אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"האוצר לא מעביר תקציבים למטרות רווחה - ופוגע בעיקר בנזקקים" צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל

"האוצר לא מעביר תקציבים למטרות רווחה - ופוגע בעיקר בנזקקים"

מחריף העימות בין משרדי הרווחה והאוצר במחלוקת על העברת כספי ביטוח לאומי. האוצר: "האשמות הזויות"

27.10.2018, 20:45 | שחר אילן

בכיר במשרד העבודה והרווחה מאשים את האוצר בעיכוב תקציבים רבים למטרות רווחה ובין היתר תקציבים המיועדים לבטיחות בעבודה ולהקמת מעונות יום. הבכיר טוען שמדובר בנקמה על החלטת שר העבודה והרווחה חיים כץ להפסיק את העברת עודפי ביטוח לאומי לאוצר.

קראו עוד בכלכליסט

כמו כן אומרים במשרד העבודה והרווחה שלא יסכימו להחיל את הקיצוץ הרוחבי הגדול הצפוי ב־2019 על משרדם. בכך מחריף עוד יותר העימות בין שני המשרדים. באוצר מכחישים שהתקציבים מעוכבים וטוענים שהכספים עומדים לרשות משרד הרווחה.

בסוף ספטמבר הודיע שר העבודה והרווחה חיים כץ על כוונתו להפסיק להעביר את עודפי ביטוח לאומי להשקעה באוצר. הכספים משמשים את התקציב השוטף של המדינה, ולכן אם ההחלטה תיושם, היא תיצור "חור" של 20 מיליארד שקל בתקציב 2019. האוצר דרש בתגובה לערוך קיצוץ גדול בתקציב מינהלת ביטוח לאומי בטענה שהוא התנפח מאוד לאחרונה.

"האוצר נוקם בנו"

 

הסכסוך הסלים מאוד לאחר שמנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר הודיע על כוונתו לא להתחיל ליישם את רפורמת הסיעוד ב־1 בנובמבר בשל סירוב האוצר לאשר לביטוח לאומי תוספת תקנים. האוצר טוען שביטוח לאומי משתמש בקשישים הסיעודיים כבני ערובה לקידום דרישות שכר ותוספת כוח אדם.

כחלון וכץ, צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל כחלון וכץ | צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל כחלון וכץ, צילום: אלעד גרשגורן, עמית שעל

עכשיו מאשים בכיר במשרד העבודה והרווחה את האוצר בכך שהוא נוקם במשרד כולו באמצעות עיכוב תקציבים חיוניים. לדבריו, "האוצר נוקם בנו וניתק קשר. הוא לא מעביר תקציבים שוטפים ופוגע בשירותי הרווחה לאוכלוסיות הכי נזקקות".

במשרד העבודה והרווחה טוענים לעשרה סעיפים תקציביים שמעוכבים. "לא הועברו 309 מיליון שקל להקמת מעונות יום, כיוון שהאוצר לא פנה לוועדת הכספים לביצוע ההעברה, וכן 22 מיליון שקל לתכנון מעונות". בנושא הרגיש במיוחד בימים אלה של תאונות בעבודה טוענים במשרד העבודה והרווחה ש"מעוכבים תקני כוח אדם לצורך תגבור הפיקוח והאכיפה בייחוד בתחום התאונות בענף הבנייה". נושאים נוספים שמעוכבים, לטענת משרד העבודה והרווחה, הם תוספת קציני מבחן, הכרה במדריכים בתחום הרווחה כעבודה מועדפת, יישום הרפורמה בהשכלה הטכנולוגית ועוד.

"לא נאפשר קיצוץ לרווחה"

 

בנוסף, עד היום כבר החליטה הממשלה על שלושה קיצוצים רוחביים בתקציב 2019 ("פלאט") למימון הוצאות שנוספו בסכום כולל של 1.6 מיליארד שקל, מתוכם 1.2 מיליארד שקל למימון התוספות לפנסיות השוטרים. במשרד העבודה והרווחה אומרים ש"לא נאפשר 'פלאט' לרווחה. דופקים אותנו עוד לפני ה'פלאט'".

בכיר באוצר אומר בתגובה ש"ההאשמות נשמעות לי הזויות. אנחנו עובדים עם המשרד מצוין. אפשר לבדוק את ספר התקציב. המכרזים במינהל הבטיחות יצאו ותקציב בינוי המעונות הועבר ברובו המכריע". בכיר אחר אמר ש"אנחנו מול ביטוח לאומי במלחמה טוטלית, אבל בטח לא מענישים את משרד העבודה והרווחה".

לגבי הקיצוץ הרוחבי אומרים באוצר ש"הקיצוץ יחול על כל המשרדים באופן שווה וזה לא קשור ליחסים עם השר כץ". "השר כץ מוזמן להביע את ההתנגדות שלו בממשלה", אומרים באוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כלכלה כושלת
אפילו לא צריך לקרוא את כול הכתבה .בכדי לדעת שכחלון כן אתה כושל בתפקיד ומזלזל בעם . שאתה גדלתה .בתוכו ועוד אין לך בושה להתהדר שבאתה מלמטה מתחתית העם .תתביש לך .כולל כול הליכוד .שנים הצבעתי ללכוד כן וגם אותי הונתם כמו את כול העם . אין מקום שלא חולה במדינה הזו כול מקום שנסים את היד פגוע .והכי גרוע אני והעם פגועים אני תיקוה שיתר העם יתעורר .כן במיוחד כול הספרדים גם אני ספרדי גאה .אבל ממשלת הליכוד גורמת לשסע בעם תתבישו לכם. ואני כותב מרחשי הלב כי כואב לי המדינה ואתם הורסים אותה .מתחבאים רק מאחורי סיסמאות די כבר
כלכלה  |  28.10.18