אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון על הסכם החלב: "מחירי החלב בישראל הם הגבוהים בעולם ללא סיבה"         צילום: עמית שעל

כחלון על הסכם החלב: "מחירי החלב בישראל הם הגבוהים בעולם ללא סיבה"

שר האוצר כינס מסיבת עיתונאים לרגל חתימה על הסכם ענפי למשק החלב ואמר יש מי שבשבילו מחירי החלב זה נוסחה, אבל בשבילי זה החיים. מי שנושא החלב לא רגיש אצלו, אין לו לב. התחייבנו לבג"ץ לרפורמה ולא נתנו להוריד אותנו על הברכיים"

29.10.2018, 11:58 | נורית קדוש

״כשאני צריך להחליט בין גופים אינטרסנטים לבין טובת האזרחים, הבחירה תמיד תהיה באזרחים״. כך אמר הבוקר שר האוצר משה כחלון בפתח מסיבת עיתונאים שקיים לרגל חתימה על הסכם ענפי למשק החלב.

קראו עוד בכלכליסט

בדבריו התייחס כחלון לתנובה, שעתרה לבג"ץ בדרישה שכחלון ינמק מדוע לא אימץ את המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ להעלות את מחיר מוצרי החלב בפיקוח ב-3.4%. ״מה לא עשו כדי שמחיר החלב יעלה?״ אמר כחלון ״לקחו אותנו לבג"ץ, הפעילו לוביסטים ועוד. אמרתי אף שאחד לא יוריד את ממשלת ישראל על הברכים. כשאני צריך להחליט בין גופים אינטרסנטים לבין טובת האזרחים, הבחירה תמיד תהיה באזרחים״. כחלון הוסיף כי מדובר בפעם הראשונה מקום המדינה, בה מפחיתים מכס באופן גורף. ״מחירי החלב לא רק שלא יעלו אלא ירדו בהמשך. התחייבנו לבג"ץ להציג רפורמה מקיפה תוך 45 יום והצלחנו״ . התייחס כחלון לתגובה שיציג משרד האוצר בשבוע הבא לבג"ץ תנובה.

כחלון הוסיף כי ״מחירי החלב בישראל הגבוהים בעולם ללא סיבה. ״יש מי שבשבילו מחירי החלב זה נוסחא, אבל בשבילי זה החיים. מי שנושא החלב לא רגיש אצלו, אין לו לב״. אמר וכיוון שוב לתנובה.

ארכיון ארכיון ארכיון

כחלון ניסה להציג את הרפורמה ככזאת שהוגנת לכל הצדדים. ״כולם מרווחים: צרכנים, רפתנים ויבואנים״, אמר ובדבריו הדגיש למעשה כי המחלבות נותרו מחוץ להסכם והן אלו שיפגעו מהרפורה.

במסגרת ההסכם, בחודש ינואר יופחת מכס בשיעור של 40% ותוך עשור ירד המכס בשיעור של 65%. להערכת כחלון, הרפורמה תחסול מאות שקלים לשנה למשפחה. בתמורה לפתיחת המכסים והפחתת מחיר המטרה, יקבלו הרפתנים 450 מיליון שקל, 350 מיליון מתוכם לרפתנים במושבים והיתר לקיבוצים.

כחלון שגייס לקראת ההסכם את מאיר צור, מזכל המושבים שקיבלו את עיקר הפיצוי, טען שלמרות שהבחירות הכלליות קרבות, ההסכם לא קצר מועד אלא מטפל בענף למשך עשור. ״ירשנו לא מעט בעיות שנמשכו שנים, בשכר שוטרים, בקצבאות נכים, במשבר הסיעוד ובמשבר הדיור. יכולנו לגלגל הלאה, אבל לקחנו אחריות והסתכלנו למשבר בעינים ופתרנו אותו״. כחלון הוסיף: ״כשכולם מתעסקים בפוליטה קטנה והדלפות, יש משרד שנותן מענה למשברים וזה משרד האוצר. אורי אריאל שר החקלאות הוסיף כי במסגרת הדיונים עם האוצר לקראת החתימה על ההסכם, הגיעו הצדדים להבנות על הורדת מכס על בשר מצונן כדי לצמצם סבל בעלי חיים וכעת נותר לטפל בענף הלול ולהגיע להבנות בחוק עידוד השקעות הון בחלקאות עד סוף השנה. מאיר מור הוסיף כי ההסכם נותן לחקלאים מענה לנושא העובדים הזרים, כך שיוכלו לרשום חיסכון ניכר בהוצאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
שר האוצר כבר עבר מפופוליסט לאידיוט
ברור שיש סיבה לכך שמחירי החלב בישראל גבוהים, ולסיבה הזאת קוראים שוק מתוכנן. אפשר להתווכח האם שוק מתוכנן הוא שריד הסתדרותי או הכרח במדינה עם כלכלת אי, אבל להתעלם מנושא כמו מכסות ולומר שאין סיבה למחירים גבוהים זה, סליחה על קריאת השמות לנבחר ציבור בכיר, טמטום.
אהרל'ה  |  30.10.18
26.
עם לפיד אין עתיד לא עשה כלום בשנתיים כשר אוצר
כחלון צריך לתת ללפיד, שיעורי ערב אך להוזיל מחירים לציבור , לפיד חזק בסיסמאות וחוגי בית. כחלון הוא איש עשיה, נאבק בקבוצות כוח ואינטרסנטים שמתנגדים להורדת מחירי דיור, סלולר לכחלון לא סופר אותם , עשה להם בית ספר לטובת הציבור לאוכלוסיות מוחלשות
מצדיע לכחלון  |  29.10.18
לכל התגובות