אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלצה לשר האוצר: היטל שייקר את כבלי החשמל המיובאים ב-44% כדי להציל את מפעל סינרג'י

פרסום ראשון

המלצה לשר האוצר: היטל שייקר את כבלי החשמל המיובאים ב-44% כדי להציל את מפעל סינרג'י

דני טל, הממונה על היטלי סחר ימליץ על ההיטל ל-5 שנים, משום שלטענתו כבלי החשמל המיובאים מטורקיה נמכרים במחיר היצף והדבר גורם לנזק למפעל הכבלים היחיד בארץ - סינרג'י בשדרות

31.10.2018, 12:55 | אמיתי גזית
היטל של 44% למשך 5 שנים על כבלי נחושת במתח נמוך המשמשים להולכת חשמל ומיובאים מטורקיה וכן היטל של 9.3% למשך 5 שנים על כבלים של חברת Pamukkale kablo הטורקית. זו המלצתו דני טל הממונה על היטלי סחר שתפורסם בשעות הקרובות והגיעה לידי כלכליסט. הלקוחות הבולטים בארץ של המוצרים הם חברת החשמל, חברות בנייה, וחברות תקשורת.

המלצתו של טל תעובר לשר הכלכלה ושר האוצר שלהם הסמכות להחליט על הטלת ההיטל.

קראו עוד בכלכליסט

מפעל סינרג מפעל סינרג'י כבלים בשדרות | צילום: ישראל יוסף מפעל סינרג

טל קבע בהמלצתו כי כבלי החשמל המיובאים מטורקיה נמכרים במחיר היצף - כלומר נמוך ממחירם בטורקיה - וכי הדבר גורם לנזק לתעשייה המקומית. מפעל סינרג'י היושב בשדרות ובשליטת קרן פורטיסימו הוא מפעל הכבלים היחיד בארץ. הוא נרכש על ידי הקרן לפני שלוש שנים במסגרת הליך של הסדר חוב. ההיטל עליו המליץ טל נועד לגרום לעליית מחיר הכבלים המיובאים באופן שיאפשר למפעל משדרות להתחרות ביבואנים ולשרוד.

ביוני 2017 סינרג'י הגישה תלונה על מחירי היצף, תוך עשרה ימים טל החליט לפתוח בחקירה לאחר שקבע כי יש ממש בטענותיה. בפברואר השנה פרסם החלטה מקדמית, המבוססת על מסקנות ביניים של חקירתו, ובהן הטיל היטל של 14.5% על כל הכבלים המיובאים מטורקיה למשל, למשך חצי שנה. ההחלטה ביוני 2017 התקבלה במסגרת מה שמכונה בחוק "ערובה זמנית" - החלטה מוקדמת שהממונה על היטלי סחר יכולה לקבל תוך כדי חקירה אם הוא מתרשם כי נגרם נזק לענף הייצור המקומי. מאוחר יותר הערובה הזמנית הוארכה ב-3 חודשים עד לאוקטובר השנה.

שוק כבלי הנחושת מגלגל כמיליארד שקל בשנה. השוק נשלט בעבר בעיקר על ידי יצרנים ישראלים, אך בעשור האחרון חל בו מהפך בעקבות גידול ביבוא מטורקיה. כיום ליבואנים נתח של כ-90%, ואילו תוצרת מקומית מהווה רק כ-10% ממנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
סינרג’י
לתשומת לב כל העוסקים במלאכה,חברת סינרגי עושה איפא ואיפא ,ומסרבת למכור לכולם ,רק למספר מצומצם של לקוחות,ובתנאי אשראי שערורייתיים ,נוהלה ועדיין מנוהלת על ידי שרלטנים,שבינם ובין ניהול צולח אין דימיון.טוב יעשה הממונה על ההגבלים וייכנס לעובי הקורה מה באמת מונע מחברה כזו להצליח ואשר מונעת בכהונת מכוון אפשריות קנייה של כבלים תוצרת הארץ.
משה  |  03.11.18
10.
חברה לפני שאתם מתחרפנים תחקרו מה זה מחירי היצף.
מה שקורה זה שבטורקיה הם מייצרים יותר מידי כבלי נחושת ואין להם מה לעשות עם זה, אז הם "זורקים" את השאריות שלהם עלינו במחירי רצפה הפסדיים. זה כשל שוק, המחירים הם לא אינדיקטיביים למחיר השוק התחרותי, ומדובר בהיטל רק על ייבוא מטורקיה, שם קורה אותו כשל שוק. זו המלצה הגיונית ובארה'ב מיישמים היטלים כאלה באופן נרחב הרבה יותר.
כלכלן  |  01.11.18
לכל התגובות