אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של בנימין נתניהו, אנגלה מרקל ושגיא מוקי צילום: יריב כץ

חקר ביצועים: השבוע של בנימין נתניהו, אנגלה מרקל ושגיא מוקי

השיטה של ממלכת נתניהו על חשבון ממלכתיות ישראל, פתרונות מסובכים מדי לנטל המשכנתא, היחלשותה של מרקל והתחזקות הימין, בזכות מי התאפשרה שירת התקווה באבו דאבי ועוד

01.11.2018, 09:30 | כתבי כלכליסט
בוחש בבחירות המקומיות

נתניהו - מפא"י החדשה

בשתי הזדמנויות הצטלמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, כשהם מבטיחים תקציבים ליישוב בפריפריה רק אם ייבחר לראשותו המועמד שהליכוד תומך בו. הם עשו זאת בחיוך, שהרי הקריטריונים הממלכתיים לא כוללים את סעיף "זהות המועמד", וכך אולי חמקו מבדיקת היועץ המשפטי לממשלה. חיוך או לא, הם הזכירו יפה מאוד בידיים של מי הכסף נמצא, ומה צריך לעשות בשביל זה. כמו הטבות המס שמיקי זוהר סידר לארבע ערים כשהוא מסביר "הרעיון הוא הכרת הטוב. הערים האלה בחרו ליכוד וצריך לזכור את זה״. אפשר לחבר את זה לשיטה של ממלכת נתניהו על חשבון ממלכתיות ישראל. אבל צריך לומר את זה הרבה יותר פשוט: הליכוד נהיה מפא"י.

אורי תובל

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

חקר ביצועים: השבוע של בנימין נתניהו, אנגלה מרקל ושגיא מוקי
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןחקר ביצועים: השבוע של בנימין נתניהו, אנגלה מרקל ושגיא מוקי

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל , צילום: Marc Israel ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל | צילום: Marc Israel ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל , צילום: Marc Israel

 

מעלה מחירים

סלקום - יש דבר כזה זול מדי

אף אחד לא אוהב להגיד את זה בקול רם, אבל הציבור בישראל מסוגל לשלם עבור הסלולר שלו קצת יותר מ־30 שקל בחודש. כמו כל מהלך רגולטורי דרמטי, הרפורמה המבורכת של שר התקשורת דאז משה כחלון, גרמה למטוטלת לזוז חזק מדי. מחירי הסלולר שהיו מנופחים, מנותקים מהמציאות ויצרו לחברות רווחים בלתי נתפסים, נחתו במצולות. ובצלה של החגיגה הצרכנית, נשכחה העובדה שלמחירי הרצפה בסלולר יש תופעות לוואי. לא מדובר רק בשירות ברמה נמוכה או תקלות טכניות תכופות, אלא בעיקר עיכובים משמעותיים בשדרוג הרשתות שיצרו פיגור גם מול מדינות שקידמה טכנולוגית היא לא השם הנרדף שלהן. על כן, אפשר לברך על ההחלטה הלא פופולרית של סלקום לייקר את החבילות שלה בעשרה שקלים. זאת כמובן בתנאי שהתקבולים יניבו יותר מהעלאה בשכר בכירים או דיבידנדים לבעלי השליטה.

סופי שולמן

ניר שטרן מנכ"ל סלקום, צילום: עמית שעל ניר שטרן מנכ"ל סלקום | צילום: עמית שעל ניר שטרן מנכ"ל סלקום, צילום: עמית שעל

הקלות לנוטלי משכנתא

בנק ישראל - סיבוכים מיותרים

בשבוע האחרון פרסם בנק ישראל הוראות להקלה בנטילת ובפרעון משכנתאות, ועדת הכלכלה דנה ביצירת מסלולים לפירעון מוקדם של משכנתאות, וחוק לדחיית תשלומי משכנתאות במקרים מסוימים (כמו אבטלה) הוכן לקריאה שנייה ושלישית. ההתעסקות המרובה בעולם המשכנתאות מובנת. קשה להקטין את נטל החוב, כיום יותר מבעבר. אבל המורכבות של ההצעות מיותרת. עד לפני מספר שנים לווה שרצה לפרוע חלק מהמשכנתא, היה צריך לגייס 10% מיתרת האשראי במסלול שאותו רצה לפרוע, וזהו. כיום, עליו לגייס 10% מיתרת המשכנתא כולה. לפני שנציגי המדינה רצים לפתרונות מסובכים, צעד ראשון בכיוון הנכון יהיה ביטול המגבלה המיותרת הזאת.

אתי אפללו

מרחיבה את מעגל הנאמנים

יעקבי - להיות חכמה, לא צודקת

הכנ"רית סיגל יעקבי הרגיזה בשבוע שעבר את "המפרק הלאומי" לשעבר עו"ד שלמה נס. טייסת הכיבוי של המדינה כים ניר נקלעה להקפאת הליכים ועובדיה הזעיקו את נס להצילה. אלא שיעקבי התעקשה שימונה במקומו אחד מהמועמדים שהציגה, רובם נעדרי ניסיון מתאים, בטח בהשוואה לנס. באותו יום נפגשו נס ויעקבי במקרה לפאנל בנושא חדלות פרעון. נס לא התאפק והטיח ביעקבי ש"הכנ"ר נכשל" וש"זה לא תפקידו" לפסול את מי שהנושים מבקשים. יעקבי השיבה שמה שמוצג כרצון הנושים הוא לעיתים "קומבינה של עורכי הדין שלהם". והיא צודקת. אבל "צודקת" זה לא מספיק. כדי שיצליח השינוי שהיא רוצה לחולל, עליה להיות חכמה ולהציג רשימת נאמנים, שלא מציעים רק רקורד נקי מקומבינות. ניסיון מוכח בהבראה, למשל, חייב להיות דרישה מקדימה.

ענת רואה

הכנ"רית סיגל יעקבי הכנ"רית סיגל יעקבי הכנ"רית סיגל יעקבי

ברזיל בחרה נשיא ימני־קיצוני

בולסונרו - בחירה בין זלזול לשנאה

ז'איר בולסונרו ניצח בקלות בבחירות לנשיאות ברזיל למרות החיבה שהפגין לשנות הדיקטטורה הצבאית, למרות עמדותיו הגזעניות, המיזוגיניות וההומופוביות, למרות שמאות אלפים יצאו להפגין נגדו. בולסונרו הפך את הבחירות למשאל עם על ממסד מושחת, וההימור שלו הצליח. הוא הציג את עצמו כנציג החוק והסדר, כחייל שנקרא להציל את אלו שהמדינה הפקירה. "מפלגת הפועלים" שאותה ניצח אחרי שהחזיקה בשלטון מאז 2002, התעקשה להריץ מולו את הנשיא לשעבר והאסיר בהווה לולה דה סילבה, ונבלמה רק בבית המשפט העליון, שדחה את עתירתה לאפשר לו להתמודד מהכלא. כל זה קרה רק באוגוסט, ולמועמד הרגע האחרון פרננדו חדד כמעט ולא היה סיכוי. אפילו במדינה מוכת פשע, שחיתות ויאוש כמו ברזיל, הנסיון להריץ אסיר לנשיאות היה הפגנת זלזול בוטה מדי בבוחרים, יותר ממועמד שעלב ביותר ממחצית מהם.

רן אברמסון

ז ז'איר בולסונרו, נשיא ברזיל החדש | צילום: רויטרס ז

פורשת בסוף הקדנציה

מרקל - מחיר הפופוליזם

עם פרסום תוצאות הבחירות האזוריות במדינת הסן שבגרמניה השבוע, התברר כי מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה (AfD) הימנית־קיצונית מיוצגת כעת בכל 16 המדינות שמרכיבות את הפדרציה הגרמנית. המפלגה הנוצרית דמוקרטית (CDU) שבראשה עומדת הקנצלרית אנגלה מרקל רשמה את שיעור התמיכה הנמוך ביותר זה למעלה מחצי מאה, ומרקל הודיעה כי לא תתמודד שוב על ראשות המפלגה. היחלשותה של מרקל, אחרי 18 שנים בראשות המפלגה, והתחזקות הימין הם תוצאה של פתיחת שערי המדינה בפני כמיליון פליטים מהמזרח התיכון ומאפריקה. הכלכלה הגרמנית אמנם שיוועה לידיים עובדות, אבל ההמונים מעדיפים אותן לבנות.

תמר טוניק

אנגלה מרקל, צילום: ynet אנגלה מרקל | צילום: ynet אנגלה מרקל, צילום: ynet

 

אתרים מקדמי זנות נחסמו

הפרקליטות - מטפלת ביח"צ, לא בבעיה

מחלקת הסייבר של הפרקליטות חגגה השבוע עוד "ניצחון": בית המשפט הורה על הסרת חמישה אתרים שפרסמו מודעות זנות. ההודעה, סביר להניח, גרמה לזנאים רבים לצחוק בביטול. בניגוד להודעת הפרקליטות, האתרים לא הוסרו, אלא קיבלו 15 ימים להסיר פרסומות לזנות, שבמהלכם יוכלו להעביר את הפעילות לשרת בחו"ל שלא ניתן לחייבו להסיר תכנים. בפרקליטות פתחו אולי בקבוקי שמפניה, אבל הזנאים ימשיכו לזנות, הסרסורים ימשיכו לסרסר והנשים ימשיכו לסבול. ככה זה כשהולכים על הפתרון הקל שמייצר כותרות, במקום לטפל בצורה אמיתית ועמוקה בבעיה.

עומר כביר

מדליות זהב לג'ודו הישראלי

ויזר - ניצחון השפיות

שתי המדליות ונגינת התקווה הכפולה בתחרות הג'ודו באבו דאבי הן יותר מהישג ספורטיבי. עם כל הכבוד למירי רגב, האירוע לא יכול היה להתרחש אלמלא מריוס ויזר, נשיא התאחדות הג'ודו העולמית. ויזר עשה משהו שאף ארגון ספורט לא עשה לפניו: אילץ מדינה ערבית לארח נבחרת ישראלית בתחרות בינלאומית בתנאים שווים לכל הנבחרות האחרות. אז נכון, ישראל כבר לא במצב גרוע כמו בשנות השמונים של המאה הקודמת, כשחצי אסיה החרימה אותה והיא נאלצה לעבור לשחק כדורגל וכדורסל באירופה, אבל גם היום נדרש הרבה אומץ להפעיל שרירים על אחת המדינות העשירות בעולם, ודאי מאדם שכהונתו בתפקיד תעמוד בעתיד לבחירה מחודשת. ודאי בעידן שבו אפילו מנהיגי המעצמות הכי חזקות מלבים גזענות ושנאה רק כדי לשמור על הכסא שלהם.

גולן חזני

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות