אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החייזרים של גברת ג'נט: הכירו את חברת התעופה הכי סודית בעולם צילום: wikipedia

החייזרים של גברת ג'נט: הכירו את חברת התעופה הכי סודית בעולם

בארצות הברית פועלת חברת תעופה קטנה שלא רשומה בשום מקום וטסה רק בין לאס וגאס וכמה יעדים מבודדים במדבריות נבאדה - הבסיסים הסודיים ביותר של ארצות הברית, בהן ידוע שפותחו מטוסים חמקנים ונטען שאוחסנו כלי טיס לא מהעולם הזה. איך קיבלה את שמה?

03.11.2018, 08:01 | שירות כלכליסט
לחברות תעופה יש קוד קריאה ברשתות הקשר של נמלי תעופה ומטוסי נוסעים, שיכול להיות אחד משני סוגים: או שמה של החברה, או כינוי שקשור אליה ולמדינת המוצא שלה. למשל, לחברת צ'יינה איירליינס קוראים Dynasty (שושלת), לאייר לינגוס האירית – Shamrock (תלתן) ועוד. אבל יש חברת תעופה אחת שזכתה לשם הכי סתמי שאפשר, ודווקא היא חברת התעופה הכי מסתורית בעולם. קוראים לה ג'נט (Janet), וחכו שתשמעו לאן היא טסה.

קראו עוד בכלכליסט

מטוסי חברת ג'נט טסים רק בתוך ארה"ב, או יותר נכון – רק בין נמל התעופה מקארן בלאס וגאס ובין כמה תחנות עצירה לא ברורות. לא תוכלו לקנות כרטיס לטיסות של החברה הזו, בעיקר משום שאינה בדיוק חברה: מדובר בשירות ההסעות של ממשלת ארצות הברית, עבור אנשי הבסיסים הסודיים ביותר שהוסתרו במדבריות נבאדה.

מטוס לבן עם פס אדום, בלי סמל או רישום. כך נראים מטוסי ג מטוס לבן עם פס אדום, בלי סמל או רישום. כך נראים מטוסי ג'נט | צילום: שאטרסטוק מטוס לבן עם פס אדום, בלי סמל או רישום. כך נראים מטוסי ג

לפי אתר thepointsguy, לחברת ג'נט יש מספר מטוסי בואינג 737 וכמה מטוסי בוכנה דו מנועיים מדגם ביצ'קראפט 1900 ו-King Air. עולים אליהם אלפי עובדי מדינה שמשרתים באזור גרום לייק, מה שידוע יותר בתור אזור 51 או "דרימלנד".

בסיס גרום לייק, אזור 51, צילום: wikipedia בסיס גרום לייק, אזור 51 | צילום: wikipedia בסיס גרום לייק, אזור 51, צילום: wikipedia

מספר בסיסים נמצאים שם, בכולם מפותחים ונבחנים כלי טיס ניסיוניים מתקדמים. בין השאר, פותחו שם "הציפור השחורה" – מטוס הביון המהיר בהיסטוריה, ה-F117, מטוס התקיפה החמקן המבצעי הראשון, ועוד שורה ארוכה של חידושים. לפי טענות עקשות של חובבי עב"מים, בגרום לייק נמצא בסיס בשם S4 ובו מאוחסנות צלחות מעופפות שהגיעו לידי ארה"ב.

הציפור השחורה וטייסיה הציפור השחורה וטייסיה הציפור השחורה וטייסיה

מאין הגיע השם ג'נט? לחברת התעופה עצמה אין שם ואינה רשומה בשום מקום – אך עדיין יש צורך בשם בו יוכלו הפקחים להתייחס למטוסים שלה שממריאים ונוחתים בשדה שלהם. לפי הערכות, מדובר בראשי תיבות של Just Another Non-Existent Terminal, כלומר "סתם עוד טרמינל שלא קיים". גורמים אחרים טוענים שמדובר בראשי תיבות צבאיים כלשהם, שבמקרה נשמעים כשם פרטי.

לפי מוזיאון האירוספייס של נבאדה, ג'נט אינה ראשי תיבות, כי אם שם אמיתי של אדם ספציפי: ריצ'רד סמפסון, שפיקד על בסיסי אזור 51 בין 1969 ל-1971, קרא לשירות השאטלים על שם אשתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות