אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באיחור של שמונה חודשים - בנט הקים את המועצה לגיל הרך צילום: עמית שאבי

באיחור של שמונה חודשים - בנט הקים את המועצה לגיל הרך

המועצה תהיה גוף מתכנן ומתאם לטיפול בסוגיות בנושא ברמה הלאומית ותורכב מ-22 נציגים ובראשה יעמוד שר החינוך. היוזם, פרופ' מנואל טרכטנברג: תשים קץ לגישה של "פלסטר פה וקצת יותר כסף שם"

01.11.2018, 07:24 | שחר אילן

באיחור של שמונה חודשים השלים השבוע שר החינוך נפתלי בנט את הקמת המועצה לגיל הרך. בישיבה משותפת של ועדת העבודה והרווחה וועדת החינוך שכונסה בפברואר לדון בעיכוב בהקמת המועצה תירץ בנט את הבעיה בקשיים בקבלת שמות נציגי המשרדים השונים. עתה הסתיימה מלאכת ההרכבה.

קראו עוד בכלכליסט

המועצה תהווה לראשונה גוף מתכנן ומתאם לטיפול בסוגיות הגיל הרך ברמה הלאומית. היא כוללת 22 נציגים בעלי ידע בתחום ממשרדי הבריאות, הרווחה, האוצר, החינוך והפנים לצד אנשי אקדמיה ונציגי הורים, מומחים ואישי ציבור.

מטרתה היא להעמיק את שיתוף הפעולה בין כל הגורמים. בראש המועצה עומד בנט עצמו, כך שהדמות הדומיננטית בה תהיה סגניתו, ראשת האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך לשעבר סימה חדד. המועצה צפויה להתכנס לפחות ארבע פעמים בשנה.

שר החינוך נפתלי בנט, צילום: עמית שעל שר החינוך נפתלי בנט | צילום: עמית שעל שר החינוך נפתלי בנט, צילום: עמית שעל

חוק המועצה לגיל הרך אושר ביולי אשתקד בהמשך להמלצות ועדת טרכטנברג לשינוי חברתי כלכלי וועדת אלאלוף למלחמה בעוני, שהצביעו על צורך בהקמת מועצה לריכוז או תיאום הטיפול בשכבת גיל זו.

המועצה שתפעל במסגרת משרד החינוך תידרש להכין תוכנית אסטרטגית לקידום הטיפול בגיל הרך, להגדיר סדרי עדיפויות ולתאם בין משרדי הממשלה והרשויות המקומיות העוסקים בנושא.

פרופ פרופ' מנואל טרכטנברג | צילום: עמית שעל פרופ

לאחר גיבוש התוכנית בידי המועצה היא תיבחן בידי ועדת שרים ייעודית של משרדי ממשלה, בנוסף, המועצה תפעיל מכון מחקר עצמאי לצורך הכנת הצעות המדיניות שלה. כן תידרש לתאם את הטיפול במלחמה בעוני בגיל הרך ובילדים בסיכון.

הקמת המועצה במשרד החינוך נראית כפיצוי דחוק על השארת האחריות על מעונות היום לגיל הרך במשרד העבודה והרווחה, אך היא עדיין צפויה להיות הגורם הראשון שיתאם את הטיפול בשכבת גיל זו. עצם קיומה צפוי להגדיל את הלחץ לריכוז הטיפול בתחום כולו בידי משרד החינוך.

פרופ' מנואל טרכטנברג, שקידם את חוק המועצה לגיל הרך כשהיה חבר כנסת, אמר בתגובה ש"זו בשורה גדולה לילדי ישראל ולהוריהם: ברור כיום יותר מתמיד שהיה צריך לשים קץ לפיצול הבלתי נתפס בין רשויות בטיפול בילדי הגיל הרך, לחוסר לקיחת אחריות על הפעוטים עד גיל 3, ולגישה של 'פלסטר פה וקצת יותר כסף שם' שאפיינה עד כה את מדיניות הממשלה". לדבריו, במקום כל אלה תביא המועצה גישה אינטגרטיבית,

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות