אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהפכים וההפתעות: כל התוצאות בערים המרכזיות צילום: אבי רוקח

המהפכים וההפתעות: כל התוצאות בערים המרכזיות

חולדאי ניצח בתל אביב, בירושלים הולכים לסיבוב שני בין ליאון לברקוביץ', עינת קליש-רותם כבשה את חיפה - ובחמש ערים נוספות בצפון התחוללו מהפכים. וגם: באילו ערים יתקיים סיבוב שני ואיפה עדיין מחכים להכרעה?

31.10.2018, 06:49 | ynet

תל אביב נשארה עם הראש, ירושלים תחכה שבועיים כדי לדעת מי ינהיג אותה ובחיפה הייתה אולי הדרמה הגדולה ביותר - מהפך ובחירה ראשונה של אישה להובלת אחת משלוש הערים הגדולות. יום הבחירות המקומיות הבטיח דרמות - וקיים. בדקו מי נבחר בעיר שלכם.

בבירה ירושלים, כמו בערים רבות אחרות, התוצאה הסופית תיקבע רק בעוד שבועיים. משה ליאון, שנתמך על ידי השרים אביגדור ליברמן ואריה דרעי, גרף 33% מהקולות עלה לסיבוב השני מול עופר ברקוביץ', ראש הסיעה החילונית "התעוררות" שקיבל 29%. השר לענייני ירושלים זאב אלקין (19%) הודח לעומת זאת כבר בסיבוב הראשון ואמר בנאום התבוסה: "צריך לדעת גם להפסיד".

המועמד החרדי יוסי דייטש, שצבר 17% מהקולות, הודה גם הוא כי "התוצאות לא מוצלחות" ומתח ביקורת: "אם היום היהדות החרדית הייתה מאוחדת לא היה שום סיכוי לאף אחד אחר". ברקוביץ' קרא לאלקין לחבור אליו, ופנה גם לדייטש "לבחור איתנו דרך חדשה של הבנה וסובלנות בירושלים". ליאון, יריבו ב-13 בנובמבר, אמר כי "התוצאות נהדרות" והודה בין היתר ל"רמי לוי הגדול".

רון חולדאי , צילום: אמיר ריינר רון חולדאי | צילום: אמיר ריינר רון חולדאי , צילום: אמיר ריינר

בתל אביב קיבל חולדאי 46% מהקולות לעומת 34% לאסף זמיר ו-13% לאסף הראל. בשעת לילה מאוחרת הודה זמיר בהפסד ואמר לפעילים: "אני גאה בכם ובקמפיין הנקי שניהלנו". חולדאי, שחגג עם שמפניה והתחבק עם רעייתו יעל, לא הזכיר במילה אחת את זמיר בנאום הניצחון שלו ואמר: "הוצגה דרמה שלא הייתה. עמדנו ביעדים, מחר נחזור לעבוד".

בניגוד לתל אביב, ראש העיר של חיפה לא ירצה לזכור את יום האתמול. ראש העיר חיפה ב-15 השנים האחרונות יונה יהב הובס בקרב מול עינת קליש-רותם, שהפכה לראשת העיר הראשונה באחת מהערים הגדולות. היא קיבלה 55% לעומת 38% בלבד של יהב, שאמר הלילה: "היה לי כבוד גדול להוביל את העיר היפה הזו. חיפה היא מפעל חיי ואני מתפלל שהנהגת העיר החדשה תדע לשמר את מה שהושג פה ב-15 השנים האחרונות". קליש-רותם חגגה עם הפעילים, אבל בתחילת הלילה - ולאחר מדגם שהצביע על ניצחון מוחץ שלה - היא העדיפה לחכות לתוצאות האמת, שהיו דומות מאוד.

בערים גדולות רבות ההכרעה תתרחש רק בעוד שבועיים. בראשון לציון , שהלכה לבחירות על רקע פרשת שחיתות, קיבל ראש העיר דב צור 31.8% לעומת 21.7% לרז קינסטליך. קינסטליך קרא לצור, שנעצר בשנה שעבר על שוחד, לפרוש: "אל תגרור את העיר לסיבוב נוסף". ראש עיר אחר שנגרר לסיבוב שני הוא ישראל זינגר מרמת גן, שקיבל 27.4% מהקולות ופיגר אחרי ח"כ לשעבר כרמל שאמה הכהן (28.1%), בעבר שגריר ישראל ל-OECD ולאונסק"ו..

עינת קליש רותם, צילום: YNET עינת קליש רותם | צילום: YNET עינת קליש רותם, צילום: YNET

גם בבת ים הקרב יתחדש ב-13 בנובמבר. יוסי בכר, שבו תמך נתניהו, קיבל 35% והקדים את מועמד הליכוד צביקה ברוט (30%), שיתמודד מולו לסיבוב שני. עוד עיר שתלך לסיבוב שני היא רעננה - חיים ברוידא גרף 32% והקדים את איתן גינזבורג, הגאה המוצהר הראשון המכהן כראש עיר (28%). גם שכנתה כפר סבא תלך שוב לקלפי בעוד שבועיים - רפי סער קיבל 28% ויתמודד ככל הנראה מול ניצב לשעבר יוסי סדבון (18%) בסיבוב השני. גם המאבק בשכנה אחרת, הוד השרון, לא הוכרע - אמיר כוכבי קיבל 27% ויתמודד כנראה בסיבוב שני מול ח"כית לשעבר יפעת קריב (18%). במעלות יתקיים סיבוב שני בין שלמה בוחבוט לארקדי פומרנץ. בוחבוט, שמכהן 42 שנה ונחשב לראש העיר הוותיק בישראל, קיבל 30% מהקולות ופומרנץ 33%. גם בראש העין יתקיים סיבוב שני לאחר שראש העיר המכהן שלום בן משה קיבל רק 30% ואילו רז שגיא קיבל 21.6%.

לא הייתה כנראה עיר שבה התוצאה הייתה יותר ברורה מפתיחת הקמפיין ועד ההליכה לקלפי מאשר באר שבע. רוביק דנילוביץ', אחד מראשי העיר הפופולריים בארץ, קיבל מעט פחות מ-92% תמיכה והביס בפער בלתי נתפש את מתחריו, ממש כמו בבחירות הקודמות. דנילוביץ' גבר בקלות על המתמודדים: משה ינאי ואפרים (פימה) פיינבלום. מפלגתו "דרך חדשה" הגדילה את כוחה במועצת העיר וזכתה ב-16 מתוך 27 המושבים במועצה. בבחירות הקודמות זכו ל-14 מושבים. בנתיבות ניצח ראש העיר המכהן יחיאל זוהר עם 63% מהקולות לעומת משה פרץ שקיבל 37%.

בערים אחרות בדרום הקרב היה צמוד בהרבה. באשדוד יחיאל לסרי ניצח עם 41%, מעט מעט הרף הנדרש לניצחון בסיבוב הראשון. באשקלון המאבק אפילו יותר מותח - תומר גלאם (40.31%) מוביל בפער זעום על ראש העיר איתמר שמעוני (39.84%) שנאשם בקבלת שוחד. בשעה 16:30 יחלו בספירת קולות החיילים.

רוביק דנילוביץ רוביק דנילוביץ'. 92% מהקולות | צילום: ישראל יוסף רוביק דנילוביץ

הצפון הפך לארץ המהפכים. הגדול שבהם היה בנהריה - ז'קי סבג, המכהן בראשות העיר זה כמעט 30 שנה, קיבל רק 23% מהקולות ותועד לאחר ספירת הקולות כשהוא אומר: "אחרי 30 שנה הגעתי למסקנה שרוב תושבי נהריה הם כפויי טובה". אל"מ במיל' רונן מרלי ניצח אותו עם 62% מהקולות. משפחת לוי חזרה לשלוט בבית שאן , לאחר שז'קי לוי (63%) ניצח את רפי בן שיטרית (36%), שגבר עליו לפני חמש שנים בפער של 97 קולות. "אמרתי שהאהבה תנצח ואמרתי שישמיצו", אמר לוי.

מהפכים נוספים אירעו בנשר, שם קיבל ראש העיר אבי בינמו 8% בלבד לעומת 63% לרועי לוי; בעפולה - ראש העיר לשעבר אבי אלקבץ (48%) גבר על ראש העיר המכהן יצחק מירון (45%); בטבריה - רון קובי נבחר לראש העיר החדש עם 45% מהקולות, לעומת 22% לראש העיר היוצא יוסי בן דוד; ובצפת - ראש העיר אילן שוחט זכה רק ל-21.1% מכלל הקולות והפסיד בבחירות. שוקי אוחנה ונחמן גלבך, שזכו ל36% ו-26.8% בהתאמה, עלו לסיבוב השני. דרמה בקצרין: ההפרש בין המתמודדים 46 קולות ויש כ-250 חיילים שקולותיהם טרם נספרו. בשלב זה מוביל ראש המועצה דימה אפרצב ואחריו ויקי בדריאן, שהייתה דוברת המועצה. בטירת כרמל יתקיים סיבוב שני בין ראש העיר המכהן אריה טל (34%) לבין כפיר עובדיה (24%).

פרט לחיפה, העיר הגדולה ביותר שבה נרשם מהפך היא פתח תקווה , שם ניצח רמי גרינברג את ראש העיר המכהן איציק ברוורמן. גרינברג מסר עם היוודע התוצאות: "עשינו מהפך בפתח תקווה. עברנו מסע ארוך ומאתגר, אבל ידענו להתגבר על הכול".

מרים פיירברג. ממשיכה לקדנציה נוספת, צילום: עמית שעל מרים פיירברג. ממשיכה לקדנציה נוספת | צילום: עמית שעל מרים פיירברג. ממשיכה לקדנציה נוספת, צילום: עמית שעל

 לעומתם, ראשי ערים אחרים המשיכו לקדנציה נוספת: ראש העיר נתניה מרים פיירברג-איכר, שהתמודדה עם עננת פרשת השוחד, קיבלה 48.2% מהקולות וגברה על ח"כ לשעבר יוני שטבון (26.7%). שיעור קולות דומה קיבל ראש העיר הרצליה משה פדלון. בקריית מוצקין ניצח חיים צורי עם 60% מהקולות, ברמלה ניצח מיכאל וידל (61%), בחולון נבחר מוטי ששון ברוב דחוק יותר 41.3% ובערד ניצח ראש העיר ניסן בן חמו לאחר קרב צמוד מול יריבו מהליכוד משה אדרי (שערך הסכם לקבלת תמיכת החרדים, דבר שהוביל לאחוזי הצבעה גבוהים אצל החילונים). במודיעין ניצח ראש העיר המכהן חיים ביבס עם 90.6% מקולות הבוחרים, לעומת 9.4% לפתק הירוק. באור יהודה תמשיך ליאת שוחט לקדנציה נוספת לאחר שניצחה עם 51 אחוזים מהקולות לעומת 40 אחוזים לעוזי אהרון. בקריית אונו ניצח ישראל גל עם 55% מהקולות. במועצה המקומית גני תקווה תמשיך ליזי דלריצ'ה לכהונה נוספת לאחר שקיבלה 64% מהקולות.

דרמה גם באילת: מסתמן סיבוב שני בין ראש העיר הוותיק מאיר יצחק הלוי לבין דובי כהן. בכרמיאל משה קוניבסקי יירש ככל הנראה את כסאו של עדי אלדר. קוניבסקי זכה ב-42% לעומת 24% לרותם ינאי.

ראש העיר הבא של נס ציונה יהיה שמואל בוקסר, שעלה לכותרות לאחר שנחשפו תמונות שלו צד במסע באפריקה. בבני ברק נבחר ברוב גדול (82%) אברהם רובינשטיין, נציג הרשימה המרכזית התורתית. בחדרה עדיין לא ברור אם צביקה גנדלמן (40.7%) נבחר לקדנציה נוספת או שייאלץ להתמודד בסיבוב שני מול גד אריאלי (20%) ויניב דרי (20%). ביבנה ניצח ראש העיר הוותיק צבי גוב-ארי עם 58.34% מהקולות לעומת 20.35% לשר לשעבר מאיר שטרית.

ברמת השרון אבירם גרובר (36%) ורון בלקין (31%) עלו לסיבוב השני. בבית שמש יתרון קטן לראש העיר משה אבוטבול (53%) על פני עליזה בלוך (46%). בירוחם ניצחה טל אוחנה את נילי אהרון, שזכתה לתמיכתו של ראש הממשלה נתניהו.

כמו בנתיבות, גם בבחירות בדימונה ואופקים ניצחו ראשי הערים המכהנים, כולם מטעם הליכוד. בני ביטון ניצח בדימונה אך בפער קטן מול היריב שלו ניסים פרץ. באופקים ניצח ראש העיר איציק דנינו. גם ראש המועצה המקומית מצפה רמון רוני מרום שמר על כיסאו וכך גם ראש המועצה האיזורית ערבה תיכונה אייל בלום. ביישובים מיתר ולהבים הולכים לסיבוב שני. למועצה האזורית בני שמעון יש ראש חדש: ניר זמיר, שניצח לאחר שראשת המועצה המכהנת סיגל מורן החליטה שלא להתמודד לקדנציה שלישית.

גם במגזר הערבי היו תוצאות מעניינות. יו"ר בני סכנין לשעבר מאזן גנאים הפסיד ליריבו ד"ר ספות אבו ריא ואיבד את ראשות העיר סכנין. בנצרת עלי סלאם גבר על וליד עפיפי ונבחר לקדנציה שנייה. ברהט נבחר ראש העיר לשעבר פאיז אבו סהיבאן מהתנועה האיסלאמית, לאחר שהביס את ראש העיר בעשור האחרון טלאל אלקירנאוי (השניים התמודדו זה מול זה זה בפעם השלישית ברציפת). בכפר קאסם זכה עו"ד עאדל בדיר לקדנצייה שנייה לאחר שניצח את מתחרהו אשרף עיסא, בטירה ניצח עו"ד מאמון עבד אל-חי ונבחר לקדנציה שלישית ובאום אל פחם יתקיים סיבוב שני בין חאלד חמדאן לסמיר מחאמיד. ברהט זכה פאיז אבו סהיבן שהתמודד מול ראש העיר המכהן שהפסיד מולו בבחירות הקודמות.

גם בכמה מהמועצות האזוריות והמקומיות התקבלו תוצאות סופיות: אופיר ליבשטיין ניצח בשער הנגב, גדי ירקוני באשכול וגיורא זלץ בגליל עליון. ראש מועצת תמר דב ליטבינוף, שהגיע לאחרונה להסדר טיעון עם הפרקליטות עם כתב האישום שהוגש נגדו, ימשיך לקדנציה רביעית לאחר שניצח עם 56% מהקולות. בבית אל ניצח ראש המועצה המכהן שי אלון, במועצה האזורית גלבוע ניצח ראש המועצה המכהן עובד נור ובעמק הירדן ניצח עידן גרינבאום עם יותר מ-83% מהקולות. בקריית טבעון יתקיים סיבוב שני, ככל הנראה בין רות עקרון לעידו גרינבלום. במועצה האזורית עמק יזרעאל ימשיך אייל בצר ובמטולה ימשיך דוד אזולאי. במטה אשר ניצח משה דוידוביץ.

ואלו כמה מהתוצאות ברחבי יהודה ושומרון: במטה בנימין ניצח סגן ראש המועצה ישראל גנץ עם 52% את שילה אדלר עם 47%. במועצה האזורית שומרון ניצח יוסי דגן עם 81% וימשיך לקדנציה נוספת. מהפך בקריית ארבע: אליהו ליבמן ניצח עם 53% והדיח את ראש המועצה מלאכי לוינגר עם 39%. באפרת ניצח שוב עודד רביבי. יוחאי דמרי ממשיך לקדנציה שנייה בהר חברון לאחר שקיבל 66% מהקולות לעומת 34% לשוש אדר. בגוש עציון יתקיים סיבוב שני בין שלמה נאמן לבין משה סוויל.

לילה של תקלות טכנולוגיות

 

במשרד הפנים הבטיחו לפרסם את התוצאות בזמן אמת במפה אינטראקטיבית, אך בפועל לא ניתן היה לקבל את התוצאות אפילו בדרכים פשוטות יותר. בשל תקלה, המפה לא הייתה זמינה במשך רוב שעות ספירת הקולות וגם כשהייתה זמינה לא היה ניתן להבין כמה אחוזים מקולות הבוחרים נספרו. הבוקר השבית משרד הפנים את מערכת נתוני ההצבעה. במשך לילה שלם לא התעדכנו הנתונים בערים רבות.

ומה אומרים במשרד הפנים על הביזיון הטכנולוגי? "משרד הפנים הוביל הלילה מערכת בחירות מהמורכבות, וללא ספק הגדולה ביותר שהתקיימה בישראל, וזאת באופן מופתי ובהצלחה יתירה שהביאה לעליה באחוז ההצבעה. לצורך כך פיתח המשרד מערכת אפליקטיבית, נד"ב, שמטרתה העברת נתונים מהקלפיות בזמן אמת, ומערכת נוספת אנטרנטית, GIS, שתפקידה היה סיוע נוסף בהנגשת נתונים לציבור באופן גרפי. בשלב מסוים הוחלפה הgis בחלופות נתונים שהוכנו מראש. על פי תכנית מוסדרת ממשיך המשרד לנהל את הבחירות עד לסיומן המוצלח".

מנכ"ל המשרד מרדכי כהן: "מערכת הבחירות בוצעה באופן מרשים ומקצועי מעורר גאווה. המשרד ימשיך לשכלל ולפתח את תהליך הבחירות למען חיזוק הדמוקרטיה המקומית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות