אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי מפעל טבע מיגדה בקריית שמונה שובתים: "מבוי סתום במו"מ עם ההנהלה" צילום: אביב עזוז, ההסתדרות

עובדי מפעל טבע מיגדה בקריית שמונה שובתים: "מבוי סתום במו"מ עם ההנהלה"

בעקבות הקיצוץ הרחב בטבע, הוחלט כי המפעל הרווחי בקריית שמונה יימכר בשלמותו. לטענת 250 העובדים המו"מ עם הנהלת טבע שוב נקלע לקשיים נוכח התבצרות ההנהלה בעמדותיה; החברה: "הופתענו לגלות כי ועד העובדים החליט באופן חד צדדי לחזור בו מההסכמות ולסגת אל נקודת ההתחלה"

01.11.2018, 11:25 | אחיה ראב"ד וצחי שדה

כ-250 עובדי מפעל טבע מיגדה בקריית שמונה החלו הבוקר (ה') בשביתה, לאחר שלדבריהם המו"מ עם הנהלת טבע שוב נקלע למבוי סתום נוכח התבצרות ההנהלה בעמדותיה. בעקבות ההחלטה על הקיצוץ הענק בטבע, הוחלט כי המפעל בקריית שמונה - שנחשב למצליח ורווחי - יימכר בשלמותו. בהנהלה טוענים מנגד שהשביתה פרצה דווקא לאחר שהושגו הסכמות, אך העובדים הציגו דרישות חדשות.

קראו עוד בכלכליסט

חלק מהעובדים השובתים יצאו עם שלטים אל מחוץ למפעל, בשלטים נכתב בין היתר "עובדים הם לא מכונות". העובדים התכוונו לשבות כבר לפני כחודשיים אך השהו את העיצומים לאחר שחודש במו"מ בינם לבין ההנהלה.

העובדים טוענים כי הנהלת טבע הבטיחה לשתף אותם בהתקדמות תהליך המכירה, ותפעל בשקיפות. בפועל, לדבריהם, המנהלים לא משתפים אותם בנתונים, "והם נתונים בעלטה כבדה כשאפשרויות התעסוקה שעומדות לרשותם באזור מוגבלות ביותר".

 

לפי גורמים המקורבים למו"מ, תנאי ההסכם המתגבש כוללים רשת הגנה לעובדים ל-3 שנים, במהלכן אם יפוטרו ע"י המעסיק החדש יקבלו מענקים מוגדלים כפי שקיבלו עובדים באתרים אחרים של טבע שנסגרו. בנוסף, לעובדים הובטח כי יזכו לאותם תנאי עבודה כמו שיש להם כיום בטבע – לרבות שמירה מלאה על גובה שכר, זכויות סוציאליות והטבות. הסעיף אשר מצוי במרכז המחלוקת הנוכחית, הוא גובה מענק המכירה אותו יקבלו העובדים, ותנאי התשלום שלו.

עובדי מיגדה שובתים, צילום: אביב עזוז, ההסתדרות עובדי מיגדה שובתים | צילום: אביב עזוז, ההסתדרות עובדי מיגדה שובתים, צילום: אביב עזוז, ההסתדרות

יו"ר ההסתדרות במרחב גליל עליון, יונה פרטוק, מסר: "ההסתדרות תומכת בעובדי מיגדה במאבקם על פרנסתם ועתידם התעסוקתי. מכירת המפעל מניבה לחברת טבע רווח משמעותי וגדול ואילו העובדים שתרמו את מרצם וכוחם להצלחת המפעל ושגשוגו יקבלו מענק מכירה נמוך המותנה בהמשך העסקתם במשך כל תקופת ההסכם. על כך לא נוכל לעבור לסדר היום".

עובדי טבע מיגדה בקריית שמונה הבוקר, צילום: אביב עזוז, ההסתדרות עובדי טבע מיגדה בקריית שמונה הבוקר | צילום: אביב עזוז, ההסתדרות עובדי טבע מיגדה בקריית שמונה הבוקר, צילום: אביב עזוז, ההסתדרות

עובדי מפעל מיגדה בקריית שמונה היה בין אלה ש"ניצלו" מחרב הקיצוצים של הנהלת החברה, שהודיעה על סגירת מפעלים ופיטורים המוניים בסוף השנה שעברה. בטבע הצהירו כבר בתחילה כי מפעל מיגדה בקריית שמונה לא יסגר כמו מפעלים אחרים בישראל, אלא רק תמכר פעילותו.

לפני כשבעה חודשים עדיין בחנו בחברה את מכירת המפעל בקריית שמונה והמרכז הלוגיסטי בשהם, אך גורמים בחברה טענו גם אז כי מרכזים אלה לא ייסגרו גם אם לא יימצא להם מוכר, מכיוון שמדובר בכאלה המייצרים רווח לחברה.

באותה תקופה הודיעו בטבע על סגירת המפעל באשדוד אשר לא היה בתחילה בין המפעלים שיסגרו בוודאות, ונבחנה האפשרות למצוא לו קונה. משלא נמצא כזה הודיעו בחברה על סגירתו ופיטורי העובדים. 

תגובת טבע: "בתום משא ומתן מתמשך ואינטנסיבי בין טבע, ועד העובדים במיגדה קריית שמונה וההסתדרות, הצליחו הצדדים להגיע - עוד בתחילת השבוע שעבר - להסכמות עקרוניות בכל הנושאים המהותיים אשר עמדו על הפרק. יודגש, כי הסכמות אלה נתקבלו בהובלת הוועד ובחסות ההסתדרות ובברכתה. ואולם בתאריך שנקבע לחתימת החוזה באופן פורמלי, הופתענו לגלות כי ועד העובדים החליט באופן חד צדדי לחזור בו מההסכמות ולסגת אל נקודת ההתחלה. יתר על כן, הוועד אף העלה דרישות מהותיות חדשות, אותן טבע אינה יכולה לקבל, והכריז על שביתה באתר. טבע תמשיך לפעול - כפי שפעלה תמיד - בהגינות ובשיתוף פעולה עם הוועד וההסתדרות עד לגיבוש הסכמות, אשר תכובדנה על ידי כל הצדדים. אין לנו אלא להצר על התנהלות זו של הוועד וההסתדרות, אשר אינה משרתת, בלשון המעטה, את טובת העובדים - כפי שכבר קבע בית הדין לעבודה בנסיבות דומות ביחס למפעל באשדוד רק לפני מספר חודשים".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות