אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בתעשייה האווירית צילום: יח"צ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בתעשייה האווירית

הרקע לסכסוך הוא מחלוקת עם הנהלת החברה על חלוקת בונוסים ומחאת ארגון העובדים נגד העברת תגמולים לחברי הנהלה בלבד. העובדים צפויים לשבות בעוד שבועיים

29.10.2018, 21:17 | שירות כלכליסט

הסכסוך סביב תשלום הבונוסים לעובדי התעשייה האווירית עולה שלב: החברה דיווחה היום (ב') כי קיבלה הודעה מההסתדרות בדבר הכרזה על סכסוך עבודה, שמשמעותו שביתה בעוד כשבועיים (ב-11 לנובמבר). לפי ההודעה, הסכסוך נובע "על רקע סירוב החברה לדרישת נציגות העובדים לנהל מו"מ בנוגע לתשלום בונוס לעובדים".

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט", כי יו"ר ארגון עובדי התעשייה האווירית יאיר כץ צפוי לפנות להסתדרות בבקשה כי תאפשר לו להכריז על סכסוך עבודה. הרקע לסכסוך הוא מחלוקת עם הנהלת החברה על חלוקת בונוסים ומחאת ארגון העובדים נגד העברת תגמולים לחברי הנהלה בלבד.

יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, יאיר כץ, צילום: יח"צ יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, יאיר כץ | צילום: יח"צ יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, יאיר כץ, צילום: יח"צ

ההבדל בין שיטת התגמול לבכירים ולעובדים מן השורה נעוצה בחוזה העבודה של עובדי התעשייה האווירית: מרבית העובדים חתומים על הסכם קיבוצי הנחשב נדיב, ואילו מנהלים בכירים בחברה חתומים על חוזה העסקה אישי שמבטיח להם תגמול לפי הצלחה.

בארגון העובדים דורשים כי גם העובדים יוכלו ליהנות מבונוסים על פי קריטריונים שונים המשקפים את הישגי העובד. וכן מתנגדים למצב בו חברי הנהלה מקבלים תגמולים בשעה שהעובדים חתומים על הסכם הבראה שהוביל לפיטורי כ-800 מהם ולקיצוץ בשכרם. תוקפו של הסכם ההבראה הזה יפוג באוגוסט 2019, ונראה כי בארגון העובדים נערכים לקראת משא ומתן עם ההנהלה על הסכם חדש.

הסכם ההבראה הנוכחי נחתם ב-2016 וחסך לתעשייה האווירית כ-2.5 מיליארד שקל. ההסכם כלל פרישה של 830 עובדים, הורדת שכר בשיעור של 4%, ודחייה בשלוש שנים של דירוגי המחקר של עובדי החברה המגלמים תוספות שכר של אלפי שקלים. עוד נכללה בו דחייה בת שלוש שנים ביישום הסכם השכר במגזר הציבורי שנחתם באפריל 2016 בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר, והבטיח העלאת שכר ומענקים כספיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות