אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע מתעלה על ציפיות השוק - ומעלה תחזית לשנת 2018

טבע מתעלה על ציפיות השוק - ומעלה תחזית לשנת 2018

חברת הפארמה סיימה את הרבעון השלישי עם רווח מתואם של 68 סנט למניה - 14 סנט מעל צפי האנליסטים; תוכנית ההתייעלות חסכה לטבע 1.8 מיליארד דולר מתחילת 2018

01.11.2018, 13:08 | דרור רייך

לאחר שנת כהונה בדיוק של מנכ"ל טבע קאר שולץ - שנכנס לתפקיד ב-1 בנובמבר 2017 - מסכמת היום (ה') החברה רבעון שלישי מוצלח, וחשוב לא פחות, מעלה תחזית לשנה כולה.   

קראו עוד בכלכליסט

חברת הפארמה מעדכנת כי סיימה את הרבעון השלישי עם הכנסות של 4.529 מיליארד דולר, ירידה של 18% בהשוואה לרבעון המקביל, המיוחסת בין היתר לתחרות הגנרית בקופקסון. ההכנסות שיקפו את צפי האנליסטים שעמד על 4.515 מיליארד דולר.

טבערשמה ברבעון הפסד של 273 מיליון דולר או 27 סנט למניה, לעומת רווח של 430 מיליון דולר או 52 סנט למניה ברבעון המקביל. החברה מסכמת את תקופת הדוח עם רווח מתואם של 68 סנט למניה, מהותית מעל ציפיות השוק שעמדו על 54 סנט למניה. למניה.

ה-EBITDA עמד על 1.25 מיליארד דולר, גם במקרה זה מעל תחזיות האנליסטים שעמדו על 1.1 מיליארד דולר. תזרים המזומנים החופשי של טבע עמד בתום הרבעון על 704 מיליון דולר.

החברה מעדכנת שתכנית הרה-ארגון וההתייעלות השיגה חסכון של 1.8 מיליארד דולר בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2018  - בדרך להשיג את יעד החיסכון של 3 מיליארד דולר עד לסוף שנת 2019. החוב העצום של טבע עמד בסוף הרבעון על 29.5 מיליארד דולר לעומת 30.2 מיליארד דולר ברבעון הקודם (שני 2018).

טבע מעלה כאמור את התחזית הפיננסית לשנת 2018, של שורת הרווח ותזרים המזומנים. הרווח המתואם למניה צפוי לפי התחזית המעודכנת לעמוד בטווח שבין 2.80 ל2.95 דולר למניה - לעומת התחזית מחודש אוגוסט שעמדה בטווח של 2.80-2.55 דולר למניה. תזרים המזומנים החופשי יעמוד בטווח של 3.6 עד 3.8 מיליארד דולר, בהשוואה לטווח של 3.2 עד 3.4 מיליארד דולר בתחזית של אוגוסט.   

מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ מנכ"ל טבע החדש קור שולץ

באמצע ספטמבר אישר מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) את שיווק ה-Ajovy, התרופה החדשה של טבע לטיפול במיגרנה בזריקה הניתנת אחת לחודש. טבע תלתה תקוות במהלך זה לאישוש מכירותיה, אך התחרות לא איחרה לבוא ובסוף ספטמבר גם יצרנית התרופות אלי לילי (Eli Lilly) קיבלה את אישור דומה לתרופה משלה למיגרנה. בצד החיובי,  באוגוסט אישר ה-FDA גרסה גנרית של טבע למזרק האפיפן (EpiPen) לטיפול מיידי בתסמיני אלרגיה (של חברת מיילן).

במהלך 12 החודשים האחרונים שבהן כיהן שולץ כמנכ"ל החברה טיפסה מניית טבע ב-55% ומתחילת 2018 עלתה המניה ב-15%, אך בשלושת החודשים האחרונים רשמה נסיגה כואבת של 15%. מדד ת"א 35 רשם ב-12 החודשים האחרונים עלייה של 10%, מתחילת השנה עלה המדד ב-5.8% ובשלושת החודשים האחרונים עלה ב-0.5%.

"השוק הגנרי הוא רווחי, אם מנהלים אותו נכון. אני מקווה שאנחנו מנהלים נכון"

"בדיוק שנה אני כאן, ואני מאושר ושמח להיות פה", כך פתח קאר שולץ, נשיא ומנכ"ל טבע, את שיחת האנליסטים שהתקיימה לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון השלישי. "ראינו ברבעון הנוכחי השקה חזקה של התרופה אג'ובי (Ajovy) לטיפול במיגרנה — היא מתקבלת טוב".

 

שולץ הבהיר גם ש־2019 צפויה להיות קשה. כשנשאל מה יקרה בעתיד הרחוק יותר, בעוד שנתיים־שלוש, השיב: "קשה לזהות מתי דברים יקרו. בתמונה הגדולה יש ירידות במכירות הקופקסון והגנרקיה, אבל בכל פעם פחות ופחות. השוק האמריקאי הגנרי עדיין אטרקטיבי בגלל היקפיו, ויש לנו מוצרים בצנרת".

"השוק הגנרי הוא רווחי, אם מנהלים אותו נכון — ואני מקווה שאנחנו מנהלים אותו נכון", ציין שולץ. "השנה הנוכחית תהיה הכי טובה באירופה. אנחנו מתייעלים, ובראייה קדימה השוק של התרופה אוסטדו הוא גדול, וכך גם השוק של אג'ובי".

הזריקה של טבע נגד מיגרנה, אג'ובי, תיאלץ להתמודד עם תרופות מתחרות של אמג'ן ואילי לילי. כשנשאל שולץ אם חברות הביטוח יתנו כיסוי לכל שלוש התרופות, השיב: "בכל פעם שמושק מוצר יש מו"מ מול המבטחים. בארה"ב זה מסובך מאוד. יש שלושה מוצרים דומים, וזה גורם ללחץ. אנחנו במו"מ עם גורמים רבים, וזה מתקדם טוב. רק אנחנו מציעים זריקה רבעונית, שהחולים מעדיפים. חלק מהמבטחים יבחרו בשתי תרופות מתוך השלוש, וחלקם יאשרו אל כולן. נחכה ונראה".

לגבי הבחירה של הסובלים ממיגרנות בין זריקה חודשית לבין רבעונית ציין שולץ כי "20% רוצים רבעוני, וזה נתון גבוה מכפי שהערכנו, אבל זה ממש מוקדם. אנחנו רק בשבוע החמישי אחרי ההשקה".

לגבי התחזיות אמר שולץ: "לא העלנו את תחזית ההכנסות, בגלל התנודיות של המטבעות, והרווח יעלה גם בזכות חישובי מס. כשהצטרפתי לטבע לפני שנה השוק הגנרי נחתך בחצי בתקופה של שלוש שנים. כרגע אנחנו מדברים על יציבות — להגיע לרמה מסוימת ולנוע סביב הנקודה הזאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
5 עובדות על טבע
1.תהליך ההתיעלות משמעותו הקטנת הפעילות ,מצבת העובדים -נמצא לקראת סיום. 2.קופקסון ממשיך ללאורך שנים את נסיגתו . 3.שווי שוק טבע כ 20 מ ד.שווי חוב כ 30 מ ד. 4 מסקנה שווי הפעילות כ 50 מ ד נכון להיום. 5.נמשכת מגמת ירידת נמחירים בשוק התרופות הגנריות מסקנה לא לבנות על עליית מחיר בקרוב.אנחנו במלחמת בלימה .
אורי  |  02.11.18
לכל התגובות