אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה זה 4 שנים: שיעור התעסוקה של גברים חרדים - מתחת ל-50% צילום: עמית מגל

בלעדי לכלכליסט

לראשונה זה 4 שנים: שיעור התעסוקה של גברים חרדים - מתחת ל-50%

בין הסיבות, החזרת הקצבאות, ושינוי התמריצים כמו ביטול מבחן התעסוקה במבחני הסבסוד של מעונות יום. ההערכות: הפחתת גיל הפטור מגיוס יתרום לשילוב החרדים בשוק העבודה

01.11.2018, 09:10 | עמרי מילמן

לראשונה זה 4 שנים, שיעור התעסוקה של גברים חרדים (בני 64-25) צונח אל מתחת ל-50%: ברבעון השלישי נרשמה ירידה משיעור של 52% לפחות מ-49% - כך עולה מנתונים שהעבירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה למשרדי הממשלה והגיעו לידי "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

למעשה שיעור התעסוקה יורד לרמה בה עמד בעת הקמת הממשלה הקודמת, אז קיצצו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר דאז יאיר לפיד את הקצבאות, שעלו בחזרה עם הקמת הממשלה הנוכחית. זאת בנוסף לשינויים במערך התמריצים כמו ביטול מבחן התעסוקה במבחני הסבסוד של מעונות יום.

כאשר בוחנים את נתוני התעסוקה בהתאם להגדרת המועצה הלאומית לכלכלה (לפי סוג מוסד הלימודים האחרון של הנבדק) המצב עגום יותר, ונרשמת ירידה משיעור של 51% לשיעור של פחות מ-48%.

 חרדים בירושלים, צילום: אוהד צויגנברג חרדים בירושלים | צילום: אוהד צויגנברג  חרדים בירושלים, צילום: אוהד צויגנברג

הממשלה הנוכחית הגדילה בהיקפים משמעותיים את הקצבאות לאברכים ולמשקי הבית החרדים. בעוד מספר שבועות, אם לא נלך לבחירות לפני כן, אמורה הכנסת להכריע בסוגיית גיל הפטור לחרדים מגיוס לצבא, שתשפיע מן הסתם על שיעור התעסוקה של אוכלוסייה זו. ההערכות הן כי אם גיל הפטור מגיוס יפחת, הדבר ישפיע באופן חיובי על שילוב החרדים בשוק העבודה.

בספטמבר שעבר ניתוח של הכלכלן הראשי באוצר חשף כי הגידול בתעסוקת חרדים נבלם עם כינונה של הממשלה הנוכחית. השיא השנתי בסוף 2015 עמד על שיעור של 53.8%. בעוד שיעדי התעסוקה אצל נשים כבר חצה את היעד שנקבע על ידי הממשלה ל-2020, אצל גברים היעד גבוה בכ-14% (63%) מהמצב הנוכחי (זאת כאשר בשנות ה-80 שיעור התעסוקה אצל גברים חרדי עמד על 64%).

עוד מצא הכלכלן הראשי כי הפער בשיעור התעסוקה בין חרדים ללא חרדים הולך ומצטמצם עם הגיל. לטענתו הסיבה לכך היא לא בהכרח פער בין הדורות אלא שבקרב גילאי 25-34 שיעור האברכים שאינם עובדים גבוה יותר ומצטמצם עם הגיל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
עוד חצי שנה בערך יתקיימו בחירות. נתניהו יפחיד את כולנו
מהאסונות הגדולים שמחכים לנו אם לא נבחר בו (איראן, עזה, יו"ש, לבנון.........). אחר כך יפחיד אותנו מהערבים הישראלים והנוראים מכל הבוגדים האנטיציוניים מהשמאל. עדת הפריירים מהפריפרייה, עיירות הפיתוח ושאר נאמני שינאה יצביעו ליכוד. החרדים המגוייסים יכניסו לנתניהו את לשון המאזניים וליקקו בנעימות וביבי יחד עם שאר מפלגות הימין יחוור למפלגות האנטי ציונות, אנטי חלוקה בנטל, אנטי גיוס ואנטי עבודה ויקימו ממשלת קיפאון לעוד 4 שנים בהם משאבי המדינה המדהימים יזרמו ישירות להאבסת מפלצת הפרזיטיות העצומה שאוכלת את ערכי השיוויות והמוסר. זה ימשיך עוד ועוד עד שהטפיל יצליח להמית את הנשא שלו.
גל  |  01.11.18
לכל התגובות