אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למכירה: חלק מהירח בתמורה למיליון דולר צילום: גטי אימג'ס

למכירה: חלק מהירח בתמורה למיליון דולר

באופן נדיר, דגימות הירח הידועות היחידות שנמצאות בידיים פרטיות יועמדו למכירה פומבית בניו יורק. הדגימות נלקחו ב-1970 ע"י חללית רוסית לא מאוישת. מה גודלן?

31.10.2018, 21:22 | שירות כלכליסט
במרכז המכירה הפומבית הקרובה של סות'ביס בניו יורק יעמדו פריטים לא מהעולם הזה: דגימות אדמה מהירח.

מדובר בדגימות הירח הידועות היחידות שנמצאות בידיים פרטיות, והן מגיעות גם עם מסמך אותנטיות. הדגימות הן מאזור דרום ים המשברים בירח ונלקחו בספטמבר 1970 על ידי לונה 16 - החללית הלא מאוישת הראשונה של רוסיה לירח.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שובה של החללית, הדגימות נמכרו לראשונה לראשונה ב-1993 על ידי נינה איבנובה קורוליובה, אלמנתו של סרגי פאבלוביץ קורוליוב, לשעבר ה"מהנדס הראשי" של תוכנית החלל הסובייטית, כך לפי סות'ביס.

הדגימות הזעירות, הנעות בין 2X2 מ"מ ל-1X1 מ"מ, הוצגו לה כמתנה כהוכרה על הערכת ברית המועצות לתרומתו של בעלה לתוכנית החלל.

הקרקע על הירח למכירה, צילום: SOTHEBY הקרקע על הירח למכירה | צילום: SOTHEBY'S הקרקע על הירח למכירה, צילום: SOTHEBY

הדגימות נמכרו כבר במכירה פומבית שערכו בסות'ביס ב-1993, אז נקנו עבור 442,500 דולר. הרוכש, שנותר אנונימי, החזיק בדגימות, המאוחסנות במסגרת זכוכית מתחת לעדשה מתכווננת, במשך 25 שנים.

לפי ההערכות, הדגימות יימכרו הפעם בטווח בין 700 אלף דולר ומיליון דולר. המכירה הפומבית, הנקראת חקר החלל, תתקיים בניו יורק ב-29 בנובמבר.

זה נדיר ביותר שדגימות ירח מוצעות במכירה פומבית, שכן לרוב הן שייכות לגופים ממשלתיים. ארה"ב ורוסיה אספו דגימות לאורך השנים, וארה"ב אף חילקה חלק מהן כמתנה למדינות אחרות, אך החוק לא מאשר להעביר אותן לאדם פרטי.

לפי בדיקות שנערכו, הדגימות כוללות 70 מרכיבים בני 3.4 מיליארד שנים.

המכירה הפומבית תכלול מגוון פריטים מתכניות החלל האמריקאית והסובייטית, כולל צילומים של הירח, פריטים מהאוסף הפרטי של אסטרונאוטים וחליפות חלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות