אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השערה שנמצאה: ממצאי המכון מרחיקים את האפשרות למשפט חוזר של זדורוב צילום: גיל יוחנן, אפי שריר

פרשנות

השערה שנמצאה: ממצאי המכון מרחיקים את האפשרות למשפט חוזר של זדורוב

המכון לרפואה משפטית עדכן הבוקר כי השערה שנמצאה בזירת הרצח של תאיד ראדה יכולה להתאים לאלפי עד מאות אלפי אנשים בישראל. הנתון משרת בעיקר את הפרקליטות, משום שלא ניתן לזהות אדם מסוים שהיה בזירה באמצעותו

31.10.2018, 13:18 | משה גורלי

המכון לרפואה משפטית עדכן הבוקר (ד') את הפרקליטות ואת עו"ד ירום הלוי, סניגורו של רומן זדורוב, במשמעות מציאת השערה בזירת רצח תאיר ראדה. השערה - שאינה של זדורוב או ראדה - מתאימה ל-0.45 מהשושלות בישראל, כאשר מהנתון הזה לא ניתן לגזור מספר מדוייק, ואפילו לא מוערך, ללא בדיקות נוספות.

נתון ההתאמה ל-0.45 אחוז מהשושלות מאשר את השיח הציבורי-תקשורתי של הימים האחרונים. והוא משרת בעיקר את הפרקליטות. כיוון שנמצאו בזירה שערות רבות, ברור שיימצאו שערות משושלות רבות באוכלוסייה. אם שוללים את תזת האשמה של א"ק, אין משמעות גדולה לכך שאחת השערות מגיעה גם משושלת שיכולה להתאים לא"ח, כמו גם לרבים אחרים. זאת מכיוון לממצא זה אין ערך עצמאי במנותק מהנסיבות ומהסתברויות התזות האחרות. א"ח הוא החבר לשעבר של א"ק שלכאורה התוודתה בפניו על הרצח וייתכן, לפי התזה, שהותירה בזירה שערה של א"ח. אגב, ידוע ששושלת א"ח קטנה יותר, למשל, משושלת ראדה.

קראו עוד בכלכליסט

מהנתון הזה, קובע המכון, קשה לגזור מספר. אלפי ואולי עשרות אלפי אנשים. הפרקליטות מעלה למאות אלפים. כל מספר זוכה בשלב זה. בכל מקרה, גם אם תיגזר גודל השושלת המדוייקת, מספר ה"חשודים" יקטן לאחר שמנכים החוצה תינוקות, או קשישים שלא יכולים לקפוץ החוצה מתא שירותים נעול. אבל, עדיין מדובר יהיה במספר שלפרקליטות יהיה קל לדחות כבעל משמעות אפסית. מצד שני, יטען סניגורו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, שהמשמעות היא מעבר למספר, ויש כאן ליד חקירתי, שיכול – בנוסף למידע נוסף שברשותו - לבסס בקשה למשפט חוזר שבדעתו להגיש. במיוחד לנוכח העובדה ששום ראיית ד.נ.א של זדורוב לא נמצאה בזירה, נתון תמוה לכשעצמו, אם מסכימים שמניע ונסיבות הרצח נקשרו להתפרצות עצבים אלימה ולא לתכנון קר רוח שמצויד בכפפות ומודעות לניקיון הזירה.

רומן זדורוב, צילום:  דודי ועקנין רומן זדורוב | צילום: דודי ועקנין רומן זדורוב, צילום:  דודי ועקנין

בשבוע שעבר, ב-25 לאוקטובר, זימן אליו מנהל המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל את הלוי ואת עו"ד ג'ואי אש מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות והציג בפניהם ממצא מרעיש: שערה שעשוייה להתאים ל-דנ"א של א"ח, בן זוגה לשעבר של א"ק, נמצאה בזירת הרצח.

בפרקליטות זעמו על קוגל שזימן את הלוי. לשיטתם, המכון הוא זרוע של התביעה ולכן על קוגל להעביר אליהם בלעדית את הממצא החדש והם כבר יחליטו מה לעשות אתו. אלא שלקוגל יש תפיסה אחרת לתפקיד המכון. לטעמו, המכון הוא סוג של 'משרת ציבור' וזה כולל, מה לעשות, גם את הסנגוריה, לא רק את התביעה.

ואז נתקלה הפרקליטות בבעיה נוספת: שלל ראיונות בתקשורת של ד"ר נורית בובליל, רופאה במכון לרפואה משפטית. המכון כפוף למשרד הבריאות ולא מקבל הוראות מהפרקליטות, ולכן בובליל התראיינה חופשי והתקשורת החלה לדוש ב'שושלות', בדנ"א מיטוכונדריאלי, ובעיקר בשאלת השורה התחתונה - האם השערה שווה את הסערה ואת ההצדקה למשפט חוזר. הפרקליטות סגרה גם את הפינה הזו ואת הפה של בובליל כשביקשה ממשרד הבריאות להורות על הפסקת הראיונות.

דובר משרד המשפטים עו"ד משה כהן, שהגיב בראיון משלו לגלי צה"ל, הסביר שלמרות הביטחון המלא של הפרקליטות בהרשעת זדורוב ("הודאה פנומנלית" כלשונו) היא תגבש את עמדתה לאחר שהמכון יעביר אליה (ולצערה, גם לעו"ד הלוי) את המשמעות הפורנזית-סטטיסטית של הממצא החדש, על מנת שתקבע את משמעותו המשפטית. נדמה שעתה ייקל עליה להתנגד לבקשה של משפט חוזר.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "פרקליטות המדינה קיבלה לידה זה עתה את הדוח המלא והמפורט, הנושא 16 עמודים של חוות דעת מדעיות. מסיכום הדוח עולה כי השערה שנבדקה יכולה להתאים לאלפי אנשים עד עשרות אלפי אנשים בישראל.

 כפי שמסרנו לאורך כל הדרך, הפרקליטות תבחן את הממצאים המלאים לעומק על מנת להבין את משמעותם הראייתית ולהחליט באילו פעולות נוספות לנקוט, ככל שיהיה בכך צורך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
עמוס ברנס 2
מי שזוכר איך הפלילו את עמוס ברנס יודע השיטה לא השתנתה. שוברים אדם מסבירים לו שאם יודה וישחזר אולי עדיף לו. הוא שבר כלי עושה מה שאומרים לו בייחוד אם אין לו גב לא תמיכה כלכלית לא ציבורית התקשורת בשלב הזה משתלחת בו שהרי הכתבים זקוקים למשטרה יותר משהמטרה זקוקה להם וראינו גם איך השופטים מסונכרנים עם החוקרים בקיצור שעיר לעזאזל. היה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון
פרי מן  |  12.11.18
19.
יש שערות של כולם בכל מקום
צריך לבדוק את המשמעות הראייתית של זה. בושה שהמשטרה מוחה על האובייקטיביות של המכון לרפואה משפטית, זה גוף ציבורי עצמאי וחשוב שיישתפו ראיות עם שני הצדדים. אל אף הדברים שמוצגים, חשוב לקרוא בעיון את הכרעת הדין מלפני שמחליטים. היו כבר שני משפטים ובשניהם יצא אשם וזה לא סתם. אם יש ראיות חדשות שמוכיחות אחרת אז באמת צריך לפתוח הכל שוב
אלי  |  09.11.18
17.
מדינת ישראל בדרך להפוך לדיקטטורה דוגמת סין
בעיתון ידיעות אחרונות כל יומיים רושמים על התפרצות מחלת החצבת בישראל ואיתי גל רוצה להפוך את ישראל לדיקטטורה שבה יחייבו את כל הילדים להתחסן נגד חצבת או שלא יאפשרו להם ללמוד לידיעת כל המבוגרים כל מי שקיבל חיסון נגד חצבת לפי עשר שנים ולא חלה במחלה יש סיכוי של חמישים אחוזים שאינך מוגן בפני חצבת לכן חייוב ההורים לחסן ילדים יגרור אחריו גם מנות דחף למבוגרים שקיבלו חיסון לפני יותר מעשר שנים הפרופוגנדה של חיסון העדר שאומרת שאם כולם יחוסנו נגן על ילדים רכים וזקנים שלא יכולים להתחסן היא שיקרית יש יותר חולים בחצבת שהתחסנו מאשר חולים בחצבת שלא חוסנו הסימפטומים באלה שחוסנו הרבה יותר חמורים וחזקים מאלה שלא חוסנו בסין שם 99 אחוזים מחוסנים נגד חצבת יש התפרצויות של מחלת החצבת איתי גל וידיעות אחרונות רוצים להפוך את ישראל לדיקטטורה דוגמת סין
מאיר הלוי  |  06.11.18
לכל התגובות