אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר לקריאה שנייה ושלישית: בנקים יחויבו לאפשר דחיית תשלומי המשכנתא בנסיבות מיוחדות צילום: שאטרסטוק

אושר לקריאה שנייה ושלישית: בנקים יחויבו לאפשר דחיית תשלומי המשכנתא בנסיבות מיוחדות

חוק 'הגרייס' קובע כי בעת נטילת המשכנתא הבנקים יציעו ללקוחות מסלול ובו אפשרות דחיית תשלומים לתקופה של למעלה משלושה חודשים - במקרים בהם לקוחות נקלעים למצבים מסוימים כמו אבטלה או מחלה. אך לא תתאפשר דחייה יותר מפעם אחת בשנה ולא יותר משלוש פעמים במהלך תקופת ההלוואה

29.10.2018, 14:09 | ענת דניאלי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ רועי פולקמן לתקן את חוק הבנקאות כך שיחייב את הבנקים למשכנתאות להציע ללווים מסלול משכנתא הכולל אפשרות של "גרייס" (grace – חסד) לדחייה במועדי התשלום במקרים של אבטלה, מחלה או חופשת לידה. החוק צפוי לעלות לאישור במליאת הכנסת בשבועיים הקרובים ובמידה שיאושר, הוא ייכנס לתוקף בעוד כחצי שנה.

החוק נועד לחייב את הבנקים להציע מסלול שיאפשר פתרון לבעיה שנוצרת לנוטלי משכנתאות שאיבדו את מקור פרנסתם ומתקשים לעמוד בהחזרי התשלום החודשי באופן זמני. זאת בין אם מדובר במובטלים, חולים לתקופה ארוכה של מעל לשלושה חודשים, או יולדות שלא חזרו לעבודה בתקופה של חצי שנה לאחר הלידה ובסיום קבלת דמי הלידה.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ רועי פולקמן. "החיים הם דינמיים ומלאי תהפוכות בלתי צפויות", צילום: יחצ ח"כ רועי פולקמן. "החיים הם דינמיים ומלאי תהפוכות בלתי צפויות" | צילום: יחצ ח"כ רועי פולקמן. "החיים הם דינמיים ומלאי תהפוכות בלתי צפויות", צילום: יחצ

במצב הנהוג היום, ישנם בנקים למשכנתאות אשר מאפשרים מתן של "גרייס", אך לא בכל המקרים. החוק מבקשת לקבוע סטנדרט אחיד ולחייב את האפשרות למסלול כזה כחלק בלתי נפרד מזכויות נוטלי המשכנתאות.

על פי החוק, תתאפשר דחיית התשלומים לתקופה שלא תפחת משלושה חודשים (למעט לבקשת הלקוח), אך לא תתאפשר דחייה יותר מפעם אחת בשנה ולא יותר משלוש פעמים במהלך תקופת ההלוואה.

הבנקים יידרשו להציע ללווים שני מסלולים לבחירתם; מסלול אחד הרגיל שישנו כיום ללא אפשרות לגרייס, ומסלול שני אשר יכלול אפשרות לדחיית תשלומים במסגרתו יוכלו לבקש הלווים דחייה של תשלומי המשכנתא במקרים בהם הלווה נדרש לדחייה, כאמור בעקבות אבטלה מחלה או חופשת לידה.

במהלך הדיון יזם כבל כי ההצעה תחול גם על מסלולי המשכנתאות מהגופים המוסדיים המעמידים משכנתאות ללווים. עם זאת, כבל הודיע כי יהיה מוכן לבחון זאת מחדש במידה שרשות שוק ההון תצליח "לשכנע שההצעה תגרום לנזק בלתי הפיך לגופים המוסדיים", נמסר.

"משכנתא היא העסקה הכי גדולה ומשמעותית בחייהם של רוב האזרחים" מסר פולקמן והוסיף "מדובר בהתחייבות לטווח ארוך, עם קשיחות בתנאי הפירעון, בעוד החיים הם דינמיים ומלאי תהפוכות בלתי צפויות. ברמה האנושית, לאפשר למובטלים, נשים בחופשת לידה או אזרחים בתקופת מחלה 'גרייס' בתשלומי משכנתא, זה הוגן וערכי. החוק ייתן אוויר לנשימה למי שהכי זקוקים לו".

כבל הוסיף כי "מדובר בהצעת חוק צרכנית ממדרגה ראשונה, שמעניקה ללקוח סוג של ביטוח מפני מצבים קשים, וגם אם תסייע רק לחלק מהאנשים מדובר בשינוי גדול ומשמעותי עבורם. עוד הוא הוסיף כי חשוב שהלקוחות ידעו בדיוק מה התנאים עוד לפני שהם מממשים את האופציה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות