטרור הודיע באופן רשמי כי בזכות התערבות מצרית הושגו הבנות להפסקת אש מול ישראל. חיל האוויר תקף במהלך הבוקר שמונה יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בתגובה להמשך ירי הרקטות. שר הביטחון כינס הערכת מצב בקריה

27.10.2018, 14:05 | אליאור לוי, יואב זיתון, מתן צורי ואיתי בלומנטל, ynet
הג'יהאד האיסלאמי הודיע לפני הצהריים (שבת) באופן רשמי כי בזכות התערבות מצרית מול ראשי הארגון הושגו הבנות להפסקת אש מול ישראל. בהודעת הארגון נמסר כי "הודענו למצרים כי נהיה מחויבים להפסקת האש כל עוד ישראל תהיה מחויבת לכך". 

קראו עוד בכלכליסט

בתגובה לירי הרקטות שנמשך גם הבוקר, תקף חיל האוויר שמונה יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה. דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו את היעדים בשלושה מתחמים צבאיים של הארגון. בין היעדים שהותקפו: אתרים לייצור אמצעי לחימה בצפון רצועת עזה ומפעל לייצור ציוד לדיפון מנהרות בדרום הרצועה.

עוד נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות שבוצעה הלילה לעבר יישובים בשטח ישראל. ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני הוביל את המתקפה בעידוד משלחי הטרור האיראניים ועל רקע אווירה מאפשרת טרור, שמוביל ארגון הטרור חמאס במרחב גדר המערכת. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

עוד לפני הדיווח על הפסקת האש הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על כינוס דיון הערכת מצב בקריה בתל אביב, יחד עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובהשתתפות בכירי צה"ל ומערכת הביטחון. בנתב"ג שינו מסלולי נחיתה בעקבות המצב הביטחוני. מרשות שדות התעופה נמסר כי "השינוי לא פוגע בלוח הטיסות".

בתדרוך של דובר צה"ל הבוקר נמסר כי הירי במהלך הלילה בוצע על ידי הג'יהאד האיסלאמי בהוראת סוריה ואיראן: "היעדים המרכזיים של צה"ל הם הלחימה המתמשכת נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, מניעת נשק מתקדם לחיזבאללה וביטחון לתושבי הדרום ויהודה ושומרון. מה שקרה הלילה ברצועת עזה מוכוון מדמשק. אנו רואים במשטר הסורי ובכוח קודס האיראני כתובת לאירוע הירי הלילה בעוטף. העברנו מסרים למי שצריך ברוח זו ואף אחד לא חסין ברצועה ולא מחוצה לה". 

עוד נמסר מצה"ל כי "הציפייה שלנו אחרי שהשבוע הוכנס סיוע הומניטרי רחב הייתה שיום שישי ייראה לגמרי אחרת. המבחן של חמאס הוא מבחן התוצאה ולא מבחן המאמץ. עמדנו אתמול במשימה - לא נגרמה חצייה המונית".

כיפת ברזל מעל שדרות, צילום: רויטרס כיפת ברזל מעל שדרות | צילום: רויטרס כיפת ברזל מעל שדרות, צילום: רויטרס
 
הפגזה ישראלית על המטה החדש של חמאס, צילום: איי אף פי הפגזה ישראלית על המטה החדש של חמאס | צילום: איי אף פי הפגזה ישראלית על המטה החדש של חמאס, צילום: איי אף פי

הלוויה בעזה, צילום: רויטרס הלוויה בעזה | צילום: רויטרס הלוויה בעזה, צילום: רויטרס

בצה"ל ציינו כי 39 רקטות נורו, וכיפת ברזל יירטה 17 מתוכן. שתי רקטות נפלו בשטח הרצועה והיתר בשטחים פתוחים בתחומי ישראל. "טרם תקפנו מטרות של הג'יהאד האיסלמי. חמאס אחראי לכל מה קורה ברצועת עזה. מי ירה - זה עניין של חמאס. שיפור המצב ההומניטארי בשבוע האחרון חייב לשפר את המצב בגדר ובתוך הרצועה. חמאס משלהב את ההמונים ומייצר את אווירת הטרור. הג'יהאד האיסלאמי לא חיכה לתיאום או להיתר מחמאס לירות. מאחורי כל מטרה שתקפנו יש מבנה עם ציוד, מחשבים, אמצעי ייצור אמצעי לחימה מול יכולת שלנו להפלילה. אנו מוכנים לכל תרחיש ומקדמים מוכנות לכל תרחיש", אמרו בצה"ל.

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי איימה הבוקר להגדיל את טווח הירי. מהארגון נמסר כי "אנו בוחנים את הגדלת מרחב התגובה ואת איכותה אם ישראל תמשיך באלימות ובתוקפנות שלה". מוקדם יותר הודיע הארגון כי הוא אחראי לירי הרקטות. בהודעת הארגון נכתב: "על האויב להבין שההתנגדות לא תקבל את המשוואות שהוא כופה, המבוססות על הרג מצדו ושקט מהצד שלנו. החלטנו להגיב על התוקפנות ופעלנו בכוח רצון ונחישות. נשמור על ההתנגדות ועמדתה - הפצצה תיענה בהפצצה ודם בדם. אנו נהיה מחויבים להפסקת האש אם ישראל תהיה מחויבת לה. ההתנגדות הפלסטינית תגיב על כל תקיפה ישראלית".

רקטה ששוגרה במהלך הלילה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל גרמה נזק לחממה ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. הרקטה אותרה הבוקר. לא היו נפגעים באירוע. גם בשעות הבוקר שוגרו רקטות מהרצועה, ואזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב וגם בעיר שדרות. מצה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה את רוב הרקטות. חתיכת מתכת כבדה של טיל כיפת ברזל נפלה בחצר בית בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב, ופערה בור בדשא.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, פרסם בפייסבוק תמונה של פגיעת רקטה במעבר האמבולנסים במעבר ארז. בפוסט פנה רוקון בערבית לתושבי עזה וכתב: "לאיזה שפל הגיעו ארגוני הטרור ברצועת עזה כשהם פוגעים במעבר האמבולנסים בארז? מעבר שדרכו נכנסים לישראל מידי יום ילדים שזקוקים לטיפול מציל חיים, חולים סופניים שזו תקוותם האחרונה להארכת חיים, או כאלו שזקוקים לקדמת הרפואה העולמית כדי לתת מענה למחלתם, בדרכם לבתי החולים בישראל וביהודה ובשומרון".

מתפ"ש הוסיף: "הלילה ירו ארגוני הטרור ברצועת עזה פצצות מרגמה לכיוון שטח מעבר ארז ופגעו במעבר האמבולנסים שבו. ארגוני הטרור לא מרחמים עליכם, תושבי רצועת עזה. אין בהם טיפת חמלה על התינוקות, על הקשישים, על החולים המסכנים שביניכם. ארגוני הטרור פוגעים בראש ובראשונה בכם".

אמש, החל מהשעה 22:03 ובמהלך כל הלילה נשמעו אזעקות רבות - בעיר שדרות ובמועצות שער הנגב, חוף אשקלון ואשכול. שבעה לקו בחרדה בשדרות עקב המטח לעיר ושישה נפצעו קל בריצה למרחב מוגן. שבעה מהנפגעים פונו לבית החולים ברזילי באשקלון.

מדובר בירי הכבד ביותר מהרצועה מאז תחילת אוגוסט, אז נורו 150 רקטות ביומיים. בעקבות המטחים לעבר יישובי העוטף, קיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב בקריה בהשתתפות בכירים בצמרת צה"ל והשב"כ.

צה"ל פתח בלילה בשורת תקיפות ולפי הודעת הצבא הותקפו הלילה כ-80 מטרות טרור של חמאס ברצועת עזה, בתגובה לירי הרקטות. בתקיפה לקחו חלק עשרות מטוסי ומסוקי קרב וכלי טיס נוספים. בין היתר הותקף ונחרב המטה החדש של מנגנון הביטחון הכללי של חמאס. צפו בתיעוד ההפצצה. בתקיפות בעזה לא היו נפגעים.

בין היעדים האחרים שהותקפו: שני אתרים מרכזיים לייצור אמצעי לחימה מתקדמים באל עטטרה ואזור נצרים; חמישה מתחמים צבאיים בחאן יונס, דיר אל באלח, תל זעתר וג'אבלייה; מתחם אימונים משולב ברפיח; פיר מנהרת לחימה בחאן יונס; עמדת תצפית כנגד מטרות אוויריות בבית לאהיא.

בהודעת דובר צה"ל הבוקר, שבה פורטה התקיפה, נאמר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות שבוצעה הלילה לעבר יישובים בשטח ישראל. הירי מבוצע על רקע אווירה מאפשרת טרור שמוביל ארגון הטרור חמאס במרחב גדר המערכת ואשר הביאה את ארגוני הטרור ברצועה לביצוע הירי הלילה".

מצה"ל נמסר בנוסף כי "חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל. צה"ל יפעל בעוצמה רבה נגד כוונות פיגוע מכל סוג מרצועת עזה ורואה בחומרה את פעילות הטרור שמובילים הארגונים. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל וערוך לבצעה ככל שיידרש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות