אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפתנים והאוצר נערכים לחתימה עוד הערב על הסכם שיוביל לפתיחת שוק החלב לייבוא צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

הרפתנים והאוצר נערכים לחתימה עוד הערב על הסכם שיוביל לפתיחת שוק החלב לייבוא

לאחר שהרפתנים אישרו בסוף השבוע את ההסכם שבמסגרתו אמור מחיר המטרה של החלב לרדת, נערכים הצדדים לחתימה בשעות הקרובות. חרף ההסכם - תנובה לא צפויה למשוך את עתירה לבג"ץ בעניין העלאת מחירי המוצרים שבפיקוח

28.10.2018, 19:05 | נורית קדוש

יומיים לאחר שאישרו פה אחד את ההסכם המסתמן בשוק החלב, ובתום דיון ממושך בשעות האחרונות במשרד האוצר, נערכים נציגי הרפתנים לחתום עוד הערב על ההסכם שלפיו יתנהל ענף החלב בעשור הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

החתימה על ההסכם בין הרפתנים והאוצר, מבלי לשלב בו את המחלבות הגדולות תנובה וטרה, צפויה להוביל לכך שתנובה לא תמשוך את עתירתה לבג"צ בעניין העלאת מחירי המוצרים שבפיקוח. האוצר יידרש להתמודד עם העתירה, שכן גם לאחר הירידה במחיר המטרה של החלב הצפויה בחודש ינואר הקרוב, עדיין זכאיות המחלבות להעלאת מחירים.

שר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון | צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ההסכם מבוסס על הפחתת מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי - נ"ק) ב-39.5 אגורות בפריסה לארבע שנים. בתום התקופה, יחזור סכום של 16.5 אגורות מהפחתה זו שניתנת כהלוואה בלבד למחלבות.

עוד כולל ההסכם פתיחה הדרגתית של שוק החלב לייבוא במכס מופחת. ההפחתה המוצעת של המכס הינו אגרסיבית פחות ומדורגת יותר, מכפי שאיים האוצר לעשות. לפי ההסכם, המכס יירד בשלב הראשון מ-8.6 שקל לק"ג ל-4.7 שקל לק"ג ובעוד עשור הוא יירד ל-2.5 שקל לק"ג. בתמורה, יקבלו הרפתנים 450 מיליון שקל שיוענק כפיצוי לרפתנים שיפרשו במסגרת ההתייעלות הענפית.

המחלבות ייהנו כתוצאה מההסכם משינוי המנגנון, כך שמחירי המוצרים שבפיקוח, יתעדכנו אחת לשנה. מנגד, הרפתנים יזכו לשמר את ניהול נוסחת מחיר המטרה בידי ועדת היישום שבשליטתם, והחישוב לא יעבור לועדת הפיקוח על המחירים כפי שאיים האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות