אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סייבר, תקלות או עומסים? משרד הפנים לא יודע למה קרסו אתריו בליל הבחירות צילום: אוהד צויגנברג

סייבר, תקלות או עומסים? משרד הפנים לא יודע למה קרסו אתריו בליל הבחירות

אתרי משרד הפנים - גם האתר הראשי וגם מספר אתרים שהוקמו לצורך הבחירות - חוו תקלות קשות ביממה האחרונה. במשרד, שמתחזק את אתריו עצמאית, לא ידעו להגיד מה גרם לליקויים והאשימו את לשכת הפרסום הממשלתית. ככל הנראה שאחד האתרים נפגע ממתקפת רשת, בעוד האחרים פשוט לא עמדו בעומס הגולשים

31.10.2018, 13:27 | רפאל קאהאן

הבחירות לרשויות המקומיות לוו בשורת תקלות משונות בשירותי משרד הפנים ברשת: אתר משרד הפנים קרס מסיבה לא ברורה למשך שעות רבות מבלי שאף אחד במשרד שם לב לכך.

קראו עוד בכלכליסט

האתר מהווה תשתית שמפנה בין השאר לטפסים, שירותים ומידע על תחומי הטיפול של המשרד. חוסר הזמינות של האתר גם מנע קבלת גישה לקבצי תוצאות הבחירות שמאוחסנים על התשתית שלו. זו לא התקלה היחידה שפגעה באתרי משרד הפנים ב-24 השעות האחרונות.

הבחירות הפילו את האתרים? הבחירות הפילו את האתרים? הבחירות הפילו את האתרים?

התקלות החלו אמש, כשהיה אמור משרד הפנים לפרסם בעדכון רציף את תוצאות האמת של הבחירות המקומיות. אתר זה, שפותח בסיוע לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ), קרס ככל הנראה משום שלא עמד בעומס כניסות הגולשים. אתר נוסף ובו מפה אינטראקטיבית הושבת אמש למספר שעות, ככל הנראה בגלל מתקפת סייבר ממקור לא ידוע - כך מסר גורם במשרד הפנים ל"כלכליסט"; העניין נמצא עדיין בבדיקת רשות הסייבר הלאומית. אתר תוצאות הבחירות עדיין אינו זמין באופן רציף ויש קשיים בכניסה אליו.

למרבה ההפתעה, משרד הפנים לא היה מודע לתקלות באתר הראשי שלו שחזר לזמינות רק בשעה האחרונה. לאחר פניית "כלכליסט" לדוברות המשרד, נמסר שלא ידוע מה גרם לבעיות: "בשלב זה אין מידע לגבי הגורם לקריסת האתר הראשי של המשרד והצוותים הטכניים מתחקרים את האירוע", נמסר.

האתר הראשי של משרד הפנים, צילום: אתר משרד האתר הראשי של משרד הפנים | צילום: אתר משרד האתר הראשי של משרד הפנים, צילום: אתר משרד

אתרי משרד הפנים, אינם נמצאים על התשתית האחודה של ממשל זמין, מה שחושף אותם לתקלות ואיומי רשת. גורמים בממשל זמין אישרו ל"כלכליסט" שמשרד הפנים מבצע תחזוקה לאתריו באופן עצמאי - מה שמראה על בעיות היערכות לקראת הבחירות לרשויות המקומיות. גורמים במשרד הפנים מסרו ל"כלכליסט" שהבעיות בחלק מהאתרים נבעו מפעולות של לפ"מ.  

מלשכת הפרסום נמסר בתגובה: "ללפ"מ אין קשר לקריסה. לשכת הפרסום הממשלתית אינה עוסקת בהפעלה ותחזוקה של אתרים. אחריותה הסתכמה בהקמת דף נחיתה המפנה את הגולשים לאתר משרד הפנים. אתר משרד הפנים הינו באחריות כוללת של משרד הפנים, לרבות תחזוק האתר והתמיכה הטכנית. האתר כלל בתוכו מערכת תוצאות אמת שלא עמדה בעומס וקרסה. כל ניסיון להטיל אצבע מאשימה כלפי לפ"מ נובע מבורות או מחוסר הבנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות