אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעיית מס צפויה לדחות פרישת מאות עובדי חברת החשמל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בעיית מס צפויה לדחות פרישת מאות עובדי חברת החשמל

ל־260 עובדים שאמורים היו לפרוש מחרתיים במסגרת הרפורמה בחברת החשמל נמסר שהפרישה כנראה לא תצא לפועל. הסיבה: הם לא יוכלו לקבל פטור ממס על תוספות השכר שסוכמו עמם. ברשות המסים מחפשים פתרון

30.10.2018, 13:01 | ליאור גוטמן

מאות מעובדי חברת החשמל שהיו אמורים לפרוש לגמלאות כבר מחרתיים, החלו לקבל אתמול הודעות לא רשמיות שהפרישה המתוכננת שלהם מהחברה עלולה לא לצאת לפועל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בכ־260 עובדי החברה בעלי ותק ממוצע של 27 שנה ובגיל ממוצע של 59 שנה, מולם גיבשה החברה רק ביולי האחרון מתווה פרישה מתואם בהתאם להסכמות שגובשו עם משרדי האוצר והאנרגיה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הרפורמה הובטח לכ־3,000 הפורשים שהם יזכו לתוספת שכר לבסיס המשכורת כך שההפרשות שלהם לפנסיה יגדלו. כך הובטחה תוספת של 1,700 שקל למי שיישאר בחברה או תוספת של 1,200 שקל למי שיפרוש לגמלאות או יעבור מהחברה לעבוד תחת בעלים חדשים במסגרת מכירת חמש תחנות הכוח. אולם כפי שפורסם לפני כשבועיים ב"כלכליסט", משרדי הממשלה מיהרו לחגוג את אישור הרפורמה מבלי לסגור שתי פינות. הראשונה היא סוגיית הפטור ממס על תוספות שכר והשנייה היא עקירת יחידת ניהול המערכת מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה.

מנהל רשות המסים ערן יעקב. מחלוקת ברשות, צילום: עמית שעל מנהל רשות המסים ערן יעקב. מחלוקת ברשות | צילום: עמית שעל מנהל רשות המסים ערן יעקב. מחלוקת ברשות, צילום: עמית שעל

במסגרת הרפורמה נקבע שהתוספת לשכר תהיה תוספת נטו ולא תחול עליה חבות מס. ברשות המיסים ובמשרד האוצר גילו בדיעבד שכל תוספת לשכר היא "אירוע מס" שמחייב תשלום, והחשש של העובדים היה שהמדינה אולי הבטיחה 1,700 שקל, אולם לאחר ניכוי מס ישארו בידם רק כ־900 שקל נטו, רחוק ממה שהמדינה הסכימה לתת. לפיכך, ברשות המסים העלו כמה אפשרויות לפתור את הסוגיה.

האפשרות הראשונה היא לייצר חקיקה פרטנית שתקבע שהמשכורת המקורית של עובדי חברת החשמל חייבת במס, אבל התוספת לא. מבחינת רשות המסים מדובר באסון תקציבי כי פתרון כזה עלול לחול גם על עובדי הנמלים, הרכבת או כל חברה ממשלתית גדולה שהמדינה תפריט בעשור הקרוב, כשהמשמעות היא תשלום של מיליארדי שקלים מקופת המדינה. האפשרות השנייה שעלתה היא לגלם את התוספת בשכר, כלומר לתת לפורשים מהחברה כפול ממה שהובטח להם כך שאם יקזזו חצי כתשלום מס עדיין יישאר בידיהם מה שהובטח בנטו. האפשרות הזו קלה יחסית ליישום אבל המשמעות שלה היא שהרפורמה בחברת החשמל לא תעלה 7.1 מיליארד שקל אלא 13.5 מיליארד שקל, כמעט כפול מהתכנון המקורי.

האפשרות השלישית, המסתמנת כטובה ביותר, היא לרכוש מכשיר פנסיוני כלשהו שם מובטח פטור ממס, ואליו להפקיד את ההפרשות לפנסיה ולגדר אותן תוך ידיעה שניתן יהיה למשוך משם כספים ללא קנס או מס בכל פעימת פרישה. ברשות המסים מעדיפים את הפתרון הזה, אולם יש עדיין מחלוקת פנימית ברשות האם זהו הפתרון הנכון.

ברשות הופתעו לקרוא בתקשורת על ישיבה שלא התקיימה בחמישי האחרון בהשתתפות בכירי האוצר וחברת החשמל שם נמסרו איומים מצד מנכ"ל האוצר שי באב"ד שאם לא ימצא פתרון הוא יעביר חקיקה פרטנית, זאת בלי להתחשב בהשלכות הרוחב שצוינו בנוגע לעובדי נמלי חיפה ואשדוד שנמצאים בישורת האחרונה של מו"מ קיבוצי לקראת הפרטה. מחברת החשמל נמסר כי "יישום מבצע הפרישה תלוי בכניסה לתוקף של ההסכם הקיבוצי. הסכם זה ייכנס לתוקף עם קבלת אישור רשות המסים על מודל המיסוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
למה קבוצה קטנה של אנשים זוכה להטבות כאלה
עובדי חברת חשמל נהנו מהטבות עתק לאורך שנים. פה, מדובר בקבוצה קטנה לכאורה, שמונעת מהאוצר להציג השג של רפורמה ולשם כך הם מוכנים להמציא פטנטים לא הגיוניים ,לכופף חוקים וכל זה למען האדרת שמם. הם באמת לא חושבים על השלכות הרוחב שמחר כל קבוצה במשק תדרוש אותו דבר? הצורך בהשג הרפורמה מעביר אותם על דעתם....
אמיר  |  31.10.18
33.
האוצר מבולבל ועושה טעויות טרגיות למדינה
מצד אחד האוצר רוצה להעלות את גיל הפרישה. מהצד השני הוא מעודד קבוצה קטנה לפרוש ויוצר השלכות רוחב קטסטרופליות למשק. הפטנט של אי תשלום מס פותח פתח עצום לחלוקת הטבות למגזרי לחץ. שילמד האוצר תוספת אי קביעות שפסק הדין בגינו נקבע לאחרונה. ובהמשך לכל אי המקצועיות המכוונת המונעת משיקולים פוליטיים, הנסיון לשחק במשחקים חשבונאיים והקטנת ההוצאה והתקציב על ידי שמוש במכשירים פיננסיים שיש להם עלות מיותרת , גם הוא יפגע במשק מאחר שאינו מייצג את ההוצאה כהוויתה. מעניין מדוע אנשי האוצר מסכימים למתווים לא הגיוניים.
נועם  |  31.10.18
32.
מעניין למה האוצר להוט כל כך להעביר את ההסכם הזה
מה גורם לאוצר לתמוך בפתרון לא הגיוני כזה של אי תשלום מס בסכומים כל כך גבוהים, אבל הוא מתנגד לתשלום לעובדי הגופים הבטחוניים אשר הוכרע על ידי בית המשפט כי חובה לשלמם. נערי האוצר מתבלבלים שוב וחושבים שהם השלטון והמערכת החוקתית . וכל זאת משיקולים זרים ולא הגיוניים. מה שמכריע זה האגו של נערי האוצר כרגיל...
יוסי  |  31.10.18
לכל התגובות